fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Garavice: 83 godine od ustaškog zločina nad 12.000 Srba

U Garavicama kod Bihaća, jednom od najvećih stratišta srpskog naroda u NDH, obilježavaju se 83 godine od ustaškog zločina nad 12.000 Srba, među kojima je bio veliki broj djece.
Garavice – obilježavanje (foto: RTRS)

Služen je parastos i položeni vijenci i cvijeće na spomenik.

Parastosu, koji je služio paroh bihaćki Slaviša Milinović, prisustvovali su ministar rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić, kao izaslanik predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, državni sekretar u Ministratstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Đorđe Todorov, predstavnici SUBNOR-a, Udruženja „Garavica 1941“, Boračke organizacije, Organizacije starješina Vojske Republike Srpske i Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka Oružanih snaga BiH.

Na obilježavanju stradanja u Garavicama i danas otvorene provokacije iz Federacije.

U Spomen-parku još uvijek stoji ratna zastava FBiH postavljena krajem avgusta iako Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH to nije dozvolila.

Garavice (foto: RTRS)

Danas srpsko stratište u Garavicama prepušteno je propadanju i zaboravu, iako je pod zaštitom Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika BiH.

Ustaše su početkom Drugog svjetskog rata izvršile masovni pokolj srpskog civilnog stanovništva, u kojem je ubijeno više od 12.000 ljudi, među kojima je bio veliki broj djece i 148 bihaćkih Jevreja.

Na nekoliko masovnih stratišta u okolini Bihaća u toku 1941. godine zvjerski je ubijeno više od 15.000 Srba iz šire okoline.

Bihać je početkom Drugog svjetskog rata bio sjedište novoosnovane županije Nezavisne Države Hrvatske pod nazivom Krbava i Psat.

Novopostavljeni župan Ljubomir Kvaternik je u junu 1941. godine zabranio Srbima i Jevrejima pristup Bihaću i okolini grada, počeli su progoni, zatvaranja i ubijanja Srba i Jevreja.

Spomenik je podignut 1949. godine, a tek 1981. godine memorijalni spomenik, djelo arhitekte Bogdana Bogdanovića.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH donijela je 2013. godine odluku da se Garavice proglase za nacionalni spomenik.

Sjećanje na zločin NDH nad Srbima u Garavicama kod Bihaća se, kao istorijski događaj od republičkog značaja, obilježava u organizaciji Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske.

Izvor: RTRS


VEČERAS, 07.9.2024. NA RTRS U 21:20 POGLEDAJTE DOKUMENTARNI FILM GARAVICE

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: