fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ДРОБИЛИЦА ЗА KОСТИ – Логор у коме је страдало на хиљаде Срба, а нису ни Аушвиц ни Јасеновац

Kонцентрациони логори о којима се најчешће прича су обично Аушвиц, Белзец или Дахау. Међутим, они поптуно бледе у односу на Маутхаузен-Гусен, који се налази око 20 километара од Линца у Аустрији. Био је класификован као логор 3. реда, што је значило да је имао најбруталније могуће услове притвора, а у њему је настрадало на хиљаде Срба током Првог и Другог светског рата.
Фото: Wikipedia

Kомплекс је назван по селу у којем се налазио, а састојао се од главног кампа и више споредних око њега. Логор је изграђен у Маутхаузену због своје близине граду Линцу.

Фото: Wikipedia

Био је дом великог броја политичких непријатеља Рајха током Другог светског рата. Немачки војници су га звали „Дробилица за кости“ због окрутности која је владала у њему.

Фото: Wikipedia

Kонцентрациони логор је био смештен у близини каменолома, где су затвореници сваки дан морали да раде и носе тешке блокове уз 186 степеника који су се налазили поред.

Фото: Wikipedia

Процењује се да су тзв. степенице смрти, готово сваки дан имале неку жртву. Чувари су се некада забављали терајући јадне и изгладнеле затворенике да се тркају уз степенице. Неко је увек у овој трци смрти преминуо, а оне преживеле су постројавали по ивици каменолома и држали на нишану, дајући им да бирају: или да буду упуцани или да гурну оног до себе са ивице у провалију. Много њих је у овој ситуацији одлучило да скочи са литице и оконча своје муке.

Фото: Wikipedia

Логор је био активан и у току Првог светског рата и припадао је Аустро-Угарској, а тамо су затварани сви сумњиви људи, тачније особе за које није ни постојала основана сумња, али су субјективном оценом полиције и војних власти проглашене за непријатеље и сараднике непријатеља. Највећи број затвореника су били Срби и Русини. Тада је настрадало око 8.000 Срба, који су и сахрањени на гробљу у саставу логора, а у Другом светском рату је на истом месту умрло чак 7.000 Срба.

Сада, више од 60 година након што је логор затворен, на подручју око кампа се налазе стамбене јединице, изграђене након рата. Остао је музеј, као и степенице смрти које су ојачане како би посетиоци могли да се попну уз њих.

Извор: БЛИЦ

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: