fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Годишњица страдања Срба у акцији „Медачки џеп“

Јуче се навршило 29 година од напада хрватске војске на села у околини Госпића. У акцији названој Медачки џеп убијено је 88 Срба, од којих су 36-оро били цивили.
ФОТО: Ђурђица Драгаш

Пише: Ђурђица Драгаш

Рођаци и пријатељи убијених окупили су се на парастосу у београдској Цркви Светог Марка

Иза назива Медачки џеп крију се три српска села у околини Госпића-Дивосело, Читлук и Почитељ. Крије се неколико стотина људи који су тог септембра 1993.године протерани из својих кућа, али најтеже је што се крију и трагичне судбине оних који нису успели да се спасу.

Нешто народа је успело да побегне у Велебит, али они који су остали у својим селима су углавном побијени. У овој акцији страдало је 88- оро мештана Дивосела, Читлука, Почитеља, Метка, Грачаца и Доњег Лапца, каже Дивосељанин Миле Рајчевић.

У акцији Медачки џеп није било заробљеника, није било милости ни према људима ни према имовини коју су деценијама мукотрпно стицали, подсећа председница Удружења породица несталих и погинулих лица- Суза, Драгана Ђукић. О томе најбоље сведоче извештаји мисије Уједињених Нација која, упркос свом мандату, није успела да заштити цивилно становништво.

Командант УНПРОФОР-а, генерал Жан Кот, после комплетног обиласка поменутих села, изјавио је да нису пронађени знакови живота, ни људи, ни животиња. Разарање је, како је тада рекао, било потпуно, систематско и намерно, подсетила је Ђукићева.

Живота у овим српским селима нема ни данас, 29 година касније, са жаљењем констатује директор Центра „Веритас“ Саво Штрбац.

У сва три села данас има укупно 12 становника, што сталних, што повремених. У Дивоселу нема никога. Ратова је било и раније. Читава историја је пуна ратова, и крвавијих и са тежим последицама од овог, али када у овим селима ни данас нема никога, то је застрашујуће и то се зове етничко чишћење, упозорава Штрбац.

Штрбац подсећа да је истрагу о злочинима почињеним у Дивоселу, Читлуку и Почитељу водио Хашки трибунал, али је предмет накнадно уступљен хрватском правосуђу. За све што се тог септембра дешавало осуђен је једино генерал хрватске војске Мирко Норац и то на 6 година затвора. Првооптужени у поступку, Рахим Адеми, ослобођен је свих оптужби.

Извор: РТС


Од истог аутора: Ђурђица Драгаш – Колумнисти – пријатељи



Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: