Које је право лице поглавара Исламске заједнице у БиХ Хусеина Кавазовића?
Умивено лице умереног верника и слуге божијег с помирљивим проповеди- ма или радикално лице бескомпромисног бошњачког верског и политичког јуришника? Двоуме око тога многи откако је пре неки дан у Швајцарској реис, не слутећи да га осим нетрепћућих верника у дијаспори посматра и камера, отворио душу.
Не само погрдно називајући српски народ Власима, с којима Бошњаци декларативно желе суживот, већ отварајући као хипотетичку могућност и сумануте опције за коју су многи веровали да их је иком иоле добронамерном тешко наглас и изговорити. „Или гласом на изборима у Сребреници или сутра крвљу и ратом”, варијанте су које се мотају по глави слуги божијем. Можда то и не треба да чуди ако се присетимо да су Кавазовића 2012. федерални медији приликом избора за реиса хвалили као „ефендију с историјом” (ратном), будући да је у време кад је био хоџа у Градачцу основао јединицу „Хоџе” у којој су били имами. Био је шест месеци у логору ХВО-а.
Кавазовићу је у Швајцарској за руком пошло наизглед немогуће. Прво, вређајући Србе у говору у ком је помињао крв и два могућа начина борбе (изборни и ратни), потом потежући као џокер осетљиво питање сребреничког геноцида, како би, ухваћен камером, покушао да се оправда, рекавши да су „Власи и балије сви они који га негирају”, паралелно с тим узвикујући: „Успели смо, браћо. Данас нас је више од 50 одсто, за 10 година ће нас бити 60 одсто”.
Викао је то у Швајцарској педесеттрогодишњи верски поглавар из Градачца који је пре четири године на месту реиса заменио нескривено радикалног Мустафу Церића, који је приликом избора навијао управо за Кавазовића.
Гази Хусрев-бегову медресу у Сарајеву завршио је 1983. потом се запутивши у Каиро, где је на Шеријатском факултету Универзитета Ал Азхар студирао од 1985. до 1990. године. Магистрирао је шеријатско право. Пре него што је постао реис био је муфтија тузлански. Један је од покретача Центра за рехабилитацију овисника код Лукавца. Активно је учествовао у обнови и изградњи више од седамдесет џамија у Подрињу и Посавини. Говори арапски језик, енглеским се служи.
И сарајевски су се новинари преслушавајући реисов говор запитали да ли је реч о истом Кавазовићу који је у јулу 1995. на хутби позивао Бошњаке да се не свете ником за оно што су преживели у Сребреници. Оном који је у име жртава терористичког напада у Паризу подневске езане померио за пет минута. И оном који је смогао снаге да сачини списак параџемата унутар Исламске заједнице БиХ. Са жаљењем примећују да се реис Кавазовић претворио у муфтију који је 2007. штитио Нусрета Имамовића, једног од најтраженијих светских терориста. Пред нама је, наводе, исти муфтија који се 2008. обрачунавао с државом која је хтела завести ред у Горњој Маочи.
Младен Кременовић
Извор: ПОЛИТИКА
Везане вијести:
Што у Босни мисли, то у Швајцарској збори