Секретар Удружења логораша регије Бирач Винко Лале изјавио је да логораши и чланови породица оних који су преминули очекују да ће до средине године коначно бити завршен процес у предмету „Силос“, који се од 2011. године води у Суду БиХ.
Он је рекао новинарима да се нада да ће жртве тортура у логору „Силос“ код Хаџића доживјети одређену сатисфакцију изрицањем правичне пресуде осморици оптужених у овом предмету.
Лале је, поводом данашњег завршетка главног првостепеног претреса у том предмету, навео да су за ратни злочин против цивилног становништва и ратних заробљеника оптужени Мустафа Ђелиловић, Фадил Човић, Мирсад Шабић, Незир Казић, Бећир Хујић, Халид Човић, Шериф Мешановић и Нермин Калембер.
„Познато нам је да је овај предмет обиман и један од најкомпликованијих који се води у Суду БиХ у протеклих 20 година, али се надамо да ће тај суд, цијенећи све околности и уложене материјалне доказе, убрзо донијети правичну пресуду, и да ће преживјеле жртве мучења напокон, након 22 године, дочекати правду и казну за злочинце који су их тукли, злостављали и иживљавали се над њима на разне монструозне начине“, истакао је Лале.
Он је нагласио да је истрага трајала предуго, иако је обухватила догађаје у три логора који су формирани у Тарчину и Пазарићу, а у којима је током четири године било 700 Срба.
Лале је оцијенио коректним досадашњи однос тужилаца БиХ и руководства овог удружења, које у Братунцу окупља и бивше логораше „Силоса“.
„Обезбиједили смо подршку инспекторима у истражном поступку, а контакти са тужиоцем били су готово свакодневни. Из наше базе података дали смо 360 материјалних доказа и обезбиједили контакте са великим бројем оштећених“, рекао је Лале, који је похвалио сарадњу са поступајућим тужиоцем Зорицом Ђурђевић и њеним претходником Мирославом Погачником.
Узимајући у обзир да је приложено неколико хиљада материјалних доказа од којих је 1.400 ушло у процес, те да су неки бивши логораши потресно свједочили по неколико дана и да се у процесу користио и видео-линк за свједочења из САД и Аустралије, Лале је додао да су жртве тортуре у „Силосу“ оштећене и због тога што је јавни претрес трајао дуго.
„Сви који смо били у том логору оштећени смо због дугог трајања судског процеса, а многи свједоци су умрли не дочекавши правду“, навео је Лале и изразио жаљење што су неки свједоци промијенили исказе током процеса.
Указујући на важност овог предмета, он каже да је „Силос“ отворио могућности и простор за друге предмете који су произашли из њега.
„Већ је актуелан предмет `Крстић` који се води у Кантоналном суду у Сарајеву за стријељање Крстића, Голуба и Варагића, а треба да их буде још“, истакао је Лале.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Стево Вито свједочио о физичком малтретирању у логору „Силос“
У логору „Силос” испитивана је људска издржљивост | Јадовно …