U predvečerje Međunarodnog dana Holokausta, pod pokroviteljstvom Kancelarije za saradnju sa Dijasporom R. Srbije, a okviru Srpskog Mjeseca u Velikoj Britaniji, Fondacija za Jasenovac i Holokaust je i ove godine zajedno sa srpskom dijasporom u Londonu obilježila stradanje srpskog, jevrejskog i romskog naroda u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svjetskog rata.
Ove godine, pažnja je pružena jednom od, nezvanično najstradalnijem selu u Evropi – Prebilovcima, tokom Drugog svjetskog rata, a po istraživanju japanskog lista Asahi Šimbun.
U Prebilovcima, koji su prije rata imali 1002 stanovnika, stradalo je više 826 osoba, najviše žena, djece i staraca od ustaškog noža, a većina žrtava je bačena u Šurmanačku jamu kod Međugorja.
NjE Ambasador Aleksandra Joksimović, pozdravljajući skup, napomenula je značaj i jačinu koju nose svjedočenja preživjelih, kao i njihovih potomaka, koji održavajući skupove kao što je ovaj, njeguju Kulturu Sjećanja.
Gospodin Jahura upoznao je prisutne sa istorijom sela Prebilovci tokom Drugog Svjetskog rata, a zvanice su imale priliku vidjeti šokantne detalje o skrnavljenju kraških jama i drugih mjesta stradanja u Međugorju koje su danas od Federacije BiH pretvorene u septičke jame i smetljišta.
Direktor Fondacije, gđa Dragana Tomašević je izjavila da je nedopustivo skrnaviti bilo čija mjesta stradanja, te pozvala nadležne institucije Bosne i Hercegovine da zaštite ova mjesta u kojima su stradale nevine žrtve genocida Nezavisne Države Hrvatske. Takođe je pozvala da se obnove spomen obilježja nad stratištima i jamama koja su porušena tokom, ali i poslije rata u BiH, te da nadležne institucije dozvole obilježavanja stratišta koje nikada prije nisu imali spomenike.
Događaju su prisustvovali ličnosti iz britanskih akademskih krugova, političkog života, te predstavnici ambasada raznih zemalja u Britaniji.
Izvor: SLOBODNA HERCEGOVINA
Stratišta NDH: PREBILOVCI