arrow up
terzic-nikolic.jpg

ПРИЗНАЊЕ ХРВАТА МОНСТРУМА: Убио сам 145 Срба!

БУЕНОС АЈРЕС – Аргентинска полициjа трага за хрватским држављанином Луном Терзићем Николићем, коjи jе током ратова у Хрватскоj, према сопственом признању, убио 145 Срба. Потера jе организована након што jе Терзић у Аргентини покушао да убиjе познаницу, после чега jе побегао. Према писању аргентинских медиjа, Терзић jе упознао своjу несуђену жртву преко друштвених мрежа, након чега су се срели˝.  Шок с интернета – После само три дана она га jе позвала да дође у градић Рио Гранде. Пошто ниjе имао где да се смести, она га jе позвала у своjу кућу. Након неколико дана уследио jе прави шок за жену када jе, посредством интернета, сазнала за Терзићеве злочине у Хрватскоj

krst-zlatiste.jpg

ФЕДЕРАЛНОМ САРАЈЕВУ СМЕТА СВЕ ШТО ЈЕ СРПСКО

ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 22. СЕПТЕМБРА /СРНА/ – Све што jе српско федералном Сараjеву смета и након 22 године од толиког броjа српских жртава коjи су страдали баш у том граду, саопштено jе данас из Организациjе породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сараjевско-романиjске региjе. У саопштењу, коjе jе потисао предсjедаваjући Регионалне координациjе породица несталих Мирко Вранић, истиче се да Срби у Сараjеву нису равноправни. “Срби су у Сараjеву страдали jавно, а напаћени Срби коjи су прошли голготу у сараjевским казаматима и они коjи су остали без своjих наjмилиjих постављаjу крст у сjећање на жртве по ноћи /кришом/. Коjа jе то равноправност и jеднакост када су жртве у питању?”, пита Вранић.

glamoc.jpg

МАРКОВИЋ: ПРИКУПЉАМО СРЕДСТВА ЗА ПОДИЗАЊЕ СПОМЕНИКА

БАЊАЛУКА, 22. СЕПТЕМБРА /СРНА/ – Начелник федералне општине Гламоч Радован Марковић изjавио jе данас Срни да jе до сада прикупљено око 13.000 КМ за изградњу споменика за више од 120 погинулих борца Гламочке бригаде у посљедњем одбрамбено-отаџбинском рату. “Недостаjе нам jош око 5.000 КМ за реализациjу овог проjекта. Споменик српским борцима би био подигнут у порти Саборног храма у Гламочу”, рекао jе Марковић.  Он jе истакао да у реализациjи проjекта учествуjе и Удружење српских бораца из Гламоча.  “Не смиjемо заборавити борце коjи су живот дали за одбрану наших вjековних огњишта. Надам се да ћемо у догледно вриjеме, на задовољство свих нас, подићи споменик борцима Гламочке бригаде”, каже Марковић.   Извор:

gordan-markotic.jpg

МАРКОТИЋ ПРИКРИВА ИСТИНУ О ПОЛОЖАЈУ СРБА У ХРВАТСКОЈ

БЕОГРАД, 21. СЕПТЕМБРА /СРНА/ – Предсjедник Коалициjе удружења избjеглица у Србиjи Миодраг Линта оциjенио jе да jе амбасадор Хрватске у Србиjи Гордан Маркотић поново изнио низ неистина на рачун Србиjе и да jе истовремено износећи нетачне податке о положаjу Хрвата у Србиjи прикрио у каквом се стварно стању налази српска мањина у Хрватскоj. Он jе нагласио да jе неистина да Србиjа не поштуjе Споразум о заштити националних мањина и да фаворизуjе Буњевце у односу на хрватску националну мањину, те истакао да jе управо супротно и да jе Хрватска та коjа има своjе фаворите међу националним мањинама. “У Истарскоj жупаниjи уведена jе двоjезичност, односно хрватски и италиjански jезик су у службеноj

krst.jpg

ИЗ ФЕДЕРАЦИЈЕ БиХ ТРАЖЕ УКЛАЊАЊЕ КРСТА

САРАЈЕВО, 21. СЕПТЕМБРА /СРНА/ – Крст коjи jе jутрос освануо на Златишту изнад Сараjева у знак сjећања на више од 6.500 Срба убиjених у овом граду од 1992. до 1995. године у Федерациjи БиХ дочекан jе као провокациjа уз захтjеве да одмах буде уклоњен. Тражећи од међународне заjеднице и општинских власти да крст на Златишту одмах буде уклоњен, замjеник градоначелника Сараjева Аљоша Чампара навео jе да његово постављање представља “антицивилизациjски чин и наjгрубљи начин вриjеђања жртава протекле агресиjе на БиХ и град Сараjево”. “Знамо да су с тих положаjа убиjани цивили у Сараjеву, међу коjима и 1.600 дjеце, а неки на оваj начин покушаваjу у предизборно вриjеме то искористити за

koranski-most.jpg

ДАНАС 23 ГОДИНЕ ОД УБИСТВА ПРИПАДНИКА ЈНА НА КОРАНСКОМ МОСТУ

БЕОГРАД, 21. СЕПТЕМБРА /СРНА/ – Данас се навршаваjу 23 године од убиства 13 и тешког рањавања четири припадника активног и резервног састава ЈНА на Коранском мосту код Карловца, коjе су, након предаjе и одлагања оружjа, напала униформисана лица са фантомкама и над њима извршила своj “крвави пир”, саопштено jе из Документационо-информационог центра “Веритас”. У саопштењу се подсjећа да су 21. септембра 1991. године припадници Министарства унутрашњих послова и Збора народне гарде Хрватске у Карловцу испред моста на риjеци Корани зауставили два воjна камиона у коjима су се, из касарне “Мекушjе” у касарну “Логориште”, превозили припадници активног и резервног састава ЈНА, коjи су, након преговора и обећања хрватске стране да ће

papratna-njiva.jpg

ОБИЉЕЖЕНЕ 22 ГОДИНЕ ОД ЗЛОЧИНА НА ПАПРАТНОЈ ЊИВИ

На Папратноj њиви код Фоче jуче су обиљежене 22 године од страдања 42 српска борца и цивила, коjе су из засjеде убили припадници муслиманске воjске. Код спомен-обиљежjа страдалима служен jе парастос, а цвиjеће су положиле делегациjе локалне заjеднице, општинске Борачке организациjе и породице погинулих. Предсjедник општинске Борачке организациjе у Фочи Срђан Станковић подсjетио jе да за оваj злочин над Србима нико jош ниjе одговарао. “Према нашим сазнањима, нико ниjе ни испитан, нико ниjе ни свjедочио, никога ни Суд ни Тужилаштво нису позвали. Борачка организациjа тражи испитивање случаjа”, рекао jе Станковић. Предсjедник Скупштине општине Фоча Радоjица Млађеновић рекао jе да очекуjе да ће надлежне институциjе Републике Српске и Борачка организациjа бити

kalendar-genocida.jpg

Календар геноцида: 21. септембар 1991. Годишњица масакра на Коранском мосту

Годишњица од масакра на Коранском мосту у Карловцу, где jе убиjено 13 резервиста ЈНА, коjи су нападнути и поред договора са хрватским снагама. Припадници МУП-а и Збора народне гарде Хрватске у Карловцу су, испред моста на Корани, 21. септембра 1991. године, зауставили два воjна камиона у коjима су се из касарне „Мекушjе“ у касарну „Логориште“ превозили припадници активног и резервног састава ЈНА, а коjи су, након преговора и обећања хрватске стране да ће бити пуштени, одложили оружjе     Везане виjести: Годишњица масакра на Коранском мосту

koranski-most.jpg

СУТРА 23 ГОДИНЕ ОД УБИСТВА 13 ПРИПАДНИКА ЈНА НА КОРАНСКОМ МОСТУ

БЕОГРАД, 20. СЕПТЕМБРА /СРНА/ – Сутра се навршаваjу 23 године од убиства 13 и тешког рањавања четири припадника активног и резервног састава ЈНА на Коранском мосту код Карловца, коjе су, након предаjе и одлагања оружjа, напала униформисана лица са фантомкама и над њима извршила своj “крвави пир”, саопштено jе из Документационо-информационог центра “Веритас”. У саопштењу се подсjећа да су 21. септембра 1991. године припадници Министарства унутрашњих послова и Збора народне гарде Хрватске у Карловцу испред моста на риjеци Корани зауставили два воjна камиона у коjима су се, из касарне “Мекушjе” у касарну “Логориште”, превозили припадници активног и резервног састава ЈНА, коjи су, након преговора и обећања хрватске стране да ће

k.jpg

ЗАПАДНИ ДИО СРПСКЕ ОДБРАЊЕН ЗАХВАЉУЈУЋИ ЈЕДИНСТВУ

Предсjедик Борачке организациjе Републике Српске Миломир Савчић изjавио jе данас у Козарскоj Дубици да су ова и друге општине у западном диjелу Српске од хрватске агресиjе у септембру 1995. године одбрањене, захваљуjући jединству воjске, полициjе и народа. “Битка за западне границе Републике Српске добиjена jе захваљуjући jединству воjске, полициjе и народа. То jединство и данас нам jе потребно. Увиjек морамо имати у виду да су наши тадашњи и раниjи неприjатељи увиjек били jединствени, посебно када jе риjеч о неприjатељству према српском народу”, изjавио jе Савчић на комеморатином скупу поводом обиљежавања 19 година од хрватске агресиjе на општину Козарска Дубица. Савчић jе додао да исту поруку упућуjе и изабраним представницима српског

novi-tunjica.jpg

ПОМЕН БРАНИОЦИМА ЗАПАДНИХ ГРАНИЦА СРПСКЕ

НОВИ ГРАД, 18. СЕПТЕМБРА /СРНА/ – Полагањем виjенаца и цвиjећа, те прислуживањем свиjећа код Спомен-обиљежjа цивилним жртвама рата у насељу Туњица, код Новог Града, почело jе обиљежавање 19 година од одбране западних граница Републике Српске од хрватске агресиjе. Виjенце су положили изасланик предсjедника Републике Српске Душко Четковић, делегациjе Владе Републике Српске, Народне скупштине Републике Српске, генерални конзул Србиjе у Републици Српскоj Владимир Николић, делегациjа општине Нови Град. Пошту браниоцима су одале делегациjе Борачке организациjе Републике Српске, Организациjе породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, Удружења логораша Српске, Савеза и организациjа ратних воjних инвалида Републике Српске, СУБНОР-а, Удружења цивилних жртава рата и Трећег пjешадиjског – Република Српска пука Оружаних снага

kalendar-genocida.jpg

Календар геноцида: 18. септембар 1942. Годишњица страдања Срба у Лици

Село Јошан, Удбина. Усташе су 18. септембра 1942. године поклале и већину спалиле у кућама, стаjама и сjеницама, 289 српских житеља села и по други пута 29. септембра исте године 49 српских сељака. Укупно 338 цивилних лица. Неколико дjевоjака и њихових маjки су усташе повезале жицом око стогова сиjена, силовале па запалиле. Извор: Ђуро Затезало „Радио сам своj сељачки и ковачки посао“ – свjедочанства геноцида. СКПД Просвjета, Загреб 2005.      

kalendar-genocida.jpg

Календар геноцида: 18. септембар 1941. Годишњица страдања Срба на Кордуну

Блатуша, Вргинмост, 6. августа, 16. и 18. септембра 1941. године усташе су поклале и запалиле у кућама села 162 српска сељака.       Извор: Ђуро Затезало „Радио сам своj сељачки и ковачки посао“ – свjедочанства геноцида. СКПД  Просвjета, Загреб 2005.  

Tunjica.jpg

СУТРА ОБИЉЕЖАВАЊЕ ОДБРАНЕ ЗАПАДНИХ ГРАНИЦА СРПСКЕ

БАЊАЛУКА, 17. СЕПТЕМБРА /СРНА/ – У организациjи Одбора Владе Републике Српске за његовање традициjе ослободилачких ратова сутра ће у Новом Граду бити одржана централна манифестациjа обиљежавања одбране западних граница Српске и БиХ од хрватске агресиjе. “Почетак манифестациjе предвиђен jе за 10.00 часова, када ће бити положени виjенци на Спомен-обиљежjу у мjесту Туњица”, саопштио jе на конференциjи за новинаре у Бањалуци предсjедник Пододбора за обиљежавање значаjних историjских догађаjа Велимир Дуњић. Дуњић jе навео да ће у 11.00 часова у цркви Светог Петра и Павла у Новом Граду бити служен парастос борцима и цивилима коjи су погинули у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату, након чега ће бити положени виjенци на Спомен-обиљежjу у овом граду.

k.jpg

ИСТОРИЈСКИ ЧАС ПОСВЕЋЕН ОДБРАНИ ОД ХРВАТСКЕ АГРЕСИЈЕ

КОЗАРСКА ДУБИЦА, 17. СЕПТЕМБРА /СРНА/ – У свим основним школама у Козарскоj Дубици и Средњошколском центру “Никола Тесла” данас ће бити одржан историjски час посвећен догађаjима из септембра 1995. године, када jе подручjе те општине одбрањено од агресиjе хрватске воjске. “Наставници историjе, представници Борачке организациjе и непосредни учесници одбране општине ученицима ће говорити о ратним догађаjима из септембра 1995. године”, наjављено jе из Општинске борачке организациjе. У саоштењу се додаjе да jе ово трећа година да се 17. септембра организуjе историjски час и та ће пракса постоjати и у будуће. Светом литургиjом и поменом погинулим борцима Воjске Републике Српске у Козарскоj Дубици ће сутра бити обиљежено 19 година од одбране

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.