Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica na prostoru bivše Jugoslavije traži od nadležnih organa u Hrvatskoj da procesuiraju odgovorne za hrvatsku akciju „Bljesak“ u kojoj je prije 24 godine ubijeno 283 Srba, a njih 15.000 protjerano sa područja zapadne Slavonije.
Iz Koordinacije traže da nadležni organi konačno privedu pravdi naredbodavce, organizatore i izvršioce ratnih zločina nad nevinim srpskim civilima.
„Umjesto što više od dvadeset godina hrvatski državni vrh svake godine slavi akciju `Bljesak`, bilo bi civilizovano, humano i ljudski da zvaničnici Hrvatske osude zločine koji su počinjeni u navedenoj akciji, upute javno izvinjenje porodicama žrtava i izvršioce privedu pravdi“, ističu iz Koordinacije.
U saopštenju Koordinacija srpskih udruženja poručuje da bez toga i bez jasnog suočavanja sa prošlošću neće biti moguće uspostaviti normalne odnose hrvatskog i srpskog naroda, što je prijeko potrebno i jednima i drugima.
„Ideologija i duh ustaškog pozdrava `Za dom spremni` još su živi u Hrvatskoj. Ta ideologija je ubila mnoge civile u akciji `Bljesak`, među kojima su 22 srpska civila u selu Medari, od kojih je jedanaest žena i troje djece – od sedam, osam i 11 godina“, navodi se u saopštenju.
Ukazano je da u Hrvatskoj, prema evidenciji tog udruženja, više od 1.800 lica srpske nacionalnosti ima status nestalih, a da Zagreb do danas odbija da ekshumira poznata grobna mjesta u kojima se nalaze posmrtni ostaci srpskih žrtava.
„Svaka civilizovana i demokratska država, odavno bi već omogućila porodicama da barem dostojno sahrane svoje mrtve. Istrajavanje u tome da se mrtvi Srbi ne ekshumiraju, neće umanjiti zločine, niti dovesti do toga da se oni zaborave, kao što ni proslavljanje akcije `Bljesak` i slavljenje zločinaca neće dovesti do aboliranja zločina i preko potrebnog pomirenja“, ističu iz Koodinacije srpskih udruženja.
Hrvatske vojne i policijske snage su 1. i 2. maja 1995. godine izvršile agresiju na zapadnu Slavoniju, koja je tada bila zona pod zaštitom UN – takozvani sektor „Zapad“ i bila je u sastavu Republike Srpske Krajine.
Područje na kome je u to vrijeme živjelo oko 15.000 Srba, od kojih su 4.000 bili vojnici, napalo je, prema hrvatskim podacima, oko 16.000 pripadnika hrvatske vojske i policije, a prethodno su obavijestili pripadnike UN, koji su pobjegli prije akcije. Srpsko stanovništvo zatečeno je na spavanju.
Srbi zapadne Slavonije tada su krenuli u egzodus spasavajući živote, a na putu prema „mostu spasa“ preko rijeke Save, koji vodi u Republiku Srpsku, kolone srpskih izbjeglica sustizale su avionske bombe, maljutke iz helikoptera, topovske granate i snajperski meci.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
Još niko nije odgovarao za zločine nad Srbima u Zapadnoj Slavoniji