arrow up

Обиљежено 26 година од страдања 11 српских бораца у Кратинама

У Кратинама код Миљевине данас су прислужене свијеће, положено цвијеће и служен парастос за 11 бораца Миљевинског батаљона Војске Републике Српске, који су на том мјесту погинули прије 26 година. Дeвет српских војника из Кута и двa из Миљевине погинули су 23. априла 1993. године у дубини српске територије, на путу према првој линији фронта. Возили су се на трактору, када су упали у засједу муслиманске војске, која их је са обје стране пута засула митраљеском паљбом. Предсједник Борачке организације Фоча Срђан Станковић рекао је да су српски борци погинули у класичној засједи, када су пошли на смјену на прву линију фронта, те да за овај случај нико није одговарао.

Рaјилић: Аличковић призива рат

Предсједник Удружења жена жртава рата Републике Српске Божица Живковић Рајилић сматра да лидер сарајевског Антидејтонског покрета Нихад Аличковић, који је позвао Бошњаке да се наоружавају, призива рат на овим просторима. “Све његове приче су позив на рат, позив Бошњацима на мобилизацију. Мислим да је рата било преко мјере свим народима у БиХ и на Балкану”, рекла је Рајилићева Срни. Према њеним ријечима, Аличковић оваквим изјавама наноси штету не само Србима и Хрватима, већ и Бошњацима у БиХ. “У рату гину сви народи, а не само један којег би Аличковић обиљежио, због чега сматрам да оваквим изјавама у јавности не би требало давати никакав значај”, рекла је Рајилићева. Лидер Антидејтонског покрета

Одата почаст убијеним резервистима ЈНА

На мјесту убиства осморице припадника бивше ЈНА из групе “Транспортер” у Великом парку у Сарајеву 1992. године данас су чланови њихових породица и представници Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево положили вијенце и запалили свијеће. Делегација Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево и чланови породица убијених резервиста ЈНА први пут су 2017. године на мјесту убиства положили вијенце и одали пошту убијеним припадницима резервног састава бивше ЈНА из групе “Транспортер”. Резервисти ЈНА који су тог дана страдали су Миливоје Лаловић, Ђорђе Бјелица, Зоран Марковић, Драгомир Ђерић, Стеван Ђокановић, Влајко Голубовић, Недељко Вујичић и Миладин Вукмановић. Осам припадника бивше ЈНА из

Одата почаст за 33 борца погинула на Бањ брду 1993. године

На Градском гробљу у Пучилама код Бијељине јуче је одата почаст за 33 српска борца Првог пјешадијског батаљона Друге мајевичке бригаде погинула прије 26 година на Бањ брду на Мајевици. Ратни командант Првог пјешадијског батаљона Друге мајевичке бригаде Боривоје Ђокић подсјетио је да су их на јучерашњи дан 1993. године, на Васкрс, рано ујутро напале веома јаке снаге из Теочака, Калесије и Лопара и да су тада 33 војника погинула, 32 рањена, а 10 је заробљено. Ђокић, који је и ратни војни инвалид, напоменуо је да су непријатељске јединице искористиле такозвани међупростор и напали команду и позадинске јединице, те да је у том тренутку у команди и околини имао четрдесетак

Гробница код Ђаковице крије тела 20 Срба?

У близини метохијског града, по свему судећи, откривени посмртни остаци особа киднапованих 1998. и 1999. На локацији недалеко од Ђаковице, за коју се претпоставља да је масовна гробница, крајем претходне недеље пронађени су посмртни остаци три особе. Верује се да припадају Србима киднапованим током 1998. и 1999. године. Ископавање ће бити настављено током следеће недеље. Сумња се да се у овој масовној гробници налазе посмртни остаци још двадесетак особа. Да су на поменутој локацији на периферији града ексхумирана тела три особе, потврдила је и Тарја Формисто, заменик директора Еулексовог Одељења за судску медицину (ДФМ). – Засад смо открили три тела и ископавање је у току. Прве индиције су да остаци

Обиљежено 27 година од формирања Милошевачке чете Војске Српске

У Милошевцу код Модриче јуче је обиљежено 27 година од формирања Милошевачке чете Војске Републике Српске. Тим поводом служен је парастос за девет погинулих бораца и 12 цивилних жртава у одбрамбено-отаџбинском рату. Предсједник Мјесне борачке организације Саво Илић рекао је да је Милошевачка чета бројала 405 бораца, а да је у Цивилној заштити било ангажовано 60 мјештана. “Милошевачка чета, која је формирана 16. априла 1992. године, одбранила је село које током рата није пало у руке непријатеља. Борци ове чете учествовали су и у одбрани српског становништва и територије на простору Градачца, Орашја, Tеслића и Гламоча”, рекао је Илић Срни. Илић је напоменуо да је у рату рањено 28 бораца,

Данас одавање почасти погинулим припадницима ЈНА

На мјесту страдања осморице припадника бивше ЈНА из групе “Транспортер” у Великом парку у Сарајеву 1992. године, данас ће бити положени вијенци и одата пошта погинулима, саопштено је из Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево. Делегација из Источног Сарајева окупиће се у 9.30 часова испред цркве Светог Ђорђа у Миљевићима, одакле ће заједно отићу у Велики парк у Сарајеву, гдје је у 9.55 часова предвиђено полагање вијенаца. У оквиру обиљежавања Дана несталих Срба Сарајева и Сарајевско-романијске регије, у 12.00 часова биће служен помен несталим у цркви Светог Ђорђа, а у 12.30 часова предвиђено је полагање вијенаца исрпед спомен-костурнице у Миљевићима. Делегација Организације породица заробљених и

Кад ратни злочинац подучава: Насер Орић одржао „предавање“ у Петњици

Орић је био командант тзв. Војске БиХ у Сребреници и Подрињу и одговоран је за бројне злочине над Србима у том подручју Центар за културу у Петњици организовао је манифестацију „У сусрет Рамазану“, што би било сасвим у реду да један од учесника није био ратни злочинац Насер Орић. Према сазнањима нашег портала, Орић се, преко видео поруке, обратио присутнима у сали. Директор Центра за културу у Петњици је Синан Тигањ, а манифестацији су присуствовали и предсједник Општине Самир Аговић и предсједник Скупштине општине Меша Адровић. Подсјећамо, Орић је био командант тзв. Војске БиХ у Сребреници и Подрињу и одговоран је за бројне злочине над Србима у том подручју. Такође,

Атиф Дудаковић (Принтскрин)

Закланом старцу ставили новине у руке, супругу позвали да види како муж чита

Имао је прострелне ране на глави и убодне ране по грудима, одсјечен му је полни орган и положен на груди… Позвали су је и рекли: “Дођи да видиш како ти муж чита новине”. Када су је довели до његовог тијела, муслимански војници су закланом човјеку ставили новине у руке… У Суду БиХ у Сарајеву почело је суђење генералу Атифу Дудаковићу и још 16 припадника и команданата Петог корпуса такозване Армије БиХ за злочине над Србима на подручју Крајине 1995. године, а о злочинима које су починили највише говоре потресна свједочења неких од очевидаца њихових злодјела које ће Срна објављивати наредних дана. Један од њих, чији је идентитет познат Срни, а

Улица Миленку Павловићу

Осечина се сећа пилота погинулог у НАТО агресији Пилот пуковник Миленко Павловић (на слици), командант ловачке ескадриле Војске Југославије, који је погинуо 4. маја 1999, за време НАТО агресије, изнад Ваљева, добиће улицу у Осечини. Његово име ће понети садашња Болничка улица у центру вароши, а свечано отварање заказано је за 4. мај. Павловић је командант 204. ловачко-авијацијског пука постао је годину пре НАТО агресије. Одликован је Орденом за храброст, а Епархија ваљевска доделила му је Орден Светог владике Николаја. Аутор: Б. П. Извор: ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ

У гробљу на Ступу могуће да су сахрањени српски војници

Предсједник Удружења породица несталих сарајевско-романијске регије Милан Мандић и шеф Канцеларије института за тражење несталих у Источном Сарајеву Српко Батинић посјетили су гробље у сарајевском насељу Ступ након сазнања да је на православном дијелу тог гробља у току рата укопано седам до осам војника српске националности. “Човјек српске националности пренио ми је наводе Јагоде Трогрлић, која је у међувремену преминула, а која је живјела код цркве на Ступу, да је очевидац укопа српских војника на православном дијелу гробља на Ступу”, рекао је Мандић Срни. Он је напоменуо да је након реконструкције и проширења Ступске петље овај дио гробља доста уништен, те да ће се информисати ко сада газдује тим гробљем

Служен помен за погинуле војнике и цивиле

У Шамцу данас је служен помен и положени вијенци код спомен-обиљежја за 122 погинула борца Војске Републике Српске и 22 цивилне жртве рата. Предсједник шамачке Борачке организације Лазар Благојевић рекао је да је овај датум значајан за општину и Републику Српску јер је прије 27 година Шамац ослобођен. “Наши саборци су дали животе за одбрану Српске и Шамца. На споменику су уклесана имена погинулих војника, као и цивила који су животе изгубиле током рата”, навео је Благојевић. Парастосу су, осим породица погинулих, присуствовали представници општинске Борачке организације, начелник општинске Службе за локални економски развој Јадранка Ђукић и начелник општинског Одјељења за општу упрaву Лепа Тривић. Тривићева је рекла да је

Поробић: Срби затварани само зато што су Срби

У наставку суђења десеторици припадника Хрватског вијећа одбране /ХВО/ за злочине над Србима у Орашју 1992. године, бивши припадник војне полиције ХВО-а Златко Поробић рекао је да су српски цивили спровођени у логор у Доњој Махали само зато што су Срби, да не би могли сарађивати са “супротном страном” и “ради њихове безбједности”. Овај свједок Тужилаштва БиХ испричао је да је већина Срба раније напустила Орашје, а они који су остали спроведени су у логор у Доњој Махали. “Не знам колико их је ту било. Крајем октобра, након пада Босанског Брода, у Средњошколском центру у Орашју пребачено је око 100 српских цивила са подручја Оџака и Новог Града које сам

Српски јунак са Кошара: Пожурио да оде и одслужи војску

Дејан Костић из Кленка, херој са Кошара. Са 200 сабораца бранио положај од ОВК Пре тачно две деценије, када су вођене најжешће борбе са албанским терористима и НАТО алијансом, међу 108 српских војника који су дали живот за Србију на Кошарама, био је и Дејан Костић (20) из Кленка, код Руме. Овај голобради младић се добровољно пријавио за служење војног рока, а мир у вечној кући пронашао је тек шест година после погибије на Проклетијама. Потресне слике, када је међу посмртним остацима десет српских војника, дошао да идентификује свог братанца, Николи Костићу, ни после толико година не бледе. У разговору за “Новости”, стриц описује Дејана као правог борца и хероја,

Прво их затворили у логоре, па им прекинули радни однос

Кризни штаб општине Оџак крајем маја 1992. године прекинуо је радни однос са 445 радника из 23 предузећа и установе, а међу отпуштенима је било највише Срба, који су 20 дана раније затворени у оџачке логоре. Највише људи отпуштено је из предузећа “Новоградња”, гдје је радни однос прекинут за 132 људи. Посао је изгубило и 87 радника предузећа “Посавина”, 30 људи који су били запослени у Дому здравља, 25 радника у Скупштини општине, 24 запослених у Основној школи “Братство и јединство”, 23 у “Пластици”, 21 радник у “Превоз туристу”, 13 у пошти… Укупно су 23 предузећа и установе са чијим радницима је Кризни штаб прекинуо радни однос, а одлука о

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.