Члан Колегијума директора Института за нестала лица БиХ Амор Машовић потврдио је данас у Мостару да је по налогу Tужилаштва БиХ заустављена ексхумација из јаме Радача у којој је, како се сумњало, трагично завршио велики број Срба.
„Tужилаштво БиХ сматра да на том локалитету у овом часу нема разлога за даљи наставак ексхумација. Tужилаштво је оставило отворену могућност да се настави ексхумација уколико се појаве неке нове информације које би биле конкретизоване“, рекао је Машовић.
Он је додао да су се истражиоци у ту јаму спустили до дубине од стотињак метара и да се након претходне ексхумације једног броја жртва више нису појавили скелетни остаци.
„Бојим се да не постоји могућност да је на овом мјесту завршило на десетине и стотине жртва како се наводило у јавности. Нестанак неких од пронађених жртава на тој локацији датира из 1993. године, а то онда значи да је немогуће да се тамо налазе стотине жртва. Биће прије да су жртве на неким другим локацијама, а не у јами Радача“, мишљења је Машовић.
У априлу 2016. године из Tужилаштва БиХ је саопштено да је на ексхумацији у јами Радача код Мостара пронађен већи број посмртних остатака људског поријекла.
„На наведеној дубини пронађени су остаци бетона, што иде у прилог сазнањима да су посмртни остаци након бацања у јаму затрпавани с циљем скривања. Ископавања се настављају и даље, а према прикупљеним доказима и информацијама, у јами Радача налази се већи број посмртних остатака, углавном жртава српске националности из претходног рата“, саопштено је тада из Tужилаштва БиХ.
Већ у јуну 2016. појавиле су се информације да је Министарство финансија БиХ одбило захтјев Tужилаштва БиХ за одобравање средстава потребних за наставак ексхумације из те јаме.
Сумњало се да се у јами Радача код Мостара, налазе посмртни остаци 200 до 300 особа српске и бошњачке националности, али ову информацију нико није потврдио.
Из Tужилаштва су раније навели да постоје информације да се у јами налазе посмртни остаци већег броја жртава српске и бошњачке националности, страдалих 1992, 1993. и 1995. године.
Из ове јаме 2008. године ексхумирана су четири тијела страдалих мостарских Срба. Њихова тијела пронађена су на дубини од 25 метара.
У близини Радаче, на локацији Горанаца, постоје још двије јаме које су послужиле као масовне гробнице.
Из Бахтијевице су ексхумирана тијела четири особе српске националности – чланови породице Вуковић.
Из јаме Римски бунар 2007. године ексхумирано је 16 жртава, међу којима су била тијела 13 припадника такозване Армије РБиХ нестала 1993. из зграде Враница у Мостару, гдје се налазила команда Четвртог корпуса такозване Армије БиХ.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Мостар: Тела Срба у јами Радача заливена бетоном | Јадовно …