Србија и Република Српска и ове године ће заједно обиљежити годишњицу прогона Срба из Хрватске, 4. августа у избјегличком насељу Бусије у општини Земун, а 19. августа ће на Градини обиљежити 75 година од почетка убијања Срба у логору Јасеновац, најавио је данас премијер Србије Александар Вучић.
Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком навео да ће убијање и прогон Срба са њихових вијековних огњишта на подручју тадашње Републике Српске Крајине, а садашње Хрватске бити обиљежени „не позивајући било кога на освету и сукобе, већ позивајући на живот и на разумевање прошлости да се нешто слично не би понављало у будућности“.
Вучић је поручио да на Градини 19. августа очекује више десетина хиљада људи који ће се поклонити сјенима предака и „такође свима јасно показати да ће Срби да поштују живот туђих нација, али да ће умети да сачувају свој живот и своју будућност“.
Премијер Србије навео је да је на данашњем састанку са Додиком констатовао да су односи Српске и Србије веома добри и да се ствари добро развијају када је ријеч о кључним заједничким инфраструктурним пројектима као што је мост Братунац-Љубовија.
„Кренућемо ускоро и верујем да ћемо приликом отварања дела пута Добој-Прњавор моћи да потпишемо прве уговоре о изради студије о изводљивости за пут од Кузмина до Бијељине, што ће бити од великог значаја за сремски, мачвански и семберски део Републике Српске“, рекао је Вучић.
Он најавио да ће током августа посјетити херцеговачки дио Републике Српске да би видио како Србија може да помогне, прије свега, економском развоју тог дијела Републике Српске.
Вучић је истакао да се са Додиком сагласио да је очување мира и стабилности кључно за даљи напредак свеукупне српске економије и да је зато веома задовољан што је предсједник Српске разговарао са њемачким министром пољопривреде Кристијаном Шмитом.
Премијер Србије рекао је да је веома задовољан што су се представници свих релевантних политичких странака у Републици Српској договорили о датуму за расписивање референдума о Дану Републике Српске и што и представници међународне заједнице „нису могли да нађу замерку референдумском питању“.
„Председник Додик је човек од највећег ауторитета у Републици Српској и ја сам га молио за постизање додатног јединства у Републици Српској, а да ћемо ми из Србије, да помогнемо то што ми можемо да учинимо, а да су нам мир и стабилност кључни циљеви, којих ћемо се држати у наредном периоду“, рекао је Вучић.
Он је истакао да је захвалан Додику и руководству Републике Српске што иако „немају никакву обавезу увијек желе да чују оно што Србија мисли и добро разумеју позицију Србије, која увијек гледа како да помогне Републици Српској“ и додао како „зна да то знају и Иванић, Босић, Ђокић и сваки грађанин Републике Српске и Србије“.
Истичући да ће Србија ове године бити међу прве четири најјаче европске земље по привредном расту, Вучић је оцијенио да је то било могуће захваљујући грађанима Србије, али и зато што је „имала разумевања у Републици Српској која је бринула о својој и о стабилности Србије“.
Вучић је, коментаришући односе са бошњачким чланом Предсједништва БиХ Бакиром Изетбеговићем и због чега се стало са истрагом о прошлогодишњем нападу на њега у Поточарима, рекао да не сматра да су лични односи најважнији.
Он је поручио да ће врата Београда увек остати отворена за бошњачке политичаре, али да никада никога неће наговарати и тјерати на разговор и сарадњу.
„За разговор је потребно двоје. Ћутао сам и нисам одговарао на десетине увреда које су стизале пред обележавање 21. годишњице сребреничког масакра. То није одраз моје слабости, већ озбиљности и одговорности. Наша врата увек ће остати отворена. За разговор треба двоје, а да некога наговарам нећу. Никога нећу да терам. Рећи ћу хвала, као што смо се захвалили што нећемо доћи у Сребреницу“, навео је Вучић.
Премијер Србије рекао је да није још видио оригинали документ о злочинима у Сијековцу када је команда Хрватског вијећа одбране дала писане дозволе за силовање Српкиња, али је поручио да не пристаје на став да је злочин дозвољен ма ко га починио и да „ако неки други пристају тиме говоре више о себи него о било коме од нас“.
„Нисам видео оригинални документ, али у Сијековцу су се догодили тешки злочини. Видео сам оригиналну документацију о тешким злочинима у Залазју, српском селу недалеко од Сребренице, где су људима вађене очи, а где би неки да се избегне одговорност за вађење очију. Ја на то нећу да пристанем“, рекао је Вучић.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Зашто је Книн пао за мање од 24 часа?
Вулин: Годишњица Олује најтежи датум у историји Срба
На удару Америке крајишким Србима спаса ни теоретски није било