fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Глобална стратегија или пропаст

У борбу против тероризма као глобалне опасности треба објединити глобалну међународну заједницу, а то значи Уједињене нације и организације као што је ОЕБС

Живадин Јовановић

МЕЂУНАРОДНИ тероризам је дуготрајни, глобални и комплексни безбедносни проблем.

До најновије ескалације тероризма коју демонстрира тзв. Исламска држава (убиство преко 200 руских туриста над Синајем, убиство око 130 Парижана у више синхронизованих напада и други), долази у време продубљивања неповерења и конфронтације међу највећим силама, кризе унутар ЕУ, оружаног посезања за туђим богатствима и интересима, опадања делотворности механизама за мирно решавање спорова, велике сеобе народа и деградације основних принципа међународних односа.

Да би се тероризам искоренио, поред реакција земаља чији су грађани и интереси директно угрожени или су директне жртве тероризма, неопходна је квалитативно нова стратегија и однос који у пракси прихвата да је тероризам глобална, дугорочна опасност од које нико није поштеђен.

Пре свега, потребно је зауставити тренд продубљивања неповерења међу кључним светским факторима, дати шансу дијалогу и равноправном партнерству. У борбу против тероризма као глобалне опасности треба објединити глобалну међународну заједницу, а то значи Уједињене нације и организације као што је ОЕБС. То би и те организације извукло из периода деградације, празног хода и манипулација.

Након свега, треба да је свакоме јасно да злоупотребама, ексклузивним улогама и двоструким стандардима нема места.

Наравно, осим ако неко, ипак, има интереса да се тероризам одржава и шири, што би било кратковидо и контрапродуктивно.

Исламска држава (ИД) се појавила и проширила након познатих интервенција у Авганистану, Ираку, Јемену, Сирији, Либији… Иако су процеси разарања тих држава, територија и друштава поодмакли, неопходни су напори и подршка обнови тих друштава и држава, без наметања туђих интереса.

Иначе, прете продубљивање хаоса, ширење ИД и експанзије тероризма. Политички компромис и прекид рата у Сирији представљао би велики успех за светску заједницу, посебно њеног европског дела, али и најозбиљнији ударац за ИД и тероризам.

Обустављање сваке, директне или прикривене подршке ИД, прекид финансирања, обуке и наоружавања терористичких организација неизоставна је претпоставка успеха у борби против тероризма.

Једнаки стандарди према тероризму и терористима без деобе на наше и њихове, на терористе и борце за слободу и демократију, такође су важан услов за преокрет ка ефикасној борби и успеху.

Без враћања поштовању основних принципа међународних односа, као што су право на самосталну унутрашњу и спољну политику сваке земље, суверенитет и територијални интегритет, укључујући и суверенитет над природним и економским ресурсима – тешко је замислива не само ефикасна борба против тероризма, већ и мир, безбедност за све и развој.

Социо-економски развој земаља порекла тероризма и емиграције, укључујући и планове за реконструкцију, образовање и запошљавање младих, нарочито у ратом захваћеним подручјима (Блиском истоку, Магребу, подсахарским земљама) мора, тaкође, постати интегрални део глобалне стратегије борбе против тероризма.

Можда је дошао тренутак за сазивање светске конференције о борби против тероризма, са циљем да се успостави организација и временски оквир за усвајање светске конвенције о спречавању тероризма, под окриљем Уједињених нација?

 

Извор: НОВОСТИ

 

Везане вијести:

Петнаест година Београдског форума

Шта су САД и ЕУ хтеле а шта добиле санкцијама

НИКАДА СЕ НЕ СМИЈЕ ЗАБОРАВИТИ НАТО АГРЕСИЈА

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: