Nekadašnji general Vojske Republike Srpske, Novak Đukić koji je zbog događaja u Tuzli 1995. godine pred Sudom BiH osuđen na 20 godina, najavio je krivične prijave protiv sudskog veštaka iz Sarajeva Berka Zečevića na osnovu čije ekspertize je i doneta ta presuda i N. N. osobe za koju je uveren da „stoji iza svega“.
Višu sud u Beogradu u petak, 15. aprila, trebalo bi da odluči hoće li bosansku presudu ratifikovati ili ne, a general Đukić za „Vesti“ kaže da će bez obzira na ishod tog postupka tražiti pravdu i kroz ove krivične prijave.
Neka se Srbija ugleda na Bosnu
Krstan Simić ističe da bosanska presuda protiv general Đukića sadrži nekoliko elemenata očigledne povrede prava na pravično suđenje.
– Postupak priznavanja presude ne predstavlja suđenje de novo. Međutim presuda mora biti podvrgnuta svim pravnim testovima, a posebno sa aspekta zaštite ljudskih prava koja su univerzalna vrednost civilizovanog društva – kaže Simić i ističe da čak i pravosudni sistem BiH studiozno razmatra zahteve za izvršenje presuda drugih država navodeći primere presuda Draženu Golemoviću i Kutli Miroslavu, pa čak i smanjuje presuđenu kaznu kao što je bilo u slučaju Ognjena Šimića.
– Osuđen sam na bazi pretpostavki i ozbiljno montiranog procesa, uprkos dva suprotna nalaza i mišljenja veštaka zbog čega je pred Sudom BiH moralo da se uradi superveštačenje, a nije. Zbog toga sam primoran da podnesem krivičnu prijavu i protiv Zečevića i N. N. lica zato što je očigledno da je nalaz veštaka svesno sačinjen protivno pravilima struke ili pod pritiskom N. N. lica kako je izjavljivao sam veštak Zečević – kaže Đukić.
On ističe da kako bi dokazali da nije kriv, grupa veštaka iz Srbije, ali i eksperata iz Izraela, Francuske i Češke učestvovala u potpunoj rekonstrukciji događaja na Trgu Kapija u Tuzli kada je, prema zvaničnoj verziji, sa srpskih položaja ispaljena granata koja je pobila 71, a ranila 240 ljudi.
– Sa ekipom stručnjaka uradili smo mnoge oglede kako bismo proverili nalaz i mišljenje veštaka Berka Zečevića. Proveli smo na terenu 93 dana od čega je izgradnja replike Trga Tuzlanska kapija trajala 52 dana, dok je deset dana utrošeno na pripremanje ogleda, a 30 na njihovo izvođenje. Angažovani veštaci, uključujući i one iz inostranstva došli su do zaključka da posledice koje su nastupile na terenu apsolutno isključuju projektil topa od 130 milimetara. Takođe su i određenim proverama uglova zaključili da uglovi doleta granate koje je uspostavio veštak Zečević stručno nisu održivi. Zaključke ovih veštaka potvrđuje i činjenica da tokom dokaznog postupka nikada u sudnici nisu pokazani geleri na osnovu kojih bi se mogao utvrditi da se ne radi o topovskoj granati – ističe general Đukić.
Nekadašnji član Ustavnog suda BiH, advokat iz Banjaluke, Krstan Simić kaže da Viši sud u Beogradu pred sobom ima „suptilan pravni postupak“ čija poenta nije puko „izvršavanje presude“ Suda BiH.
– BiH ima bogatu i raznovrsnu praksu u izvršavanju i priznavanju ovih presuda. Čini mi se da bi i Srbija morala uspostaviti iste standarde, a napominjem da je Apelacioni sud u Beogradu 25. decembra 2015. godine doneo presudu u slučaju Jurišić koja je gotovo identična presudi generalu Đukiću. Smatram da Srbija na generalu Đukiću treba obezbediti identične standarde koje je uspostavila u slučaju Đurišić. U suprotnom bi se radilo o diskriminaciji na štetu generala Đukića, a bilo bi narušeno i načelo pravne sigurnosti, te standardi koja je uspostavila sama Srbija – ističe Simić.
Autor: Đ. Barović
Izvor: Vesti online
Vezane vijesti:
Savčić: Brojni dokazi za zločin u „Tuzlanskoj koloni“ | Jadovno …
Ivošević: Zahtjev za ponavljanje postupka N. Đukiću | Jadovno …
Srpska granata nije ubila ljude u Tuzli