На резолуцију о напретку Србије у европском парламенту – 190 амандмана. Захтевају да се преиспита скорашња рехабилитација генерала Михаиловића.
ЕВРОПСКИ парламентарци уложили су чак 190 амандмана на предлог резолуције о напретку Србије, известиоца Дејвида Мекалистера, а и овог пута међу најоштријима су били – Хрвати. Посланици из ове земље у 24 поднета амандмана траже да се пред Србију постави читав низ услова, од решавања питања граница и сукцесије, до повратка културних добара и заштита права њихове мањине.
Најактивнија била је хрватска посланица Дубравка Шуица, која у осам поднетих амандмана, између осталог, инсистира да се билатерална питања отворе на самом почетку преговора о чланству у ЕУ, али и да се помене хашки процес против Војислава Шешеља.
Шуицин колега Андреј Пленковић захтева од српских власти да избегавају говор мржње, док је за Тонина Пицулу важно да Србија помогне интеграције БиХ, имајући у виду блиске везе Београда и Бањалуке.
На дугачкој листи хрватских амандмана налази се и онај у ком се тражи да Србија преиспита одлуку о рехабилитацији Драже Михаиловића, а који је поднела Маријана Петир! Иако нас цела Европа хвали, Хрвати су чак поднели амандман у којем изражавају потребу да Србија унапреди свој приступ решавању избегличке кризе.
ЕВРОПА ДА ПРЕИСПИТА РАСТУРАЊЕ СРБИЈЕ
Примедбе су имали и Зелени (Урлике Луначек и Игор Шолтес), који наглашавају да је пуна нормализација са Косовом суштински услов за пријем Србије у ЕУ и траже да Србија постепено спроведе промене свог Устава. Смета им и државни дочек Владимира Лазаревића, који је одслужио казну у Хагу, и амандманом траже да ЕП изрази жаљење због тога.
ФРАНЦУСКИ посланик Жан-Лук Шафхаусер у свом амандману наводи да, због тога што ЕУ, преко Косова, наставља растурање Србије и дестабилизацију Балкана, европске институције треба да преиспитају своју савест и одмере одговорност Немачке, посебно због фризираних докумената БНД како би се оправдало бомбардовање НАТО.
Посланицима су трн у оку војне вежбе са Русијом, али и Српска православна црква. Урма Пает из Естоније сматра да су вежбе непримерене у ситуацији када је Брисел завео санкције Москви и тражи да се ембаргу прикључи и Србија. Бугарин Андреј Ковачев (ЕПП) поднео је амандман у коме наглашава да је Србија секуларна држава и тражи да се црква не укључује у националистичке и антиевропске процесе.
Међу захтевима су се нашли и онај да се не угрожава аутономија Војводине и њено финансирање, да се заштите Роми и Власи, отворе архиве Удбе и ЈНА, да финансирање партија и изборних кампања буде транспарентније и упозорава да политички притисци угрожавају независност медија.
Сам Мекалистер поднео је амандман у којем тражи да процес напретка Србије ка ЕУ мора бити паралелан са напретком у нормализацији односа са Косовом. Поднет је и амандман у којем се осуђује „опструкција пријема Косова у Унеско“.
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
После четири деценије забране: америчка књига о Дражи