Градски менаџер Горан Весић посетио је меморијални комплекс „Јад Вашем“ у Јерусалиму и уписао се у Књигу сећања.
Горан Весић је са Јосијем Гевиром (Yossi Gevir), директором за међународне односе, разговарао о сарадњи Београда са „Јад Вашемом“ у истраживању холокауста као и на пројекту Старо сајмиште.
Весић је истакао да је Београд преко сарадње које имају градска институција Историјски архив Београда и Музеј холокауста у Вашингтону меморијалном центру „Јад Вашему“ уступио копије преко 31.000 докумената које су сведочанство о поступању нациста према Јеврејима у Србији и бившој Југославији, саопштио је градски секретаријат за информисање.
„На овај начин Србија даје свој допринос истраживању холокауста и очувању сећања на овај страшни злочин како се никада не би поновио“, рекао је Весић.
Обавестио је домаћине да је Историјски архив Београда завршио пројекат у оквиру кога је извршена комплетна реконструкција живота 3.500 београдских Јевреја убијених на Старом сајмишту и додао да су подаци доступни свим истраживачима на сајту Историјског архива.
Копија тих података предата је „Јад Вашему“ као институцији која се, од свог оснивања 1953. године, бави документовањем историје јеврејског народа за време Холокауста, уз очување сећања и сведочанстава сваке од шест милиона жртава и преношење наслеђа Холокауста новим генерацијама.
Градски менаџер је рекао да је Историјски архив Београда почео другу фазу пројекта у оквиру којег ће бити извршена комплетна реконструкција живота преосталих београдских Јевреја између Првог и Другог Светског рата, од којих је око 6.500 убијено на Старом сајмишту од стране нациста.
„Известио сам домаћине да сам разговарао са амбасадорком Израела у Србији Алоном Фишер-Кам о томе да се у Израелу организује изложба, на којој би били представљени резултати истраживања Историјског архива Београда о животу београдских Јевреја страдалих у Холокаусту“, истакао је Весић.
Истакао је да је за Београд веома значајно да се ово истраживање заврши јер је наша обавеза да чувамо успомену на наше јеврејске суграђане који су дали значајан допринос развоју Београда, а који су изгубили животе у нацистичком лудилу само зато што су били друге вере, као и да ће се успомена на њих, као и на убијене Србе и Роме чувати у новом меморијалном комплексу Старо сајмиште.
Говорећи о Старом сајмишту, Весић је рекао да је за Србију и Европу важно да Старо сајмиште постане меморијални комплекс јер је то место последњи нацистички концентрациони логор у Европи који није обележен.
Навео је да је Београд на решавању овог питања последње три године урадио више него 70 година раније јер је расељена Централна кула, утврђено имовинско стање и припремљен је Закон о Старом сајмишту и додао да ће доношење Закона омогућити да брже решимо имовинско-правне односе, да распишемо међународни конкурс за пројекат меморијалног комплекса и да га коначно изградимо.
Весић је рекао да ће нам бити потребна помоћ „Јад Вашема“, Музеја холокауста у Вашингтону, као и других институција да припремимо садржај будућег меморијалног комплекса у којем су нацисти убијали Србе, Јевреје и Роме, као и да је све оно што се „дешавало на Старом сајмишту повезано са логором Јасеновац који је био најстрашнији логор у Европи по методама како су убијани Срби као и по томе што је то био једини логор који је имао посебан логор за децу“.
„О овоме сам више пута разговарао са специјалним изаслаником Стејт департмента за питање холокауста Томасом Језгердијем, који нам је обећао пуну подршку своје владе за изградњу меморијалног комплекса, а велики допринос да свет сазна за логор Старо сајмиште дао је председник Међународног саветодавног тела за Старо Сајмиште Ефраим Зуроф“, поручио је градски менаџер.
Весић је истакао да су односи Србије и Израела за пример, и подсетио да ове године славимо 25 година од обнове дипломатских односа, а да са поносом истичемо да је Краљевина Србија у писму које је 27. децембра 1917. године упутио представник Владе Миленко Веснић признала право јеврејског народа да живи у својој држави на основу Балфурове декларације, и то као прва влада у свету.
Горан Весић ће посетити Тел Авив, где ће се срести на највишим представницима овог града.
(Тањуг)
Извор: РТС
Везане вијести:
Драган Поповић: Старо сајмиште је симбол свеопштег страдања …