Срби расељени из Јужне покрајине све чешће одлучују да ексхумирају посмртне остатке својих рођака. Више десетина покојника годишње буде премештено на гробља у централној Србији
Посмртни остаци младића (27) из Призрена, преминулог марта 1999. године, недавно су на захтев његових родитеља ексхумирани са призренског гробља и пренети у централну Србију. Овај случај само је последњи у вишегодишњој тихој селидби покојника из покрајине на гробља преко административне линије.
Проблем преноса посмртних остатака Срба сахрањених на гробљима на КиМ, међутим, актуелизовано је када је, током последњих задушница, на православном гробљу у Приштини уочено више празних гробних места.
ПРЕНОС ОКО 1.000 ЕВРА
Осим извода из матичне књиге, овлашћења код нотара потписаног од стране родбине која жели пренос посмртних остатака и закупљеног гробног места у централној Србији, за ексхумацију је потребно и решење општине, односно санитарне инспекције, на чијем се подручју налази гробно место. Често се захтева тзв. спроводни лист, посебно уколико се сандук са телом покојника преноси у Црну Гору. Цене се зависно од релација на којима се налазе гробља крећу од 1.000 до 2.000 евра, а недавни случај преноса посмртних остатака од Призрена до Младеновца коштао је 1.200 евра.
Пренос посмртних остатака почео је одмах по доласку међународне заједнице у покрајину 1999. године. Албанци су истог тренутка почели да руше и уништавају српска гробља и надгробне споменике. Било је случајева да су на појединим гробљима вадили чак и кости преминулих – кажу добри познаваоци косметских прилика упознати са ситуацијом на терену.
Селидба покојника почела је тихо, у круговима породица које су биле приморане да напусте Космет, не желевши да кости најмилијих оставе на милост и немилост локалним Албанцима. Поједине фамилије, избегле у централну Србију, враћале су се и после неколико година на Космет како би организовале транспорт посмртних остатака сродника на гробља у градовима где су се населили и скућили.
Власник продавнице погребне опреме З. Р. из Косовске Митровице већ готово двадесет година обавља услуге ексхумације и преноса посмртних остатака са Космета у централну Србију и Црну Гору.
– Углавном деца преносе тела родитеља, посебно у случају када је један од родитеља упокојен на Космету, а други у централној Србији, где је породица избегла – прича наш саговорник који не жели да његов идентитет буде објављен. – Посебно су потресни захтеви родитеља који желе да преселе посмртне остатке своје деце.
Тачан број покојника пресељених из Покрајине у централну Србију је непознат, а не постоји чак ни незванична процена. Власник радње погребне опреме из Косовске Митровице – саговорник „Новости“, уз колегу из Грачанице, готово је једини који пружа услуге транспорта покојника, има своју процену.
– Колико знам, годишње буде по неколико десетина оваквих захтева – наводи он.
Пресељењу покојника гласно се, међутим, успротивила Српска православна црква.
На последњим задушницама приштински парох Саша Митровић упозорио је вернике да све масовније ексхумације покојника и њихов пренос у централану Србију нису у духу православља. Он је Србе са Космета позвао да то не чине, јер је, како је нагласио, „жеља покојника да почивају тамо где су преминули“, а посебно што је реч о „светој косовској земљи“.
СПОМЕНИКЕ РУШЕ, ПА ПОДИЖУ СВОЈЕ
Наша гробља доказ су нашег постојања на Косову и Метохији – сматрају Срби из јужне покрајине. Они подсећају да су релативно скоро тога постали свесни и Албанци. Они до 1999. године најчешће нису подизали споменике својим покојницима, већ су сроднике сахрањивали само уз симболичне ознаке. Последњих година, међутим, почели су да праве гламурозне споменике. Ова појава се тумачи означавањем територије и стварањем континуитета, док су српска гробља редовно на мети уништитеља. Постоје и незванична сазнања да монопол за набавку материјала за изградњу надгробних споменика на КиМ држи једна америчка компанија.
Аутор: Д. ЗЕЧЕВИЋ
Извор: ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ