Na spomen-kosturnicu, u kojoj su, kako je napisano, zemni ostaci nekih žrtava, umjesto komunističkih obilježja tek prije tri godine postavljena je nadgrobna ploča na kojoj je navedeno da je 29. bojna natporučnika NDH Josipa Kurelca u svom nadiranju ka Drini počinila genocid nad srpskim narodom Srebrenice ubivši 2.262 srpska civila među kojima 430 djece.
Priredio: Miro PEJIĆ
– U ponedjeljak, 28. maja biće obilježeno 75 godina od pokolja koji su počinile ustaše, drugog i trećeg dana Trojčindana 1943. godine kada su ubili više od 250 Srba u Srebrenici i obljižnjem selu Zalazje, izjavio je Srni predsjednik Odbora za obilježavanje godišnjica srpskog stradanja u ovoj opštini Mladen Grujičić.
Predsjednika Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila u ovoj opštini Branislav Vasiljević rekao je da će u ponedjeljak kod spomen-kosturnice u Srebrenici biti služen parastos i prislužene svijeće za pokoj duša te odata počast nastradalima.
„Delegacije Boračke i Organizacije porodica zarobljenih i pogunulih boraca i nestalih civila te srpskih predstavnika u Opštini Srebrenica i ove godine će položiti cvijeće kod spomen-ploče ubijenim iznad spomen-kosturnice“, naglasio je Vasiljević.
Srebrenički sveštenik Aleksandar Mlađenović kaže da su u ovoj kosturnici dijelovi skeleta spskih civilnih žrtava-djece, žena i staraca, koje su ustaše pobile i da to nije nikakva partizanska spomen-kosturnica, kako je socijalistički režim decenijama lažno predstavljao.
„Tu su dijelovi sakupljenih kostura nedužnih srpskih civila, koji su ubijeni u svojim kućama samo zato što su bili Srbi, iako nisu predstavljali nikakvu opasnost nikome. Oni nisu nikoga ugrožavali niti pružali nekakav otpor, a partizanska obilježja koja su bila na ovoj spomen-kosturnici su prikazivala njihovu navodnu ideološku opredijeljenost, što nije tačno“, ističe Mlađenović za Srnu.
On kaže da se tim obilježjima željela istaći navodna ideološka opredijeljenost ubijenih, kao pripadnika pokreta nekakvog otpora, što je predstavljalo opasnost za ustašku državu i da su ih zato pobili, što je obična izmošljotina i prikrivanje istine, odnosno umanjivanje težine počinjenog zločina.
„U kosturnici su kosti srebreničkih Srba koje su ustaše svirepo ubile zbog njihove nacionalne i vjerske pripadnosti“, istakao je Mlađenović.
Miloš Nikolić, čijeg su djeda Jovu tada ubile ustaše, kaže da se ustaški zločin u Srebrenici dogodio 14. juna 1943.godine, odnosno drugi dan Trojčindana, a u obližnjem selu Zalazje 15. juna ili treći dan velikog pravoslavnog praznika Trojice.
On ističe da je poznato da Trojčindan nije uvijek istog datuma, ali da je u Srebrenici postao običaj da se pomen žrtvama ustaškog zločina obavlja na taj veliki pravoslavni praznik, odnosno drugog i trećeg dana Trojčindana, koji je ove godine 19 dana ranije u odnosu na datum kada je zločin počinjen.
Na spomen-kosturnicu, u kojoj su, kako je napisano, zemni ostaci nekih žrtava, umjesto komunističkih obilježja tek prije tri godine postavljena je nadgrobna ploča na kojoj je navedeno da je 29. bojna natporučnika NDH Josipa Kurelca u svom nadiranju ka Drini počinila genocid nad srpskim narodom Srebrenice ubivši 2.262 srpska civila među kojima 430 djece.
Tačan broj nastaradalih i sahranjenih u ovoj kosturnici nije nikada utvrđen.
U Srebrenici su ustaše, prema njihovim pisanim dokumentima, 14. juna 1943. godine, ubile više od 200 srpskih civila sa kojima je ubijena i jedna jevrejska porodica, te jedan musliman koji je bio oženjen Srpkinjom i njihova djeca.
Tijela su naknadno sakupljena i bačena u jamu na lokaciji sadašnje policijske stanice u ovom mjestu odakle je dio posmrtnih ostataka 1971. godine prenesen u sadašnju spomen-kosturnicu.
Nakon svirepog zločina počinjenog u Srebrenici, sljedećeg dana, treći dan Trojčindana, ustaše su napravile pokolj i u srpskom selu Zalazje, gdje su ubili i poklali više desetina mještana.
Njihovi leševi su sahranjeni u spomen-kosturnicu u tom selu pored koje se nalazi još jedna spomen-kosturnica poginulim Srbima iz Zalazja i okoline koje su muslimanski potomci koljača iz Drugog svjetskog rata pobili u posljednjem otadžbinskom ratu.
Ustaše su za ta dva kobna trojčindanska dana ubile više od 250 Srba u Srebrenici i Zalazju, a za te, kao i zločine počinjene nad Srbima u ovom mjestu u posljednjem ratu, niko nije odgovarao, odnosno samo je Kurelec u Zagrebu osuđen na simbličnu kaznu, nakon čega je oslobođen.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
Sedamdeset godina od zločina u Zalazju kod Srebrenice
Služen parastos srpskim žrtvama ustaških zločina u Srebrenici