Nacionalno akreditaciono telo odobrilo je akreditaciju studijskog programa hebrejskog jezika na Filološkom fakultetu, a tim povodom, radi uspostavljanja reciprociteta u vidu srpskih studija u Izraelu, u Srbiji boravi delegacija iz Izraela koju predvodi prof. Grajf, u čijem sastavu su prof. dr Stela Revital Šajovic i prof. dr Džudi Arad, prodekani Dekanata ONO koledža. Prof. dr Šajovic i dekan Filološkog fakulteta prof. dr Ljiljana Marković juče su u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja potpisale Protokol o saradnji, u prisustvu prorektora za međunarodnu saradnju Beogradskog univerziteta Nenada Zrnića, pomoćnika ministra prosvete za visoko obrazovanje Bojana Tubića i srpskog i izraelskog koordinatora srpsko-izraelske akademske saradnje, ambasadora Ljiljane Nikšić i Gideona Grajfa. Prof. Grajf je ovom prilikom zahvalio ministru Mladenu Šarčeviću i njegovom ministarstvu za preporuke koje su mu otvorile vrata svih srpskih arhiva, Muzeja genocida i Jugoslovenske kinoteke, kao i svih drugih institucija relevantnih za njegovo četvorogodišnje istraživanje čije je rezultate objavio u knjizi „Jasenovac – Aušvic Balkana”.
Potpisivanje Protokola o saradnji dve visokoobrazovne ustanove upriličeno je i u čast prvog hodočašća Svetog Save u Jerusalim 1229. godine
Juče su započeti i pregovori o mogućoj saradnji ONO koledža sa još četiri fakulteta BU – Pravnim, Učiteljskim, Medicinskim i Fakultetom za fizičku kulturu, kao i sa programom Erazmus. Protokol o saradnji Filološkog fakulteta i ONO koledža rezultat je Sporazuma o kulturnoj, prosvetnoj i naučno-tehnološkoj saradnji sa Izraelom, koji je potpisan 1998, i Memoranduma o razumevanju između Ministarstva prosvete Srbije i Instituta za Holokaust Šem Olam o zaštiti kulture sećanja na zajednička stradanja u Jasenovcu i NDH, koji su u martu 2017. potpisali ministar Šarčević i prof. Grajf. Ovaj memorandum zaključen je povodom 75 godina od osnivanja logora smrti Jasenovac, jednog od najozloglašenijih i najbrutalnijih logora u Drugom svetskom ratu, u znak sećanja na univerzalne ljudske vrednosti mira i slobode. U njemu se, između ostalog, navodi da će Ministarstvo i Institut zajedno raditi na međusobnom povezivanju i na predstavljanju kulture sećanja, svedočanstava preživelih, razmeni predavača, organizaciji obrazovnih programa o Holokaustu i logoru smrti Jasenovac, u Izraelu, SAD, Srbiji i u inostranstvu.
S druge strane, jučerašnje potpisivanje Protokola upriličeno je i u čast prvog hodočašća Svetog Save u Jerusalim 1229. godine. Povodom tog jubileja i 800 godina autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve, delegacija iz Izraela, sa Grajfom na čelu, ranije je bila kod srpskog patrijarha Irineja i tom prilikom su razgovarali i o uspostavljanju srpsko-hebrejskog reciprociteta u izučavanju kultura i jezika. Zahvaljujući srpskom arhiepiskopu Svetom Savi, veze između srpskog i jevrejskog naroda obogaćene su i takvim istorijskim detaljima kao što je Savina kupovina kuće Jovana Bogoslova u Jerusalimu, značajna i za Jevreje i za hrišćane. U kući poznatoj kao Sionska Gornica nalazi se soba koja se smatra mestom gde je održana Poslednja večera, ističe ambasador Ljiljana Nikšić, a izgrađena je iznad groba kralja Davida. Posle Zida plača, Davidov grob je sledeće najsvetije mesto za jevrejske hodočasnike.
Grajf za uklanjanje spomen-ploče Stepincu iz Jerusalima
Profesor Gideon Grajf predlaže da se povodom obeležavanja prvog hodočašća Svetog Save u Jerusalim pre 790 godina, u tom svetom gradu postavi memorijalna ploča posvećena tom jubileju. Istovremeno, kako je rekao, boriće se za to da se iz Jerusalima ukloni spomen-ploča Alojziju Stepincu. Krajem aprila ove godine, naime, u Austrijskom „hostelu” Svete porodice, koja se nalazi na Via dolorosa, u centru Jerusalima, postavljena je ploča povodom godišnjice hodočašća Stepinca u Jerusalim 1937. godine.
Grajf je, inače, u svojoj knjizi „Jasenovac – Aušvic Balkana” precizno naveo 11 razloga zašto zagrebački nadbiskup iz vremena NDH ne sme biti kanonizovan. Kako navodi, Stepinac je bio promotor netolerancije prema drugim verama i javno je podržavao rasne zakone; odgovoran je za podršku nasilnom pokrštavanju metodom „pokrsti se ili umri”; bio je branitelj ustaškog režima; odgovoran je za izbegavanje i oklevanje u spasavanju dece iz logora smrti u NDH; imao je selektivan odnos prema žrtvama u NDH; odgovoran je za oportunizam i kalkulisanje bez javnog suprotstavljanja i osude ustaškog režima; krajem marta 1945, kada je bila jasna pobeda saveznika, još jednom izražava podršku ustaškom režimu; prima orden 1944. od ustaškog poglavnika Pavelića; bez griže savesti održavao je „srdačne odnose” sa nacističkim režimima.
Kao jedanaestu tačku, Grajf navodi da je Memorijalni centar jevrejskih žrtava „Jad Vašem” dva puta (1970. i 1994. godine) odbio da se Stepincu dodeli nagrada „Pravednik među narodima”. Profesor Grajf je juče najavio da će do kraja ove godine u Jerusalimu biti održana međunarodna naučna konferencija o Jasenovcu.
Izvor: POLITIKA