fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Календар геноцида: 13.10.1942. Страдање Срба из села Стрмен, Црквени Бок и Ивањски Бок

Села Стрмен, Црквени Бок и Ивањски Бок налазе се на десноj обали реке Саве у Баниjскоj Посавини, између Сиска и Јасеновца. Насељена су српским становништвом православне вjероисповjести.

Усташе из логора Јасеновац на челу са злогласним Љубом Милошем, рано уjутро 13. октобра 1942, прешле су Саву у Ивањском Боку и опколиле већи дио села.

Један броj усташа jе скупљао народ а други су пљачкали, изгонили стоку и пленили храну.

Њих, око 1500 похапшених, кренуло jе пут Јасеновца. Неки су успjели побjећи али већина jе заробљена, тучена и злостављана на путу ка логору.

Након неколико дана боравка у логору Јасеновац, у ужасним условима под ведрим небом и без хране, одвоjене су жене са дjецом од мушкараца и послани у Сисачки логор а потом жене у Стару Градишку.

Према свjедочанству њемачког генерала Глеза фон Хорстенауа, овом  приликом убиjено jе око 100 људи, од коjих су неки попут Бошка Рака и четрнаестогодишње дjевоjчице Јеле Ракић, звjерски измасакрирани. Једно jе диjете заклано у колиjевци  а jедна беба испечена у рерни (диjете оца Ђуре Радовановића и маjке Љубице).

Двадесет другог октобра 1942, на интервенциjу њемачког генерала, коjи jе са своjим воjницима лично отишао у логор, народ jе пуштен кући што jе било за оне прилике неочекивано. При изласку из логора, заточеницима ниjе дозвољено да узму злато, новац и друге драгоцjености коjе су им одузете приликом уласка.

Вративши се кућама, родбина jе тражила своjу дjецу у Сисачком логору.

Слика 1. Мештани Општине Црквени Бок, на свечаности 1938. год. (Фото: Б. Тураjлић)
Слика 1. Мештани Општине Црквени Бок, на свечаности 1938. год. (Фото: Б. Тураjлић)

 

Текст написали:

Др. Маjа Кљаић Веjновић

Проф. Никола Тураjлић

Везане виjести:

О злочинима над Србима из села Стрмен, Црквени Бок и …

Сведочење о страдању Јеле Ракић из села Стрмен

Сведочење о страдању Љубе Каран из села Стрмен

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: