ADOLFA HITLERA OBALA je naziv jedne ulice u Sarajevu 1937. godine. Naime te godine je izvršeno preimenovanje ulica, odnosno brisanje starih nazivia sa srpkim imenima.
Umjesto starih naziva uvedeni su novi i tako je Adolf Hitler dobio ulicu u Sarajevu. Pored Adolfa Hitlera dobili su ulice i budući ključni učesnici događaja, kao što je Ante Pavelić, Kvaternik, Musolini. Uvođenjem novih naziva ulica u Sarajevu, koji su navedeni u donjem popisu, najavljeno je izvjestan način dolazeće burno vrijeme i stardanje Jevreja i Srba u Sarajevu 1942. godine..
Izvor: Almanah adresar grada Sarajeva 1937. Štamparija „Bosanska pošta“ Sarajevo
Almanah Adresar grada Sarajeva 1937. (naslovna strana i predzadnja strana)
DVA POPISA STANOVNIŠTVA SARAJEVA 1879. i 1931. godine
Izvor: Almanah grada Sarajeva
Za proteklih 40 godina, od 1879. do 1931. godine došlo je do velikih promjena u strukturi stanovništva grada Sarajeva. Muslimani su sa 69 % stanovništva zabilježili veliki pad na 39 % u ukupnom stanovništvu. Najveći porast dogodio se kod rimokatolika sa 3% na 26% stanovništva. Blagi porsat zabilježili su Jevreji i Pravoslavci. Ovaj poremećaj u strukturi stanovništva imao je veliki utjecaj na kasnija događanja. Došlo je sporazuma i zajedničke politike i nastupa rimokatolika i Muslimana, tako da su Muslimani učestvovali u ustaškoj vojsci, kao svojoj jedinoj vojnoj sili. Samim tim su i činili zločine u čišćenju Sarajeva od nepoželjnog stanovništva („trunja“) u ovom slučaju Jevreja i Srba.
NEZAVISNA DRŽAVA HRVATSKA
Nezavisna Država Hrvatska proglašena je 10. aprila 1941. godine. Istovremeno objavljen je i Proglas za područje Vrbaske banovine a samim tim i za grad Sarajevo.
PROGLAS
10. travnja 1941. Banja Luka
„Niko ne smije kupovati ili na dar ili preuzimati na navodno čuvanje bilo šta od srba i židova, jer se i to smatra prekršajem“. „Neposluh ovih odredaba smatrat će se sabotažom, pa će svatko, tko se o njih ogreši biti predan Prijekom Sudu“.
Stožernik i likvidator Vrbaske banovine
Dr. Viktor Gutić v. R.
Gutić je poslije završetka Drugog svjetskog rata proglašen ratnim zločincem sa sledećim opisom: „ Gutić dr Viktor, Banjolučki advokat, stožernik Bosanske Krajine i povjerenik za likvidaciju Vrbaske banovine“.
MILE BUDAK: „NA NAŠEM TIJELU“ u govoru 13. jula 1941. u Karlovcu:
„Eto, braćo i sestre, na te svetinje, na crkvu, vjeru i obitelj, najviše navaljivahu naši najveći neprijatelji, a to su pravoslavci svih klasa i boljševici. Proračunati neprijatelji traže uvijek najosjetljivije mjesto i kušaju na nj udariti. Ali, baš se tu namjerio na najveći otpor, jer je ntim tim temeljima bazirana ideologija ustaškog pokreta“.
Izvor: Zagrebački frankovački list „Hrvatska“ 29. april 1914. godine:
„U našem krugu, na našem tijelu, nalazi se sva sila krpuša i spodobi Srba i slavosrba, koji nam prodaju grudu i more, a eto i kralja ubijaju, sa njima moramo jednom za svagda obračunati i uništiti ih. To nek nam od danas bude cilj…Ubojico, ime ti je Srbin! I jesi Srbin, prokleto ti sjeme i pleme, što ga je vjetar natrunio po našem hrvatskom tlu, da rađa zločin i zlobu, sije neslogu i razbojnički prolijeva krva“.
Izvor: Viktor Novak. Magnum Crimen. Zagreb, 1948, str. 9.
BJEŠTE PSINE PREKO DRINE – DIV PLANINE!
Autor: Mile Budak, ministar prosvjete.
Izvor: Novi list, broj 103, Zagreb, utorak 12. kolovoza 1941. godine.
U jednoj knjizi, autor, sveštenik rimokatoličke crkve, Krunoslav Draganović objašnjavajući istoriju crkve i odnos katolika i pravoslavaca citira fra Filipa Laštrića iz 18. stoljeća:
„Mi u njima (Pravoslavcima) ljuće neprijatelje imamo nego li su sami Turci, jer nikada ne prestaju raditi o tome, kako da nas pod svoju vlast sprave.
Dva su glavna razloga tadanjim zategnutim odnošajima i sukobima katolika i pravoslavaca.
Prvi od njih jest, da su se pravoslavci pojavili u hrvatskim zemljama po prviput nakon dolaska Turaka kao njihovi kmetovi, pomoćnici, pa čak i kao njihova neredovita vojska“.
„Drugo su Srbi, koji se zovu Vlasi, a mi ih nazivamo Ćićima ili martolozima. Oni se doseljuju od Beograda i Smedereva, a vjere su sv. Pavla (pravoslavci)“.
„Radi neprestanog pustošenja po hrvatskoj Krajini, radi otimanja katoličke djece, koju bi kasnije prodavali u Tursku u roblje, i čestih krvoločtava, donese hrvatski sabor 1585. oštri zaključak, da se zarobljeni martolozi, uhvaćeni na zlodjelima na hrvatskom tlu, imaju nataknuti na kolac; u isto vrieme postupalo se dobro sa zarobljenim muslimanima. To dokazuje, koliko su Hrvatima dodijali pravoslavni martolozi.
Drugi razlog zlovolje katolika protiv pravoslavaca bio je radi nasilnog i nepravednog držanja pravoslavnih patriarha, vladika i svećenstva prema katoličkom narodu. Oni su htjeli katolike podložiti svojoj vlasti i udariti na njih poreze“.
Izvor: Draganović Krunoslav, Butorac Josip. (1944). Poviest crkve u Hrvatskoj, pregled od najstarijih vremena do danas. Zagreb: izdalo hrvatsko književno društvo svetog Jeronima, 1944.
Ovaj rimokatolički sveštenik, Krunoslav dr Draganović, bio je profesor na Zagrebačkom Bogoslovnom faklultetu, a za vrijeme rata Pavelićev ambasador i čovjek iz najbližeg okruženja kardinala Alojzija Stepinca. Poslije Drugog svjetskog rata proglašen je ratnim zločincem, gdje stoji da je obavljao dužnost potpredsjednika Zavoda za kolonizaciju u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. Pa ipak, sedamdesetih godina Draganović se vratio u Sarajevo i tu je i umro 1983. godine.
„Ovde u Zavodu sv. Jeronima, kao glavni organizatori Pacovskih kanala, djelovala su dva svećenika Rimokatoličke crkve dr Krunoslav Draganović i dr Dominik Mandić. Obojica su bili pristalice hrvatskog, fašističkog pokreta Ante Pavelića“.
„Vatikan i papa Pije XII. dobro su znali šta se dešava u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj“. (strana 150).
„Draganović je dakle došao u Rim kao predstavnik Crvenog krsta Hrvatske, sa blagoslovom nadbiskupa zagrebačkog Alojzija Stepinca“. (strana 152).
Izvor: Bajić, Jovo. (2003). Blaženi Jeronim solinska crkva i Srbo-Dalmati. Šabac: Beli Anđeo, 2003.
USTAŠKA PJESMA (KORJENI ZLA) 1934. godina
Ovako je Ante Pavelić spjevao svoju pjesmu, koja je poziv u rat i buduće zločine.
KULT MRTVIH JEST KULT ŽIVOTA
Iz novina Ustaška mladež 1942. godina u tekstu : „Smrt je kult života“.
„Iz pepela Svačića, Kvaternika i Starčevića, Radića, Javora i Šufflaja buknuo je plamen rodu i kulturi, koja nosi ime Hrvatska. Snazi ovih metafizičkih i duhovnih svjetova, iz kojih nas je hrabrila snaga i sjaj karaktera, nisu mnogi tuđinci i neprijatelji ništa – jer duhovno je nedjeljivo i neuništivo – jer ideja može i krvlju krštena biti, ali tek tada je moćna, tada stalno pobjeđuje. Sa njihovih grobova su nas tjerali i razganjali, ali Starčević, Javor i Šufflaj, nisu za nas bili samo hladni grobovi velikana“.
DRUGI SVJETSKI RAT ŽRTVE 1941-1945.
Za vrijeme Drugog svjetskog rata u Sarajevu je nastradalo 12.010 nevinih žrtava. U ukupnom broju žrtava najviše je bilo 8.778 Jevreja, od čega 4.1945 muških i 4.583 ženskih. To je 69% svih žrtava.
Ustaše su 1942. godine ubile 4.012 Jevreja u Jasenovcu a 4.361 Jevrejki u logoru Đakovo, što je ukupno 8.373 žrtava.Istu sudbinu su doživjela i djeca. Dječaci u Jasenovac a djevojčice u logor Đakovo.
U Jasenovcu je ubijeno 356 dječaka do deset godina starosti, a 350 djevojčica do deset godina starosti u logoru Đakovo.
Nijemci su u Sarajevu ubili 106 Jevreja, 29 muških i 77 ženskih.
Za vrijeme rata u Sarajevu je ubijeno 2.146 Srba (1.766 muškaraca i 380 žena) što je 18% svih žrtava.
Muslimana je ubijeno 776 ili 6% zatim 504 Hrvata ili 4% svih žrtava. Ostalih je ubijeno 185 ili 3% svih žrtava.
Žrtve su ubijane po raznim logorima. Najviše u Jasenovcu 4.729 žrtava i u logoru Đakovo 4.008 nevinih žrtava. Pored ovih žrtava ubijeno je u logoru Stara Gradiška 199 žrtava, Jadovnu 29, Loborgrad 16, Zemun Sajmište 13 i u logoru Slavonska Požega 4 nevine žrtve.
U vanjskim logorima ubijeno je: u logoru Aušvic 83 žrtve, pod opisom u Njemačkoj 82 i Norveškoj 22 nevine žrtve, u logoru Dahau 23 i u ostalim logorima 176 nevinih žrtava.
Podaci su korišteni iz Popisa žrtava 1941-1945.
Miljan Cujić
Izvor: SAVEZ SRBA IZ REGIONA