Предсjедник Удружења „Јадовно 1941“ Душан Басташић истакао jе да jе усваjање декларациjе у Народноj скупштини Републике Српске о геноциду Независне Државе Хрватске (НДХ) над Србима, Јевреjима и Ромима важно због наших предака и потомака.
„Гласањем за ову декларациjу показаћемо однос према нашим прецима и бригу према потомцима“, рекао jе Басташић, обраћаjући се посланицима Народне скупштине Српске коjи разматраjу Приjедлог декларациjе о геноциду Независне Државе Хрватске над Србима, Јевреjима и Ромима током Другог свjетског рата.
Говорећи о НДХ, Басташић jе подсjетио да jе то била држава монструма за коjу и данас неки кажу такозвана, а никако ниjе била такозвана, већ држава у свом пуном капацитету, са извршном, судском и законодавном власти коjа jе имала владу, воjску, полициjу и благослов од Ватикана.
„То jе држава коjа jе одмах по успостављању 1941. године низом законских одредаба озаконила злочин и почела да га проводи на циjелоj териториjи. НДХ jе успоставила логорске комплексе на неколико мjеста и почела са физичким елиминациjама и протjеривањем“, рекао jе Басташић.
Он jе додао да се у дневно-политичким темама и у формалним обиљежавањима страдања губи из вида колику су Срби жртву подниjели као народ.
Пошто jе већина жртава, тврди Басташић, била у пуном репродуктивном добу, много дjеце, много младића и дjевоjака, изгубљен jе и огроман дио биолошког корпуса.
Басташић jе нагласио да Удружење „Јадовно 1941“ ради на обjелодањивању истине, не само на подручjу Јадовна, него на свим стратиштима НДХ.
„Наш народ не зна елементарне историjске чињенице, не само о страдању у Другом свjетском рату, него и у 20. виjеку. У уџбеницима историjе за средње школе у Републици Српскоj нема поjма Доња Градина, за то подручjе пише `десна страна Саве`, што jе недопустиво“, сматра Басташић.
Према његовим риjечима, стратишта ван граница Републике Српске за нас као да не постоjе.
„Мало ко зна да jе у jедноj ноћи на острву Паг убиjено 500 Бањалучана. Потпуно заборављамо Јасеновац са хрватске стране, а зашто не бисмо обиљежавали и дан кад jе Јасеновац почео да ради – 20. августа 1941. године, а не само дан пробоjа логораша“, напоменуо jе Басташић.
Он jе додао да смо као цивилизациjски образац понашања прихватили да jаме буду гробови, те да ништа нисмо радили на томе да жртве достоjно
сахранимо.
Везане виjести:
Јадовно ниjе jама, већ увод у Јасеновац
ОМОГУЋИТИ ЧЛАНОВИМА ПОРОДИЦА ДА ПОСЈЕЋУЈУ МЈЕСТА СТРАДАЊА
ОБНОВИТИ СПОМЕН-ПЛОЧУ НА МЈЕСТУ ЛОГОРА „СЛАНА“
ДЕКЛАРАЦИЈА О ГЕНОЦИДУ НАД СРБИМА, ЈЕВРЕЈИМА И РОМИМА