Припремио: Дарко Терзић.
Предсjедник Удружења „Јадовно 1941.“ из Бањалуке Душан Басташић огорчен jе тврдњама у диjелу хрватске jавности да на дну Шаранове jаме „нема ништа и да jе дно покривено само смећем“ и захтиjева да се формира комисиjа коjа би се спустила у Шаранову jаму и утврдила не само да ли се на дну налазе људске кости, већ и да ли има трагова о њиховом уклањању или уништавању.
„У наjмању руку не би било коректно да се таква комисиjа формира без учешћа експерата из Србиjе и БиХ, без консултовања са Српским народним виjећем из Хрватске и Удружењем потомака жртава Јадовно 1941. из Бањалуке“, рекао jе Басташић за Срну.
Он подсjећа да су у комплексу логора Госпић – Јадовно – Паг убиjани не само грађани са данашњег подручjа Хрватске већ и они са подручjа Србиjе и БиХ.
Басташић каже да се тврдњама изнесеним углавном на „бранитељским“ порталима да на дну Шаранове jаме „нема ништа“, односно да jе „дно покривено само смећем“, прикључио недавно и хрватски католички бискуп Миле Боговић.
„Подсjећамо да су се спелелолози из Србиjе 1990. године спуштали у jаму и фотодокументовали кости на дну jаме“, каже Басташић.Он наводи да се у извjештаjу хрватских спелеолога из 60-тих година тврди да jе на дну Шаранове jаме нађен седимент људских костиjу висине 1,35 метара, али да се у налазу комисиjе коjу jе хрватска влада формирала 90-тих година каже да на дну jаме „нема ништа“.
„Јавно изражавамо сумњу у професионализам и хуманизам чланова хрватске комисиjе. Кости са дна Шаранове jаме нису могле jедноставно нестати, дакле, неко их jе са дна уклонио или их jе тамо уништио. Јавности jе мало познато да jе нешто слично урађено у Приjебоjскоj jами недалеко Личког Петровог Села, као и на jош неким локалитетима у Лици“, каже он.У вриjеме Владе Јадранке Косор, подсjећа Басташић, на основу информациjа да су 1945. у Приjебоjскоj jами „убиjани припадници хрватске воjске“ почело се са ексхумациjама.
„Након што jе на основу предмета нађених уз кости жртава утврђено да се ради о православним Србима, ексхумациjа jе прекинута, црне вреће са костима су неко вриjеме остављене уз jаму, а онда негдjе однесене. Овоме у прилог свjедочи фотодокументациjа коjу посjедуjемо. Постављамо питање да ли након ове интервенциjе `чисто` дно Приjебоjске jаме значи да се тамо злочин ниjе догодио?“, каже Басташић.
Он истиче да jе шокиран изjавом хрватског министра за борачка питања Предрага Матића Фреда да су за њега Јадовно и Јазовка „истозначни поjмови“. „Иако смо у посљедњих неколико мjесеци са горчином и невjерицом пратили кампању да у jами Јадовно нема ништа до `смећа` на њеном дну, шокирала нас jе ова изjава. Јадовно и Јазовка не могу бити `истозначни поjмови` пошто jе Јазовка само jедна jама у коjоj су убиjани људи, а логор Јадовно jе уз крашке jаме безданке био само дио комплекса концентрационих логора коjи су хрватске усташе успоставиле непосредно након проглашења Независне Државе Хрватске /НДХ/“, рекао jе Басташић за Срну.
Он наглашава да су у крашким jамама Велебита и велебитског подгорjа убиjани недужни цивили, већином Срби, коjи су ликвидирани само зато што су припадали српском народу и исповиjедали православну вjеру.
„У jами Јазовка леже и тиjела оних коjи су на Јадовну, острву Пагу, у Јасеновцу, Сиску, Пребиловцима, Садиловцу и многим другим мjестима били наредбодавци злочина, али и непосредни егзекутори“, каже Басташић.
Он наводи да jе законом одређено да надлежност за лоцирање jама у коjима су злочинци НДХ убиjали своjе жртве, ексхумациjу тиjела, њихову сахрану као и обиљежавање тих мjеста врши хрватско Министарство за борачка питања, што jе увреда за жртве и њихове потомке.
„У протеклом обрамбено-отаџбинском рату на подручjу данашње Хрватске порушено jе више од 3.000 споменика антифашистичкоj борби и цивилним жртвама рата. Зар можемо имати повjерења у Министарство `бранитеља` од коjих су неки сигурно учествовали у рушењу ових споменика и покушаjу брисања трагова злочинаца, њихових сународника из Другог свjетског рата“, наводи Басташић.Он оцjењуjе да jе риjеч о врхунском лицемjерjу и увреди, оваj пут са врха хрватске државе.“Оваj корак представља кулминациjу релативизациjе злочина и омаловажавања жртава и њихових потомака.
Свjедоци смо невиђене кампање у хрватскоj jавности да се оспори усташки злочин почињен у велебитским крашким безданима и комплексу логора Госпић –Јадовно-Паг“, истиче Басташић.
Везане виjести:
Басташић: У Хрватскоj на дjелу прикривање злочина
Душан Басташић – И Слана jе Јадовно
Душан Басташић: Јаме Јадовна и данас пуне убиjених Срба
24. jун 2012. Дан сjећања на Јадовно 1941.
Bastašić: Hrvatska se mora suočiti sa zločinačkom prošlošću