Обележавање мартовског погрома на КиМ почело је јуче у Манастиру Грачаница служењем парастоса страдалим жртвама једног од највећих мирнодопских злочина у овом делу Европе. У црквеној порти окупили су се грађани, политички представници, свештеници, монаси, породице и уружења отетих и несталих Срба. По изласку из манастира, с белим ружама у рукама, колона од неколико стотина особа прошетала је главном улицом и положила цвеће на споменик посвећен отетим и несталим Србима у Покрајини.
У галерији Дома културе Грачаница отворена је изложба слика под називом „Насликај ми Призрен”. Радови су настали, крајем прошле године, на колонији у Манастиру Светих Архангела код Призрена који је у насиљу 17. марта 2004. тешко пострадао заједно са становништвом, духовном и културном баштином. Уметници из разних градова Србије су, како кажу, настојали да обнављају оно што је разорено:„Имали смо ту необичну и ретку прилику да тражимо себе десетак дана на жртвеном пољу и да на призренском пепелишту и пепелу других места тражимо и сагледамо искру духа, оног косовског духа”, казао је сликар Предраг Драговић из Београда.
Изложбу, чији је покровитељ Канцеларија за КиМ, је отворио ју је заменик директора Канцеларије Жељко Јовић.„Ово је један конкретан доказ српске виталности. Има ли бољег одговора на сво насиље, на зло којим смо окружени и на све оно што нам се у последњих дана и месеци дешава, од борбе културом, сликом и буђењем стваралачке енергије” упитао је Јовић.
У име епископа рашко-призренског Теодосија на Академији, пред неколико стотина посетилаца, архимандрит Илирион, игуман манастира Драганац, је истакао да је љубав јача од свега што уништава.„Обележавајући догађај који је производ бруталности и зла, ми се против тога бранимо оним што је љубав и лепота”, казао је игуман Иларион.
Подсећајући присутне на сложеност садашњег политичког тренутка и притиске које трпе Срби око војске Косова и закона о одузимању имовине Вељко Одаловић, председник Комисије за нестала лица Владе Републике Србије, закључио је да то раде људи који су одговорни за многа злодела на КиМ„Ових дана смо сведоци да би они хтели још једном да промене униформу, да обуку униформу војске Косова и да конфискују и отму све што нису успели да опљачкају. Ни једно ни друго неће моћи”, казао је Одаловић.
У име породица отетих и несталих говрила је Верица Томановић, супруга отетог професора Андрије Томановића и нагласила да се породице никада неће помирити са чињеницом да су нестали њихови најдражи и да за то нико не одговара.„Не може постојати оправдање за репресију, терор и геноцид, протеривање преко 250000 људи. Све се то плански дешавало након окончања сукоба, 17. март је део тог плана који траје до данас.„
Заменик косовског премијера Бранимир Стојановић каже да је тог кобног дана одрастао преко ноћи и да после Погрома у животу његове генерације више ништа није било исто. „Тог дана је требало да нам задају коначан ударац, да доврше оно што није урађено од 1998. до краја 2000.” рекао је Стојановић и закључио да је то „сасвим сигурно била организована акција, добро координисана са прецизним планом”.
Академију и програме обележавања организовали су Удружење отетих и несталих „Косметски страдалници и Дом културе Грачаница, уз подршку Канцеларије за КиМ, Општине Грачаница и Скупштине града Приштина.
Аутор: Живојин Ракочевић
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Годишњица погрома на КиМ: Дан када су убили оца и сина
УН и ЕУ нису казниле злочине над Србима, нити заштитиле српску имовину
Протерали 250.000 Срба, а сад траже ратну одштету!