fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Запањујућа „знања“ и сазнања

Док исписујем ове редове о Доњој Градини и Јасеновцу, стигла је вијест да се упокојио академик др Србољуб Живановић, најпоузданији свједок бестијалних усташких злочина, не само у ова два логора, него широм НДХазије. Нека му је и слава и хвала на ономе што је за живота за свој народ и његову историју урадио!

Пише: Јован Лакићевић

Ко је био у прилици да испрати једну анкету, ваљда неке од загребачких телевизија међу студентима историје у Загребу, лакше ће схватити да млађи житељи, нама до јуче „братске Хрватске“, немају појма о логорима, јамама и кланицама у којима је, током Другог Великог рата, побијено више од милион Срба!

На питање репортера – „Шта знају о Јасеновцу?“, половина питаних није знало – ништа. Из друге половине издвојио бих одговоре двоје студената који су знали „нешто“. Једна студентица је рекла „да су тамо побијени неки комунисти Хрвати“. Њен колега је додао, „да су тамо, поред Хрвата убијени неки Јевреји и Цигани“. Трећа анкетирана особа је додала „да је тамо било и нешто побијених Срба“!!

Дакле, од њих анкетираних десет, само је једна студентица поменула Србе!

Све вријеме док сам гледао ову својеврсну историјску лакрдију, мислио сам како би прошла слична анкета испред наше београдске Катедре за историју… Остављам читаоцима да сами закључе. Или, да, ипак ,додам – не би се много разликовала!

Прошло је осамдесет година од стравичног геноцида у Јасеновцу, а ми још, ни приближно не знамао број побијених Срба на овом једном од највећих геноцидних стратишта Европе. То је и данас предмет морбидне лицитације, од 700 хиљада (што је прихваћено као државна бројка), па до 2.000, како је недавно тврдио један хрватски историчар са српским именом и презименом!

Мора се признати да су разлике, такорећи, „незнатне“!

Фрањо Туђман, Брозов генерал и негдашњи предсједник СД „Партизан“, творац најновије хрватске државе, иначе Хазар, најприје је, „као историчар“ тврдио да је у Јасеновцу побијено 80 хиљада Срба, да би ту бројку касније преполовио!

Занимљиво је да је недавно и директор Музеја жртава геноцида у Београду ( у настанку, не бих му помињао име), навео сличну бројку, као и Фрањо – 90 хиљада!

Господо, учесници ове ужасавајуће лицитације, која траје од 1945. године, могу вам рећи, у повјерењу, да је за три ратне године, само у Доњој Градини, преко пута Јасеновца, на десној обали Саве, побијено 700.000 Срба!

Вјероватно, никад неће бити утврђено, колико их је побијено у највећем српском подземном граду, у Јасеновцу! И колико их је бачено у Саву и стигло до Небојшине куле испод Калимегдана.

То је налаз Комисија за утврђивање жртава Јасеновца из 1964. године, на чијем је челу био искусни форезничар, др Богољуб Живановић.

Оно што ме је посебно ужаснуло, јесте околност, да је у рововима, дужине 60 и 80 метара, открићем утврђено да је тамо 20 одсто погубљених Срба било – живо закопано! Углавном дјеце!

Запамтите ову отрежњујућу бројку, браћо Срби. Можда ће нам ваљати у неком будућем принудном „помирењу“ са браћом Хрватима.

Ћутање о томе деценијама правдано је политиком „братства и јединства“, у коју су, како се испоставило, једино наивни Срби вјеровали! ( Ту, наравно, и себе укључујем!)

Седам сто хиљада ликвидираних Срба у Јасеновцу, јесте бројка коју су први поменули још 1944. године, војни изасланици Трећег рајха у Загребу и Београду, Едмунд фон Хостернау и Херман Нојнбахер! То је била цифра коју је и Брозова држава, годину дана касније, као званичну прихватил

Када су представници већ споменуте Државне комисије 1964. године дошли до тог броја, на основу испитивања само у Доњој Градини, њихово истраживање је нагло заустављено!

Ова Комисија је, на основу стручних испитивања, дошла до закључка, да је у Доњој Градини, убијено 700 хиљада Срба, 3о хиљада Јевреја и 80 хиљада Цигана!
Када су утврдили да је у откопаним рововима дужине 60 и 80 метара, убинено толико Срба, од којих је 20 одсто, прије поравњања ових злочиначких стратишта, још било у животу, рад Комисије је, без образложења, био – прекинут!

Предсједнику Комисије, др Живановићу је речено да би за њега било боље да се склони ван Југославије, што је он 50 година – испоштовао.

При повратку у Непостојећу Југу, прије неколико година, дао је интервју „Вечерњим новостима“ у коме помиње милион и сто тридесет хиљада Срба, колико је, у његовој пројекцији, било ликвидирано у Јасеновцу!
Замолио сам мога пријатеља и колегу Драга Јанојлића, који је са академиком Живановићем годинама био у контакту, да провјери , кад је у питању број од 1.130 000 уморених Срба, коју је Србољуб у интервјуу споменуо, да ли се (као апроксимација) односи само на Јасеновац, или на сва стратишта у НДХазији, али ми он рече да је др Живановић у Лондону, у лошем здравсвеном стању.

И док исписујем ове редове, прочитах на Порталу вијест да се велики прегалац, Србољуб, упокојио! Вјерујем да је у Републици Српској остала његова научна заоставштина, из које ће ове незнавене генерације сазнати нешто више из своје трагичне историје…

Добро, да све на час занемаримо, али околност да је 20 посто Срба у Доњој Градини било живо сахрањено, као и књигу Драгоја Лукића, од прије 4о година, да је у Јасеновцу, по имену и презимену, било звјерски уморено 21 хиљада само козараачке дјеце, не можемо никако! Његове ријечи из тог времена „ да је требало да прође 20 година након рата да се у Армију регрутују први момци са наше јуначке и мученичке Колзаре“ никад нећу заборавити!

Сјећам се, такође, и ријечи из интервјуа др Живановића, „да су чланови Комисије за истраживање жртава геноцида у Јасеновцу, били ужаснути сазнањима из Доње Градине, слутећи са чим ће се све срести у околини самог Јасеновца“!

Држава им је, међутим, олакшала посао!

Прилика је да актуелни властодршци у Београду и Бањалуци, положе поправни испит из наше недавне историје, инспирисани „случајем“ и жртвом професора и академика Србољуба Живановића!

Извор: ИН4С

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: