Поводом 4. априла, Дана свесности о опасности од мина и помоћи жртвама, из босанскохерцеговачких и међународних организација које се баве разминирањем БиХ упозоравају да је, више од 20 година након рата, Босна и Херцеговина и даље европска држава која је најзагађенија минама, које представљају директну претњу за више од пола милиона становника.
Босанскохерцеговачки Центар за уклањање мина (БХМАЦ) објавио је да је у БиХ тренутно несигурно око 2,1 одсто укупне површине државе, пренела је Хина.
„Контаминираност минама директно утиче на сигурност око 545.000 особа односно 15 одсто укупног броја становника БиХ“, стоји у изјави БХМАЦ-а, у којој се наводи како су најугроженије општине Добој, Теслић, Маглај, Усора, Завидовићи, Горњи Вакуф, Сански Мост, Велика Кладуша, Травник и Илијаш.
Скривене мине су од 1992. убиле више од 8.600 људи у БиХ, а само након рата проузроковале су смрт 613 особа. Последње жртве забележене су 2017. године, када су на тај начин погинуле три особе.
Раније је планирано да цела територија БиХ буде очишћена од мина до краја 2019, али то се неће догодити јер нема било довољно новца.
Према речима Саше Обрадовића из БХМАЦ-а нова стратегија предвиђа да тај процес буде довршен до краја 2025, али нужан предуслов је обезебеђивање довољно средстава као и пиротехничара који би чистили сумњиве површине.
(Тањуг)
Извор: РТС
Везане вијести:
Дејтонске границе осим у Охају исцртане и минама | Јадовно 1941.