fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Владика Теодосије: Будућност се не може градити на забораву историје

Његово преосвештенство епископ рашко-призренски и косовско-метохијски Tеодосије рекао је на академији поводом 14 година од мартовског погрома да је 17. март подсјетник и порука да се будућност једног народа не може градити на забораву историје, као и да дјеца не могу имати будућност ако забораве за шта су живјели и што су се жртвовали њихови преци.

Његово преосвештенство епископ рашко-призренски и косовско-метохијски Tеодосије у обраћању на академији поводом 14 година од мартовског погрома.
Грачаница – владика Tеодосије
Фото: СРНА

Академија поводом годишњице погрома одржана је након што је у манастиру Грачаница служен парастос за све страдале, те положене бијеле руже на умјетничку инсталацију „Мисинг“, споменику жртвама.

„Наша историја и вера нису митологија већ оно што нас повезује у Христу. Без те духовне везе наше средњовековне државе не би било. Не би било Грачанице, Пећаршије, ни Дечана ни Светог Симеона, ни Светог Саве, били би смо само једно племе на земљи, тиква без корена, људи без истинског идентитета“, рекао је владика Теодосије.

Према његовим ријечима, Косово и Метохија биће сачувани само уколико српски народ остане вјеран идеалима који су надахњивали српске синове и уколико не буде продато оно што је наслијеђено од предака.

Владика Теодосије је рекао да их страдање у погрому, као ни било које друго, неће и не смије поколебати да остану своји на своме.

„Они који би желели да нас овде нема, увек ће видети у нашим обележјима и светињама оно што их на Србе подсећа“, истакао је владика Теодосије.

Он је нагласио да на Косову и Метохији има довољно и земље и воде за све људе добре воље.

„Мартовско страдање 2004. године и бројни напади и злочини почињени над нашим народом у последњих 20 година међународно гарантованог мира само нас чине још више решеним да се никада не одричемо оног што је наше било и остаће“, рекао је владика Теодосије.

Предсједник Удружења „Косметске жртве“ Наташа Шћепановић рекла је да се 17. марта 2004. године догодио највећи злочин у срцу Европе за који до данас нико није одговарао.

Она је истакла да је 17. март прилика да се међународној заједници скрене пажња да мира на Косову и Метохији неће бити нити ће Косово имати будућности све док се пред лице правде не изведу организатори и починиоци мартовског погрома и злочина над Србима, Ромима и неалбанцима.

Отварајући Ликовну колонију посвећену мартовском погрому Жељко Јовић је у име Канцеларије за Косово и Метохију истакао да је 17. март дан туге и сјећања на безумље.

Према његовим ријечима, радује то што српски народ у најтежим временима зна да покаже своју храброст и снагу, одлучност и ријешеност не само остане него да буде још јачи и снажнији на Косову и Метохији.

„Наша дужност је да останемо достојни и да нашим наследницима оставимо бар оно што смо наследили и на тај начин покажемо да смо раме уз раме са свим народима“, рекао је Јовић.

Обиљежавању 14 година од мартовског погрома присуствовало је више стотина мјештана Грачанице и расељених Срба који су привремено настањени у Новом Саду и Београду.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Без најдражих и без правде

Погром свега што је српско на КиМ

Нема напретка у атмосфери мржње и неповерења | Јадовно 1941.

Спалили су ми мужа, а убице су још на слободи! | Јадовно 1941.

Филм о рушењу српских цркава на Космету (видео)

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: