fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Заборављена мисија: Мали тим јунака спасао је цео свет од нациста, а нема их у уџбеницима историје

За време Другог светског рата савезници су спроводилли добро познате операције попут „Дана Д“ у намери да поразе Трећи рајх. Међутим мало ко зна да је мали норвешки тим јунака можда спасао свет од доминације нациста.

Веморк Фото: Skotten / Wikipedia
Веморк Фото: Skotten / Wikipedia

Немачка је освојила Норвешку 1940. године док се остатак Европе углавном опирао нацистичком режиму Адолфа Хитлера. Иако Норвешка на први поглед не делује као стратешка мета, Хитлер је желео једну веома важно постројење под својом контролом.

У питању је Веморк фабрика тешке воде која се налази неких 160 километара од Осла близу града Рјукана.

Тешка вода садржи деутеријум, изотоп водоника који садржи неутрон у језгру и кључни је састојак потребан за стварање ланчане реакције која је потребна за стварање нуклеарне бомбе.

Веморк је било једино место на свету које је производило довољно тешке воде за реакцију фисије. Тим научника предвођен хемичарем Леифом Тронстадом изградио је фабрику раних 1930-их како би производила амонијак за ђубриво и тешку воду.

Стратешка вредност Веморка се променила чим су Немци открили нуклеарну фисију 1938. године. Ово постројење је било потребно Хитлеру како би покушао да победи савезнике и направи атомску бомбу.

Тронстад се борио против Немаца, а када је рат изгубљен, вратио се предавању на Универзитету у Трондхајму. Међутим, он је у тајности планирао да уништи управо ону фабрику коју је изградио.

Леиф Тронстад (доле лево) Фото: Wikipedia
Леиф Тронстад (доле лево) Фото: Wikipedia

Убрзо се придружио покрету отпора и достављао је савезницима информације о немачком интересовању за Веморк. Након годину дана је знао да фабрика мора бити уништена. Бомбардовање из ваздуха не би помогло, јер се тешка вода производила дубоко испод земље. Он је морао да је уништи изнутра.

Године 1941. побегао је у Лондон, оставивши жену и децу у Норвешкој. Почео је да треира са групом норвешких командоса које су регрутовале норвешке специјалне снаге и британске. Тронстад је био престар да би сам учествовао у операцији.

Месецима су тренирали за мисију звану „Операција Ганерсајд“.

Тим од девет мушкараца је предводио 23-годишњи Јоаким Ронеберг и они су се падобранима спустили из авиона у регион око Веморка у октобру 1942. године. Ту су се месецима крили и скупљали информације о чуварима фабрике, оружју и планирали како да уђу. Живели су од лова и пили истопљени снег.

Улазак у фабрику није био лак задатак, а једина опција им је била да се попну уз литицу преко реке која се налази 150 метара ниже од фабрике.

Веморк Фото: Wikipedia
Веморк Фото: Wikipedia

Ронеберг и његов тим су решили да то ураде у ноћи између 27. и 28. фебруара по леденој зими.

Захваљујући Тронстаду знали су куда могу да уђу и нашли су рупу у зиду у коју су ушли па се спустили до подрума.

Немци нису знали шта се дешава, све док није било прекасно. Чули су експлозије, али су предња врата била закључана и нико није видео ништа сумњиво. Док су схватили шта се десило, командоси су већ побегли, а њихова мисија је испуњена. Операција је практично уништила шансе Немачке да направи атомску бомбу.

Тронстад више никад није видео своју породицу. Погинуо је 1945. године када је испитивао немачког заробљеника у току операције ослобођења Норвешке.

Ронеберг је последњи преживели из овог тима командоса и данас има 98 година.

Веморк је претворен у музеј и споменик командосима и научнику.

Аутор: И.З.К.

Извор: БЛИЦ

Везане вијести:

Тајни Хитлеров пројекат је успео! Аријевска раса постоји, деца из пројекта Лебенсборн и даље су жива!

Крупна нацистичка зверка сатерана у ћошак: Како је капитулирао фелдмаршал Паулус

Како су „Снајпер-фрау“ сејале страх међу нацистима

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: