arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Film o Hitleru podelio Nemačku

Adolf _Hitler
Adolf Hitler

 

Komedija „Er ist wieder da“ (Gle ko se vratio), koja se od četvrtka prikazuje u nemačkim bioskopima, govori o munjevitom usponu popularnosti Adolfa Hitlera u Nemačkoj danas.

BERLIN – Komedija „Er ist wieder da“ (Gle ko se vratio), koja se od četvrtka prikazuje u nemačkim bioskopima, govori o munjevitom usponu popularnosti Adolfa Hitlera u Nemačkoj danas, ali i o tome da populističke ideje i ekstremna desnica više nisu marginalne pojave.

Vreme izlaska filma – adaptacije satiričnog romana Timura Vermesa iz 2012. (u srpskom prevodu „Opet on“, u izdanju Lagune), koji se prodao u milionskom tiražu, poklapa se sa trenutkom u kom se Nemačka suočava sa talasom izbeglica, praćenim izvesnim porastom populističkih pokreta i rasističkih ispada.

„Gle ko se vratio“ je priča o Hitleru koji se 70 godina posle smrti iznenada budi u sadašnjosti i zahvaljujući televiziji i internetu ubrzo ponovo postaje popularan.

Reditelj David Vend je u film ubacio i nekoliko sekvenci koje je snimio na ulicama širom Nemačke u kojima Hitler, kog tumači nemački glumac Oliver Masuči, razgovara sa slučajnim prolaznicima.

Bilo da je reč o turistima, fudbalskim navijačima, vatrogascima ili bavarskim poljoprivrednicima, lažni Firer, najčešće dočekan osmesima, mahanjem ruku, pa čak i ponekim nacističkim pozdravom, sa svojim sagovornicima diskutuje o politici.

Masuči, koji je maskiran u Hitlera putovao po Nemačkoj radi snimanja ovih scena, izjavio je da je bio šokiran ovakvim dočekom.

„Ljudi imaju potrebu da govore, žele da se izjadaju Hitleru koji je spreman da ih sasluša. Bio sam užasnut brzinom s kojom je moguće zadobiti poverenje ljudi“, kazao je glumac za „Bild“, dodajući da je napravio blizu 25.000 „hitlerovskih selfija“ tokom snimanja.

Lažni Hitler deluje „poput katalizatora, pružajući uvid u nemački ambis“, piše „Berliner morgenpost“, za kog nacistički diktator kao i desničarska ideologija nisu „nikada nestali“.

„To je realnost, o tome treba razgovarati. Film pokazuje da se ljudima može manipulisati i kroz humor i smeh govori o jednoj temi o kojoj se u Nemačkoj ne sme raspravljati. Stiže u pravi čas jer je opasnost tu“, izjavio je jedan od gledalaca nakon projekcije.

„Previše je veštački. Film preteruje sa strahom od nacionalsocijalizma“, smatra jedna gledateljka.

Nedeljnik „Špigl“ deli njeno mišljenje: „Koja bi to trebalo da bude ispravna reakcija prolaznika na maskaradu od Hitlera?“. I zaključuje da film „apsolutno ništa ne razotkriva“.

Za „Tages špigl“, film ilustruje pre svega rastuće medijsko interesovanje za nacističko poglavlje nemačke istorije.

„Hitler se prodaje, Hitler je pop“, komentariše list, imajući u vidu brojne publikacije posvećene nacističkom diktatoru koji je donedavno bio tabu tema.

Firer i dalje nastavlja da opseda nemačke male i velike ekrane: privatni kanal RTL planira da snimi TV seriju o Hitleru.

„Hitler predstavlja izuzetno zanimljivu materiju koja je ujedno veoma aktuelna“, ističu u RTL-u.

Izvor: NOVOSTI

Vezane vijesti:

Adolf Hitler Turcima prodaje „pravi muški“ šampon za kosu …

HITLER (NI)JE SMIJEŠAN? – Jadovno 1941.

„FIRER“: HRVATI ŽELE DA BUDU GOTI – Jadovno 1941.

NAJNOVIJE VIJESTI

Dobrila Kukolj

Banjaluka Svjedoči: Rođena sam u jednom od najljepših sela ko­je je smješteno na

Svjedoci pakla

Došao je kraj ćutanju o stradanju Srba. U kon­tek­stu pro­mijenjenih istorijskih okolnosti, a

Uvod

Tragao sam za pravim a neupadljivim naslovom za ovu knjigu, jer su za

Rezime

Bez obzira na eventualna reagovanja na ovu knjigu, autor konstatuje jednu tragičnu či­nje­nicu

Vasilije Karan

Banja Luka Kazuje: Koračao sam u koloni koja je vodila u Jase­no­vac. Kolona

Branko Graonić

Rođen 23. novembra 1939. godine u selu Velika Žuljevica, Bosanski Novi Kazuje: Rođen

Danica Praštalo

Rođena 14. marta 1933. godine u selu Aginci, Bosanska Dubica Svjedoči: Davne 1933.

Miloš Ćirić

Rođen 9. aprila 1937. godine u Gornjim Podgradcima, Bosanska Gradiška Piše: Moja sjećanja

Đuro Savatić

Rođen 6. maja 1927. godine, Starčevica, Banjaluka Kazuje: Otac Todor, rođen 1902. godine.

Tomo Lučić

Rođen 1. marta 1931. godine u selu Bistrica, opština Žepče Kazuje: Moji roditelji

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​