fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Додик: Свијет не жели да се обједини истина о огромном српском страдању

Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је данас у Београду да Српска са посебном емпатијом гледа на српске жртве на Косову и Метохији јер је и сама доживјела такво страдање, те да боли недостатак емпатије других за српска страдања и покушај да им се припише етикета „геноцидног или злочиначког народа“.

Фото: Срна

Додик је током посјете Спомен соби „Косметске жртве“ изразио саучешће свим породицама жртава и захвалио Удружењу породица киднапованих и убијених на Косову и Метохији што његују успомену на страдале, напомињући да се никада не треба помирити са злочином према Србима, који је огромних размјера на цијелом простору на којем су живјели Срби.

„Када се помиримо са неправдом и злочином, онда се тај злочин није ни догодио“, рекао је Додик, нагласивши да је злочин према Србима таквог обима да је све гдје су Срби живјели на сличан начин обиљежено – гробницама, спомен-собама, невиним жртвама, страдалом дјецом, женама, старцима…

Он је истакао да су Срби, који су створили двије југословенске државе, нису довољно водили рачуна о свом националном, државном и политичком идентитету и увијек су слободу, коју су имали, дијелили са другим народима који су, по правилу, све до тада, до те слободе, били на другој страни.

„Све су то српске заблуде, и једна и друга Југославија, имајући у виду страдање и крај прошлог вијека и почетак овог доказ су да је то била једна озбиљна српска национална и државна грешка. Срби су се борили за Југославију мислећи да и други то раде, а очигледно то није било тако“, рекао је Додик.

Он је указао да су Срби због тога и подијељени на различите локације, а они који би требало себе да легитимишу као оне што дијеле правду су говорили о босанским, косметским, хрватским Србима постављајући темељ једном приступу да се никада не обједини истина о укупном, огромном страдању српског народа на простору бивше Југуславије.

„Када би се све то сабрало, видјели би да је српски народ страдалнички, најстрадалнији у периоду распада бивше Југославије до данас“, рекао је Додик, који се заложио за интегрисан приступ у изгучавању свеукупног српског страдања.

Додик је оцијенио да данас Србе поново „гурају“ да живе са онима са којима нису могли да живе ни у бившој Југославији и поручио да је једини одговор на то јачање српског националног политичког идентитета, писма, језика, српске културе, вјере и крсне славе, јер само тако српски народ може да гради свој суверени национални, државни простор.

Подсјећајући на то да је свима, осим Србима, у бившој Југославији било дозвољено да направе етнички ограничене државе, Додик је примијетио да данас историја као да се подсмјехује стратезима таквог односа према српском народу, јер данас Срби имају двије државе – Србију и Републику Српску.

Додик је поручио да ће остати посвећен идеји јачања српског националног и државног капацитета, напомињући да Срби не желе да раде на штету других у БиХ, јер се не може игнорисати да ту живе и Бошњаци-муслимани и Хрвати.

„Република Српска јесте држава српског народа и тамо је уписан српски грунт уз поштовање и других који тамо живе са очекивањем да поштују ту чињеницу да Срби имају државу која се зове Реублике Српска“, рекао је Додик.

Он је указао да као да полако нестаје свијет који је био арогантан према Србима, помињући у том контексту одлазак старе америчке администрације и „ригидног, малигног утицаја британске структуре, која већ два вијека третира Србе као реметилачки фактор“.

„Срби који су вратили своје достојанство, који су у страдњима широм бивше Југославије данас окупљени око идеје двије државе – Републике Српске и Србије, данас треба да искажу и емоције и ставове у вези са својим страдањем и да граде ново будуће друштво у којем ће се непоколебљиво говорити да је то друштво српског народа и српски национални и државни простор“, рекао је Додик.

Он је нагласио да је то право већ дато свима другима, а да је само Србима забрањено да о томе говоре, и да зна да ће му многи послије ове изјаве приговарати да пропагира ове или оне идеје, али да он пропагира јединство српског народа.

Додик је поручио да се за то бори и политички и људски сматрајући да је то исправно и коректно и да не би требало да вријеђа оне који су веч то успјели да учине код својих народа.

Он је указао да сама превара која се догодила око Сребренице говори о томе какви су сценарији били на сцени и да је свијет, док је оплакивао бијеле мараме муслиманских мајки из Сребренице, био потпуно индиферентан према марамама српских мајки.

„И то је мјера, однос који морамо да схватимо, разумијемо и да се боримо против тога“, рекао је Додик.

Додик је нагласио да се данас схватило да је читава прича око Сребренице била инсценирана, да је подразумијевала да се игнорише 3.500 српских жртава које су страдале у периоду од три-четири године, а да се покуша направити конентрација страдања муслимана у 10 дана.

„То је било смишљено како би се накачила етикета злочиначког народа и злочиначких појединаца. Тамо се наравно догодио злочин, и према Србима и према Бошњацима и то нико не спори. Ја спорим политичку манипулацију тим догађајима и искључивање било каквог односа према цивилном српским жртвама којих је тамо било готово идентично“, рекао је Додик.

Он је навео да се свијету продаје прича о Спомен-подручју Поточари као мјесту гдје су сахрањене бошњачке цивилне жртве, а тамно је од 3.800 сахрањено 2.200 бораца 18. Муслимнске дивизије који су изгинули у борбеним операцијама, а свијет је то третирао као цивилне жртве рата.

Предсједник Српске је поручио да се само истином морa борити против те политичке манипулације.

Он је истакао да разумије да је основни државни проблем Србије Косово и Метохија, али да је исто тако једно од најважнијих националних питања Србије и Република Српска.

„Србија је за нас матица. Ми је гледамо као земљу која нас окупља и желимо Србији што бржи напредак, јер само економски јака, политички стабилна и институционално изграђена, може да има регионални утицај и значај који треба да има, јер је највећа и најмоћнија држава на Балкану“, рекао је Додик.

Он је поручио да Република Српска неће одустати од своје државности без обзира на то колико то било тешко.

Он је навео да је и Европа, која је грађена без националних и других идентитета пропала. „То само још није проглашено, а сви видимо да иде ка томе и да се враћа концепт Европе идентитета. То је наша шанса да се као Срби окупимо и афирмишемо наш идентитет“, закључио је Додик.

Предсједник Удружења породица киднапованих и убијених на Косову и Метохији Симо Спасић рекао је да су албански злочинци и НАТО на Косову и Метохији убили 3.650 Срба укључујући и Оливера Ивановића и истакао да су те жртве остале без правде.

Спасић је одао признање Републици Српској на брзи о својим жртвама, истакавши да широм њене територије има на стотине оваквих спомен споба и напоменуо да породицама жртава „много значи“ данашња Додикова посјета.

Он је истакао да Додик заслужује признање за то што се здушно и срчано бори да очува Републику Српску.

Посјети предсједника Републике Српске Милорада Додика Спомен соби „Косметске жртве“ присуствовали су и супруга Оливера Ивановића Милена Ивановић, предсједник Комисије за нестале Вељко Одаловић, замјеник директора Канцеларије за Косово и Метохију Душан Козарев, представници Војске Србије, као и генерали Новак Ђукић и Веселин Шљиванчанин, коме је данас такође уручена Захвалница „Памнтимо косметске жртве“.

Извор:Срна

Везане вијести:

Позив на изложбу „Страдање српског и осталог мањинског становништва на Косову и Метохији 1998. године“

Однос према Косову и Метохији, није однос према прошлости, него искључиво према будућности

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

One Response

  1. Шта има да прича човјек који је предао архиву Јасеновца усташкој власти у Загреб и који је рекао:“Ја знам да је био геноцид у Сребреници,јест био је“

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: