arrow up
Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Хризостом освештао је данас цркву Светог апостола Томе у склопу Спомен-комплекса Чардак код Дервенте, гдје су припадници Хрватске војске и паравојних хрватско-муслиманских јединица 1992. године убили 37 мјештана српске националности.

Владика Хризостом освештао цркву у Спомен-комплексу Чардак

Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Хризостом освештао је данас цркву Светог апостола Томе у склопу Спомен-комплекса Чардак код Дервенте, гдје су припадници Хрватске војске и паравојних хрватско-муслиманских јединица 1992. године убили 37 мјештана српске националности. Владика Хризостом је нагласио да су мјештани били мученици и да је то мјесто страдалништва. “Нису они страдали случајно, нису случајно жртве. Они су страдали због имена Исуса Христа којег су носили у себи и на себи”, рекао је владика Хризостом у бесједи након што је освештао цркву и служио парастос за страдале мјештане Чардака. Он је захвалио свима који су помогли изградњу Спомен-комплекса “Чардак”. Предсједник Удружења ратних заробљеника општине Дервента Драго Кнежевић рекао је да

У Баткуши код Шамца данас је служен парастос за 18 српских бораца из протеклог одбрамбено-отаџбинског рата, седам цивилних жртава и 45 погинулих у Другом свјетском рату

Парастос за погинуле у Баткуши

У Баткуши код Шамца данас је служен парастос за 18 српских бораца из протеклог одбрамбено-отаџбинског рата, седам цивилних жртава и 45 погинулих у Другом свјетском рату. Код споменика страдалима цвијеће и вијенце су положиле породице погинулих бораца, представници мјесних борачких организација и локалне власти. Марко Тодоровић из Мјесног одбора Борачке организације рекао је да је крајем априла 2009. године освештан споменик погинулима и да се од тада увијек у другој половини априла служи парастос за све страдале из Баткуше. Начелник Одјељења за општу управу општине Шамац Лепа Тривић рекла је да је за помоћ породицама палих бораца, ратним војним инвалидима, демобилисаним борцима и цивилним жртвама рата укупно планирано 58.000 КМ

Служењем парастоса и полагањем цвијећа на централно спомен-обиљежје за 301 погинулог борца општине Угљевик данас је обиљежено 25 година од формирања специјалне ратне јединице „Мандини лавови“ која је дјеловала у оквиру Прве мајевичке бригаде Војске Републике Српске.

Обиљежено 25 година од настанка “Мандиних лавова”

Служењем парастоса и полагањем цвијећа на централно Спомен-обиљежје за 301 погинулог борца из општине Угљевик данас је обиљежено 25 година од формирања специјалне ратне јединице “Мандини лавови” која је дјеловала у оквиру Прве Мајевичке бригаде Војске Републике Српске /ВРС/. Цвијеће је положено и на спомен-бисту команданта ове јединице војводе Митра Максимовића-Манде која се налази испред угљевичког Центра за културу, чиме су чланови породице, саборци и грађани Угљевика одали почаст хероју одбране. Предсједник Удружења ветерана “Мандини лавови” Драго Томић рекао је да се ова једница борила на свим ратиштима, од Требиња до Новог Града. “Сваке године на Мали Васкрс обиљежавамо дан наше једнице кроз коју је прошло 500 бораца, од којих

У Спомен-комплексу "Чардак" у општини Дервента у недјељу, 23. априла, биће обиљежено 25 година од страдања 37 Срба насеља Чардак и освештана Црква Светог апостола Томе.

Обиљежавање 25 година од страдања Срба из Чардака код Дервенте

У Спомен-комплексу “Чардак” у општини Дервента данас ће бити обиљежено 25 година од страдања 37 Срба из насеља Чардак и освештана Црква Светог апостола Томе. “На овом мјесту налазила се масовна гробница српских цивила страдалих од злочинаца 1992. године. Ту смо у децембру 1992. године пронашли 19 тијела убијених Срба из насеља Чардак. Један број мјештана убијен је на кућном прагу, а други у логорима формираним за Србе”, рекао је Срни предсједник Удружења ратних заробљеника општине Дервента Драго Кнежевић. Он је подсјетио да су злочине вршили припадници регуларне војске Хрватске и паравојних хрватско-муслиманских јединица. “Спомен-комплекс ће бити мјесто на којем ће преживјели логораши и сви који осуђују злочине над било

Први пут положени вијенци у Великом парку у СарајевуФото: СРНА

Први пут положени вијенци у Великом парку у Сарајеву (ВИДЕО)

Делегација Регионалне организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево и породица убијених резервиста ЈНА јутрос је у Великом парку у Сарајеву положила вијенац и одала дужну пошту осморици убијених припадника резервног састава бивше ЈНА из групе “Транспортер”. Након 25 година, породице убијених коначно су дочекале да на мјесту бруталног злочина над осморицом резревних војника ЈНА, у Великом парку испод Дома полиције коначно положе цвијеће. Ово је први пут да су породице убијених након 25 година од злочина положиле вијенац и одале пошту својим најмилијим на мјесту гдје су страдали. Невенка Ђокановић, супруга убијеног Стевана Ђокановића, која је дошла са кћерком Сањом и сином Сашом, оптужила је

У Доњем Дубовику, административном сједишту општине Крупа на Уни, данас је обиљежено 25 година од оснивања 11. Крупске лаке пјешадијске бригаде.

Крупска бригада иза себе има часне побједе и похвале

У Доњем Дубовику, административном сједишту општине Крупа на Уни, данас је обиљежено 25 година од оснивања 11. Крупске лаке пјешадијске бригаде.Ратни командат ове бригаде Илија Црнобрња рекао је да је 11. Крупска лака пјешадијска бригада на свом ратном путу имала часне побједе и за то добијала похвале.  Он је навео да је ова бригада два пута одликована Орденом Немањића. “Ми смо ствараоци, очеви, а не дјеца Републике Српске. Ова бригада је скупо платила слободу свог огњишта, сваки трећи борац је рањен, неки и више пута, а сваки девети дао је свој живот за Републику Српску”, рекао је Црнобрња. Према његовим ријечима, борци крупске бригаде су успјели да се одбране од

Гробље у Глини , Фото Тањуг

Ексхумирано 36 посмртних остатака Срба страдалих у ”Олуји”

Надлежни хрватски органи завршили су процес ексхумације посмртних остатака жртава српске националности страдалих у акцији хрватске војске и полиције “Олуја” на Новом гробљу у Глини Надлежни хрватски органи завршили су процес ексхумације посмртних остатака жртава српске националности страдалих у акцији хрватске војске и полиције “Олуја” на Новом гробљу у Глини. Процес ексхумација на овом гробљу трајао је четири дана и укупно је ексхумирано 36 посмртних остатака, саопштила је Комисија за нестала лица Владе Србије. Од тог броја, посмртни остаци 27 особа су мушког пола, шест женског, једно је дете, док за посмртне остатке две особе није било могуће одредити пол. Од свих ексхумираних посмртних остатака су узети узорци за ДНК

У Бијељини је данас обиљежено 24 године од страдања 33 борца Друге мајевичке бригаде Војске Републике Српске /ВРС/ који су убијени на Васкрс 1993. године на Бањ Брду на Мајевици.

Обиљежен Дан страдања бораца Друге мајевичке бригаде

У Бијељини је данас обиљежено 24 године од страдања 33 борца Друге мајевичке бригаде Војске Републике Српске /ВРС/ који су убијени на Васкрс 1993. године на Бањ Брду на Мајевици. Саборци, породица, пријатељи и бројни суграђани одали су почаст погинулим борцима полагањем вијенаца на споменик који је прошле године подигнут на Градском гробљу у Пучилама. “Градска борачка организација Бијељине обиљежава Дан сјећања на 33 борца ВРС који су на Васкрс 1993. године погинули на локацији Бањ Брда на планини Мајевици, као и сјећања на све погинуле и умрле борце са подручја Тузле”, рекао је предсједник градске Борачке организације Бијељина Миодраг Стевановић. Он је подсјетио да је у овом злочиначком муслиманском

Конференција за штампу Градске борачке организације Бијељина.

Сутра Дан сјећања на погинуле борце са подручја Тузле

Градска борачка организација Бијељине обиљежиће сутра Дан сјећања на 33 борца Војске Републике Српске који су 21. априла 1993. године погинули на локацији Бањ Брда на планини Мајевици и све погинуле и умрле борце са подручја Тузле. Некадашњи ратни командант Драган Мркајић рекао је на конференцији за новинаре да је у овом злочиначком муслиманском нападу на Васкр 1993. године шест бораца масакрирано, а двојици су одрубљене главе које никада нису пронађене. “Нико није одговарао за овај монструозни злочин”, поновио је Мркајић најчешће понављану посљератну чињеницу када је ријеч о српским жртвама стардалим у рату 1992/95. године у БиХ. “Нажалост, Тужилаштво и Суд БиХ муслиманске злочинце ослобађа или добијају минималне казне,

Спавајте младићи Фото: РТРС

“Спавајте младићи”- Филм о трагично страдалим радницима РТРС-а (ВИДЕО)

Документарни филм “Спавајте младићи”, аутора Зорана Пејичића, посвећен је свим нашим трагично страдалим колегама, који су током минулог рата учествовали у стварању Радио-телевизије Републике Српске, једном од темељних стубова Републике Српске. “Спавајте младићи”, је документарна прича о Саши Колевском, Горану Пејчиновићу, Младену Обрадовићу, Љуби Керкезу и Драгану Клачару, радницима РТРС-а, страдалим у току рата на радним задацима, али и свим нашим колегама из других српских медијских кућа који су, борећи се за истину положили животе на олтар Отаџбине. Ово је филм о припадницима “седме силе” који су погинули током рата и умрли послије рата, онима који су рањени у тијело и душу и годинама носе тешке ране у свом срцу.

Бeз струje, вoдe и здрaвствeнoг oсигурaњa - Пaвao и Стaнкa Tркуљa

Стoгoдишњи гриjeх Tркуљa

Дjeдoви Пaвлa Tркуљe из Пoдгoрja, кoрдунaшкoг сeлa jужнo oд Вргинмoстa, приje стo гoдинa нису кућу сa зaдружнe зeмљe прeписaли нa сeбe. Збoг тoгa нeмa прaвo нa oбнoву Пaвao Tркуљa и њeгoвa нeвjeнчaнa жeнa Стaнкa живe у трoшнoj дрвeнoj кућици нa крajу Пoдгoрja, кoрдунaшкoг сeлa jужнo oд Вргинмoстa. Прeживљaвajу oд 800 кунa сoциjaлнe пoмoћи, нeмajу струje и нису здрaвствeнo oсигурaни, нo свe тo ниje им нajвeћa бригa. Mнoгo je гoрe штo су тeк нeдaвнo сaзнaли дa трoшнa кућa у кojoj сe рoдиo Пaвлoв oтaц и дjeд, a приje вишe oд 100 гoдинa jу je сaгрaдиo њeгoв прaдjeд, ниje зaпрaвo нa њихoвoj зeмљи, вeћ нa држaвнoj. To им у вeликoj мjeри зaгoчaвa

Акција "Олуја" (Фото: veritas.org.rs)

Загреб досљедно да процесуира одговорне за ратне злочине

Предсједник Савеза Срба из региона Миодраг Линта поручио је да надлежни органи Србије имају обавезу да инсистирају од Хрватске да се процесуирање за ратне злочине спроведе досљедно, без обзира ко је починилац, а ко жртва. Линта истиче да злочин не може бити оправдан као што се не може оправдати ни његово некажњавање. Он је оцијенио да је било крајње вријеме да су на Новом гробљу у Глини надлежни државни органи Хрватске започели процес ексхумације посмртних остатака Срба који су страдали током и послије злочиначке акције “Олуја”. “Трагична је чињеница да је од 6. до 9. августа 1995. године у нападима хрватске и бошњачке војске на избјегличку колону између Глине и

Невесиње - споменик Фото: РТРС

Откривено Спомен-обиљежје погинулим борцима из Невесиња и убијеним цивилима из Коњица (ВИДЕО)

У Луци код Невесиња откривено је и освештано Спомен- обиљежје погинулим борцима Друге херцеговачке лаке пјешадијске бригаде и убијеним цивилима из Коњица. Ова бригада има велике заслуге у одбрани Херцеговине и стварању Републике Српске. Формирали су је мјештани Борака и околних села и добровољаца који су помагали протјераном српском становништву из Коњица. Изградњу спомен обиљежја помогли су донатори, највише расељени Коњичани, али и бројне инсититуције и привредници. “У последњем рату изгубио сам 2 брата, оца и стрица на коњичком ратишту. Данас су превладале емоције, овај споменик показује да нису заборављени и кад не можемо ставити помен тамо гдје су страдали, ово нам је од изузетне важности”, изјавио је Милијан Ћећез. “На

Сједница Организационог одбора за обиљежавање Дана несталих Срба Сарајева и Сарајевско-романијске регије.

У суботу први пут полагање цвијећа у Великом парку у федералном Сарајеву

Делегација Регионалне организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево и породица убијених резервиста ЈНА требало би да у суботу, 22. априла, на локацији Великог парка у федералном Сарајеву положи цвијеће и ода пошту члановима групе “Транспортер”, закључено је данас на сједници Организационог одбора за обиљежавање Дана несталих Срба Сарајева и Сарајевско-романијске регије. “Тог 22. априла за само сат времена живот је изгубило осам припадника бивше ЈНА, који су прво заробљени на Аеродромском насељу, а потом звјерски ликвидирани у Великом парку у Сарајеву. Ми смо тај датум озваничили као Дан несталих са подручја ове регије”, изјавила је новинарима предсједник Организационог одбора Мирјана Цабо. Она је захвалила свим

Код спомен-обиљежја у мјесној заједници Шамац служен је помен за 114 погинулих борца Војске Републике Српске /ВРС/ и 22 цивилне жртве рата.

Помен за 114 погинулих бораца и 22 цивила

Код спомен-обиљежја у мјесној заједници Шамац служен је помен за 114 погинулих борца Војске Републике Српске /ВРС/ и 22 цивилне жртве рата. Предсједник Мјесне борачке организације Петар Буркановић каже да се од 1996. године сваке године служи помен за погинуле борце и цивиле. “Ми смо у специфичној ситуацији у односу на друге мјесне заједнице. На споменику су имена бораца ВРС из Петог батаљона Шамац, у којој је било доста погинулих Хрвата, Муслимана, Срба. То је била мјешовита јединица”, каже Буркановић. Он је додао да су, осим погинулих бораца и цивила из Шамца, на овом споменику и имена погинулих бораца из Грахова, Гламоча, Возуће. Начелник општинског Одјељења за општу управу Лепа

НАЈНОВИЈЕ ВИЈЕСТИ

Попис
10.502 жртве

Удружење Јадовно 1941. је формирало Централну базу жртава, коју можете претражити уносом појединих података о жртвама.

Календар
Покоља

Одаберите годину или мјесец и претражите све догађаје који су се десили у том периоду.