fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Браћа Трифковићи граде спомен-капелу на Чемерну

У знак сјећања на 32 невине српске жртве страдале 10. јуна 1992. године у нападу муслиманских војних снага на село Чемерно код Илијаша, петорица браће Трифковић покренула су иницијативу за подизање спомен-капеле у овом селу чија је изградња у току.

Село Чемерно у потпуности уништено

Иницијатива је покренута уз благослов Његовог високопреосвештенства митрополита дабробосанског Хризостома и уз сагласност општине Илијаш, а парох илијашки Божидар Тановић каже да је изградња спомен-храма у поодмаклој фази и да је највјероватније да ће до 10. јуна идуће године највећи дио радова бити успјешно приведен крају.

„Браћа Трифковић, од којих четворица живе и раде у Аустралији, а један у Бијељини, су заједно са браћом Србима скупили одређена средства за изградњу овог малог спомен-храма посвећеног страдалим српским цивилима и војницима које су 1992. године на свиреп начин убили припадници такозване Армије БиХ“, рекао је данас Срни парох Тановић.

Према његовим ријечима, већ је озидана спомен-капела и покривена мала капела у дворишту сеоског гробља, крај гробнице гдје су сахрањене 32 српска цивила и војника.

Парох истиче да је ово лијеп гест сродника жртава и српске браће да изградњом спомен-храма буде сачувана успомена и обезбијеђено мјесто на којем ће сваког 10. јуна бити служен парастос и гдје ће се окупљати и присјећати најмилијих који су трагично страдали.

На том мјесту, у Oрганизацији породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево, сваке године на годишњицу страдања српских цивила и војника свештеници илијашке парохије служе помен, у присуству породица, пријатеља и родбине страдалих.

Злочин на овом мјесту, гдје је до 1999. године била масовна гробница, починили су припадници такозване Армије БиХ из Брезе, Високог и Какња.

Муслиманске јединице из села Корита, Махмутовића Ријеке и Орахова напале су Чемерно у раним јутарњим часовима 10. јуна 1992. године.

Припадници тадашње Територијалне одбране Бреза убили су 32 српска цивила и војника, међу којима је највише било стараца, жена и дјеце, а село су сравнили са земљом.

Током напада на српско село Чемерно, у општини Илијаш, убијени су скоро сви становнци, а починиоци су имали jасну наредбу претпостављених да у том мјесту униште све.

Становници који нису убијени на кућном прагу или су у нападу рањени одведени су у злогласне логоре за Србе.

Као и у осталим муслиманским нападима на српска села, и на Чемерну је опљачкано и однесено у Сарајево и околна муслиманска села све што се могло понијети, а село је остало разорено и спаљено.

Жртве напада на муслиманских снага на Чемерно су Милош Буњевац, Миросава Буњевац, Ранко Буњевац, Славојка Буњевац, Ђорђо Буњевац, Ковиљка Буњевац, Горан Буњевац, Рајко Буњевац, Новко Ћетковић, Спасенија Дамјановић, Ранка Дамјановић, Јадранка Дамјановић, Стака Дамјановић, Здравко Дамјановић, Манојло Ђука, Гојко Ћурђић, Мирослав Јанковић, Сретен Јанковић, Радомир Јевтић, Светозар Капетановић, Љубиша Лазендић.

У нападу муслиманске воjске из Брезе, Високог и Какња убијени су и Милован Малешевић, Жарко Малешевић, Недељко Мићић, Станоје Мирковић, Миро Пантић, Стана Рашевић, Милинко Трифковић, Јања Трифковић и Рајко Трифковић, док се остале жртве воде као нестале.

Тијела убијених су, након завршетка одбрамбено-отаџбинског рата, ексхумирана из заједничке гробнице на Чемерну и сахрањена на Војничком гробљу „Мали зејтинлик“ на Сокоцу, гдје почивају сви који су часно дали живот за одбрану Републике Српске.

Чемерно је данас потпуно пусто село у којем нема ниједног Србина повратника.

Министарство унутрашњих послова Републике Српске 8. марта 2007. године поднијело је допуњену кривичну пријаву са доказима и именима 15 Бошњака осумњичених за ове злочине.

Тужилаштво БиХ у децембру прошле године подигло је оптужницу против 11 лица осумњичених да су починили ратни злочин у селу Чемерно, а из ове правосудне институције саопштено је да ће наводи оптужнице бит доказивани позивањем 120 свједока, међу којима и преживјелих жртава и прилагањем око 400 материјалних доказа.

У оптужници се наводи да су оптужени учествовали у планирању, договарању, припреми, организовању и извршењу удруженог злочиначког подухвата с циљем да сво становништво српске националности у селу Чемерно, општина Илијаш, у потпуности буде уклоњено убиствима свих лица српске националности, без разликовања цивила и војника Војске Републике Српске, укључујући и заробљене цивиле и припаднике Војске Српске који су положили оружје, као и прекомјерним и војно неоправданим уништењем и њихове покретне и непокретне имовине.

Извор:Срна

Везане вијести:

Злочини над Србима: У Чемерну жртве сакаћене!

Чемерно – тужни дио низа стратишта цијелих српских породица …

Чемерно- без Срба и без правде | Јадовно 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: