fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Кам: Холокауст не сме више никада да се понови

Холокауст, у коме је током Другог светског рата убијено око шест милиона Јевреја међу којима је било милион и по деце, не сме више никада да се понови и зато Израел охрабује владе држава да едукацијом и законским мерама спречавају порицање Холокауста, изјавила је данас амбасадорка Израела у Србији Алона Фишер Кам.

Алона Фишер Кам (Фото Фонет)
Алона Фишер Кам (Фото Фонет)

Она је поводом обележавања Међународног дана сећања на жртве холокауста 27. јануара поручила да никада више не треба да дозволити такве страхоте.

„Имамо три поруке обележавајући овај дан – да одамо почаст жртвама, да чувамо места где се то догодило и трећа која је најважнија јесте питање образовања за будуће генерације”, рекла је Кам на РТС-у.

Она је подсетила да је обележавање Међународног дана сећања на жртве Холокауста установљен Резолуцијом УН 2005. године.

„Резолуција признаје да је Холокауст јединствен и нечувен догађај, али и универзална порука која се односи на све људе широм света”, казала је Кам.

Она је рекла да Јевреји обележавају још један празник у апрулу када одају почаст Јеврејима у гетоима који су одлучили да се побуне против нациста.

„Хтели су да очувају своје достајнство, али и да преузму судбину у своје руке”, нагласила је Кам.

Она је рекла да су покушаји ревизије историје веома забрињавајући, као и јачање екстремне деснице и анитисмитизма.

„Израел је настао да би штитио Јевреје, да би се осећали безбедно где год одлуче да живе. Порицање Холокауста је социјални феномен, али решење је у рукама влада”, навела је амбасадорка Израела.

Она каже да је веома забрињавајуће и то што се добро продаје књига Адолфа Хитлера „Мајн кампф”.

„То се не дешава само у Немачкој већ и широм Европе. Најзабрињавајуће је што се та књига продаје под изговором права на изражавање и слободу изражавања, што јесте важно у свакој демократији. Али, не смемо дозволити изражавње које води ка уништавању вредности толерације, разумевања и поштовања људи. Требало би да постоји законска мера која би спречила ту појаву”, казала је Кам.

На питање да ли јој смета то што је на новосадском Штранду где су Јеврејени убијени и бацани на реку после само шест година отворено купалиште, у Јајинцима постоји излетиште, а на Пагу летовалиште, где су такође страдали Јевреји страдали, Кам наводи да јој смета, али да је не вређа пошто верује да то људи раде из незнања.

Она је истакла да је веома важно да та места буду обележена и да људи знају шта се ту догодило, да би разумели значај Холокауста.

РТС ће вечерас приказати изреалски документарни филм „Обележени бројем” о преживелима из Аушвица, а амбасадорка каже да у Израелу данас има око 160.000 оних који су преживели Холокауст.

„Сваке године се тај број смањује и идаље они имају тај број на себи. Деца су, такође, имала истетовиран тај број и хтели смо да чујемо њихова сведочанства. Иза тих бројева, шест милиона људи који су страдали, од чега милион и по деце, иза сваког од њих постоји име и презиме и лична прича. Хоћемо све то да оживимо и препричамо”, додала је Кам.

Она је рекла да све више земаља учествује у обележавању Међународног дана сећања на жртве холокауста 27. јануара и да је прошле године 90 земаља обележило овај дан, међу којима је и Србија.

(Танјуг)

Извор: ПОЛИТИКА

Везане вијести:

Свијет обиљежава Дан сјећања на жртве холокауста

Отворена изложба „Доња Градина-од села до меморијала“

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: