Nikada do sada predstavnici Rusije i SAD nisu bili u takvom diplomatskom boju oko Bosne i Hercegovine kao prilikom predstavljanja izveštaja visokog predstavnika u BiH. Ovo je kulminacija ruske podrške Republici Srpskoj.
Vest da se situacija u Bosni i Hercegovini zaoštrava mogla bi da zazvuči čudno, jer posmatračima može da se čini da je situacija u toj zemlji zaoštrena do te mere da ju je nemoguće zaoštriti još više.
Međutim, izgleda da se visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Incko svojski potrudio da situaciju u BiH podgreje svojim izveštajem iznetim pred Savet bezbednosti UN.
Bosna je, prema Inckovom izveštaju, u poslednje dve decenije napredovala, ali, prema njegovim rečima, postoje i „izazovi“ u primeni Dejtonskog sporazuma. Za „izazove“ odgovorni su, prema Incku, srpski politički lideri, Milorad Dodik i njegov SNSD koji „dovode u pitanje budućnost zemlje i osporavaju autoritet državnih struktura“.
Šef ruske misije pri UN Vladimir Safronkov zapanjen je, kako je rekao, pokazanom srbofobijom Valentina Incka. To je najpristrasniji izveštaj od 2009. godine, dodao je on i optužio Incka da za stanje u BiH krivi isključivo Srbe.
On je pozvao na zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika (OHR), poručio da Incko ne predstavlja celu međunarodnu zajednicu i izrazio je negodovanje što se visoki predstavnik zalaže za NATO integracije BiH.
Sa druge strane, američka predstavnica na sastanku SB Ejmi Tajčko pohvalila je i izveštaj i Incka, dodajući da su sankcije prema Miloradu Dodiku „jasna opomena svima koji osporavaju ustavno uređenje BiH“. Tako je pozvala sve strane da ubrzaju napore BiH ka EU i NATO-u, ne obazirući se na odluku Skupštine RS o vojnoj neutralnosti.
Ulje na vatru dodala je i nemačka političarka i bivša poslanica u Evropskom parlamentu Doris Pak, koja je predsednika RS Milorada Dodika okarakterisala kao „korisnog idiota za Ruse“ i pozvala na jačanje pritiska na predsednika RS.
„Valentin Incko je veliki lažov, što je pokazao i poslednjim izveštajem u UN“, odvratio je Dodik.
Incko je, tvrdi Dodik, u svom izveštaju Savetu bezbednosti UN „nastavio da laže o Srpskoj, a nije se ni osvrnuo na Federaciju BiH, ni na nivo BiH, gde vlast ne funkcioniše, gde se ne sprovodi Reformska agenda“.
Dodik je naveo da su institucije Srpske dostavile svoj izveštaj, te da je ruski predstavnik koristio te materijale da bi obavestio Savet bezbednosti o stvarnom stanju.
Do sada se ne pamti da je u SB neko optužio visokog predstavnika za srbofobiju, kaže banjalučki analitičar Anđelko Kozomara. Sada je prvi put ruski predstavnik rekao u lice istinu, dodaje on.
Inckova srbofobija izražena je već nekoliko godina, kaže Kozomara.
„Kao da su mu izveštaj pisali teoretičari SDA i Bakir Izetbegović, a ne on sam, jer prosto je neverovatno kakve je stvari izneo o RS, a da, u tom obimnom izveštaju, nijednom rečju nije spomenuo vrlo važne stvari“, kaže Kozomara.
Srpski narod nije konstitutivan u drugom entitetu, Federaciji BiH, a po Ustavu bi trebalo da bude. Parlamentarna skupština BiH ne funkcioniše, jer nema većine, nabraja Kozomara stvari koje Incko nije pomenuo u izveštaju i dodaje da Bakir Izetbegović širi nacionalizam i mržnju kakvu nije širio ni njegov otac.
„On (Incko) to sve prećutkuje u SB i optužuje Srbe za secesiju koja nije ni na vidiku. Ovaj izveštaj i sukob u SB biće sigurno signal za nove političke obračune i nove pritiske na Dodika, mada OHR više nije organizacija koja može da učini bilo šta ni na pomirenju, ni na rasplamsavanju strasti u BiH“, kaže Kozomara.
S obzirom da je verbalni sukob u SB izbio ovako otvoreno između Rusije i SAD povodom BiH, postavlja se pitanje kako će se to odraziti na međunarodne institucije koje se bave Bosnom — pored OHR to je i Savet za primenu mira.
OHR, kao što je Kozomara rekao, već nekoliko godina nije značajan politički faktor u BiH, dok su zaključci Saveta za primenu mira, koji je, kako Kozomara kaže, vandejtonska kategorija, deklarativni. Čak i tako deklarativni zaključci ne mogu da se primenjuju ukoliko u okviru Saveta nema konsenzusa, kaže Kozomara.
Diplomatska ofanziva Zapada na RS traje već duže vreme, napominje stručnjak za međunarodne odnose Željko Budimir, koji podseća i na rusku podršku u SB, kada su Zapadne zemlje želele da, na britanski predlog, usvoje Deklaraciju o genocidu u Srebrenici.
Ova kontinuirana ruska diplomatska podrška kulminirala je prilikom Inckovog podnošenja izveštaja, kaže Budimir. Političkih posledica po RS neće biti, dodaje on, između ostalog i zato što visoki predstavnik više nema značaj i političku snagu koju je nekada imao.
„Vreme ranijih visokih predstavnika koji su smenjivali i donosili zakone je prošlo, a jedan od razloga zbog kojih oni više nemaju tu snagu jeste i ruska podrška i u Savetu za primenu mira i podrška ruskog ambasadora ovde po pitanjima koji se tiču političkog sistema BiH“, kaže Budimir.
Autor: Nikola Joksimović
Izvor: SPUTNjIK
Vezane vijesti: