fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Израелски студенти ће учити о Јасеновцу

На Филолошки факултет у Београду биће уведене студије хебрејског језика и културе
Протокол о сарадњи Филолошког факултета и ОНО колеџа потписале су Љиљана Марковић и Стела Ревитал Шајовиц (Фото: Министарство просвете и науке)
Протокол о сарадњи Филолошког факултета и ОНО колеџа потписале су Љиљана Марковић и Стела Ревитал Шајовиц (Фото: Министарство просвете и науке)
Од 1. октобра ове године млади у Србији моћи ће да студирају хебрејски језик и културу на Филолошком факултету у Београду. Хебрејски језик предаваће професор Гидеон Грајф, историчар и истраживач Холокауста из Израела, који је постао и редовни професор Универзитета у Београду. Истовремено, проф. Грајф ће на ОНО колеџу у Израелу, у оквиру свог предмета о Холокаусту, почети да предаје културу сећања о Јасеновцу по својој књизи „Јасеновац – Аушвиц Балкана”. Део наставе посветиће и мултикултуралном предмету „Српски Јевреји и Србија као колевка модерног ционизма”, с посебним освртом на српске Јевреје – рабина Алкалаја, Теодора Херцла, Давида Албалу, као и на представљање Србије као прве земље која је признала Балфорову декларацију. У оквиру његовог предмета изучаваће се и историјат српско-јеврејских односа кроз векове.

Национално акредитационо тело одобрило је акредитацију студијског програма хебрејског језика на Филолошком факултету, а тим поводом, ради успостављања реципроцитета у виду српских студија у Израелу, у Србији борави делегација из Израела коју предводи проф. Грајф, у чијем саставу су проф. др Стела Ревитал Шајовиц и проф. др Џуди Арад, продекани Деканата ОНО колеџа. Проф. др Шајовиц и декан Филолошког факултета проф. др Љиљана Марковић јуче су у Министарству просвете, науке и технолошког развоја потписале Протокол о сарадњи, у присуству проректора за међународну сарадњу Београдског универзитета Ненада Зрнића, помоћника министра просвете за високо образовање Бојана Тубића и српског и израелског координатора српско-израелске академске сарадње, амбасадора Љиљане Никшић и Гидеона Грајфа. Проф. Грајф је овом приликом захвалио министру Младену Шарчевићу и његовом министарству за препоруке које су му отвориле врата свих српских архива, Музеја геноцида и Југословенске кинотеке, као и свих других институција релевантних за његово четворогодишње истраживање чије је резултате објавио у књизи „Јасеновац – Аушвиц Балкана”.

Потписивање Протокола о сарадњи две високообразовне установе уприличено је и у част првог ходочашћа Светог Саве у Јерусалим 1229. године

Јуче су започети и преговори о могућој сарадњи ОНО колеџа са још четири факултета БУ – Правним, Учитељским, Медицинским и Факултетом за физичку културу, као и са програмом Еразмус. Протокол о сарадњи Филолошког факултета и ОНО колеџа резултат је Споразума о културној, просветној и научно-технолошкој сарадњи са Израелом, који је потписан 1998, и Меморандума о разумевању између Министарства просвете Србије и Института за Холокауст Шем Олам о заштити културе сећања на заједничка страдања у Јасеновцу и НДХ, који су у марту 2017. потписали министар Шарчевић и проф. Грајф. Овај меморандум закључен је поводом 75 година од оснивања логора смрти Јасеновац, једног од најозлоглашенијих и најбруталнијих логора у Другом светском рату, у знак сећања на универзалне људске вредности мира и слободе. У њему се, између осталог, наводи да ће Министарство и Институт заједно радити на међусобном повезивању и на представљању културе сећања, сведочанстава преживелих, размени предавача, организацији образовних програма о Холокаусту и логору смрти Јасеновац, у Израелу, САД, Србији и у иностранству.

С друге стране, јучерашње потписивање Протокола уприличено је и у част првог ходочашћа Светог Саве у Јерусалим 1229. године. Поводом тог јубилеја и 800 година аутокефалности Српске православне цркве, делегација из Израела, са Грајфом на челу, раније је била код српског патријарха Иринеја и том приликом су разговарали и о успостављању српско-хебрејског реципроцитета у изучавању култура и језика. Захваљујући српском архиепископу Светом Сави, везе између српског и јеврејског народа обогаћене су и таквим историјским детаљима као што је Савина куповина куће Јована Богослова у Јерусалиму, значајна и за Јевреје и за хришћане. У кући познатој као Сионска Горница налази се соба која се сматра местом где је одржана Последња вечера, истиче амбасадор Љиљана Никшић, а изграђена је изнад гроба краља Давида. После Зида плача, Давидов гроб је следеће најсветије место за јеврејске ходочаснике.

Грајф за уклањање спомен-плоче Степинцу из Јерусалима

Професор Гидеон Грајф предлаже да се поводом обележавања првог ходочашћа Светог Саве у Јерусалим пре 790 година, у том светом граду постави меморијална плоча посвећена том јубилеју. Истовремено, како је рекао, бориће се за то да се из Јерусалима уклони спомен-плоча Алојзију Степинцу. Крајем априла ове године, наиме, у Аустријском „хостелу” Свете породице, која се налази на Виа долороса, у центру Јерусалима, постављена је плоча поводом годишњице ходочашћа Степинца у Јерусалим 1937. године.

Грајф је, иначе, у својој књизи „Јасеновац – Аушвиц Балкана” прецизно навео 11 разлога зашто загребачки надбискуп из времена НДХ не сме бити канонизован. Како наводи, Степинац је био промотор нетолеранције према другим верама и јавно је подржавао расне законе; одговоран је за подршку насилном покрштавању методом „покрсти се или умри”; био је бранитељ усташког режима; одговоран је за избегавање и оклевање у спасавању деце из логора смрти у НДХ; имао је селективан однос према жртвама у НДХ; одговоран је за опортунизам и калкулисање без јавног супротстављања и осуде усташког режима; крајем марта 1945, када је била јасна победа савезника, још једном изражава подршку усташком режиму; прима орден 1944. од усташког поглавника Павелића; без гриже савести одржавао је „срдачне односе” са нацистичким режимима.

Као једанаесту тачку, Грајф наводи да је Меморијални центар јеврејских жртава „Јад Вашем” два пута (1970. и 1994. године) одбио да се Степинцу додели награда „Праведник међу народима”. Професор Грајф је јуче најавио да ће до краја ове године у Јерусалиму бити одржана међународна научна конференција о Јасеновцу.

Извор: ПОЛИТИКА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: