Ustaše su htjele da dodirnu, osjete žrtvu dok umire, dok su Nijemci bili distancirani. Postoje i druge razlike koje čine Jasenovac čak varvarskijim u odnosu na druge logore istrebljenja, rekao izraelski istoričar
Izraelski istoričar Gideon Grajf izjavio je juče da je u svijetu i dalje malo poznat koncentracioni logor Nezavisne Države Hrvatske Jasenovac gdje je tokom Drugog svjetskog rata svirepo ubijeno oko 700.000 nevinih žrtava.
„Najšokantnija je činjenica je da je taj pakao na zemlji, gdje je oko 700.000 nevinih ljudi brutalno ubijeno sa 57 različitih metoda, godinama bio potiskivan i nepoznat“, rekao je Grajf Tanjugu.
Na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga, stručnjak za holokaust Grajf je danas bio gost štanda Fondacije „Za srpski narod i državu“ povodom svog članka „Jasenovac, logor i njegovo istorijsko i moralno značenje“ u časopisu „Napredak“.
Grajf je rekao da njegov članak predstavlja bitne tačke o koncentracionom logoru smrti Jasenovac, i tragedije koja se tamo dešavala zbog ustaških zločina od 1941. do 1945. godine.
Podsjetivši da je njegova knjiga „Jasenovac, Aušvic Balkana“ pomogla da se Jasenovac kao tema pojavi u međunarodnoj javnosti, Grajf je dodao da je ponosan što je tome doprinio.
Prema njegovim riječima, nakon knjige desila se mala revolucija i počelo se pričati „o mestu koje je bilo pakao na zemlji i koliko su ustaški zločini bili ekstremniji i brutalniji od onih njemačkih nacista“.
„Ustaše su htjele da dodirnu, osjete žrtvu dok umire, dok su Nijemci bili distancirani. Postoje i druge razlike koje čine Jasenovac čak varvarskijim u odnosu na Aušvic, Treblinku, Majdanek i druge logore istrebljenja“, rekao je istoričar.
Grajf je dodao da je važno naglasiti hrabrost srpskih logoraša koji su u poslednji trenutak 1945. godine, krenuli u bjekstvo „što pokazuje da njihov moral nije bio slomljen“.
Ocijenivši da je Jasenovac bio groblje Srba, Jevreja, Roma i drugih nevinih ljudi, Grajf je rekao da je to „mjesto užasne sudbine stotina hiljada ljudi“.
„Svaka osoba na planeti bi trebalo da posjeti Jasenovac, kao Aušvic. To je mjesto ljudske okrutnosti, varvarstva i nedostatka milosti. Ako postoji pakao, to je Jasenovac“, naglasio je Grajf.
Primijetivši da u svijetu i dalje postoji ograničeno saznanje o Jasenovcu, Grajf je dodao da istoričari imaju još posla, a i sam planira još knjigu o logoru, kako bi podigao svijest javnosti o njegovom postojanju.
„Još je nepoznat, a trebalo bi da bude poznat. To dugujemo moralno stotinama hiljada nevinih žrtava. Lično, svim svojim snagama ću raditi na tome da Jasenovac, to užasno mjesto, bude poznat“, rekao je Grajf.
Prema njegovim riječima, Jasenovac je „crveno upozorenje čovječanstvu, šta okrutnost može napraviti“.
„Jasenovac se nikad ne smije ponoviti. Nikad“, zaključio je Grajf.
Skraćivanje naslova i oprema: Stanje stvari
(IN4S/Iskra, 25. 10. 2024)