Čedomir Vukadin
Hrvatska policija uhapsila je na graničnom prelazu Strmica Srbina Čedomira Vukadina zbog navodnog ratnog zločina i prebacila ga u pritvor u Split, saopštio je Dokumentaciono informacioni centar „Veritas“.
Vukadinu (56), iz sela Vrbnika kraj Knina, određen je pritvor zbog opasnosti od bjekstva jer ima državljanstva i Srbije i Hrvatske, a s obzirom na to da je pod istragom hrvatskog suda zbog navodnog privođenja na informativni razgovor, te zatvaranja i prebijanja hrvatskih civila iz mjesta Matasi, Zelići, Lukar i Suknovci.
Prema riječima njegovog advokata, Vukadin je priveden zbog svjedočenja o jednom drugom događaju, pa je njegovu prisutnost nadležni tužilac iskoristio da mu odredi istražni zatvor za ovaj događaj, ali će Vukadin tu činjenicu iskoristiti u žalbi na odluku o istražnom zatvoru.
Vukadinovi rođaci raspolažu informacijama da je on uhapšen prije dva dana prilikom izlaska iz Hrvatske, ali je tražio da se to ne objavljuje da bi od stresa zaštitio staru i bolesnu majku sa kojom živi u stanu u Beogradu i maloljetnu kćerku.
Vukadin je, kažu njegovi rođaci, do sada više puta odlazio u Hrvatsku, a posljednji put je otišao u petak, 20. marta kombi vozilom svoje firme „Elektrovrbnik“ sa dvojicom radnika koji su bili sa njim i prilikom hapšenja.
Vukadin je u avgustu 1995. godine iz Knina izbjegao u Srbiju gdje je u međuvremenu stekao i državljanstvo Srbije.
Prema dokumentaciji „Veritasa“, sud u Splitu je u maju 2014. godine pokrenuo istragu protiv Vukadina, kao i protiv Branka Tankosića (63) iz Doboja i Mihaila Vukadina (73) iz Knina, po krivičnoj prijavi Mladena Ujakovića od 27. februara 2001. godine za ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Oni se terete da su 27. oktobra 1993. godine, kao pripadnici vojske Republike Srpske Krajine naredili i izvršili pretraživanje kuća preostalih stanovnika hrvatske nacionalnosti u mjestima Matasi, Zelići, Lukar i Suknovci, nakon čega je više civila nezakonito privedeno u Oklaj, gdje su ih zatvorili.
Na osnovu međunarodnih potjernica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom svijeta je do sada uhapšeno 148 Srba iz Hrvatske i bivših pripadnika JNA, od kojih su 41 izručeni u Hrvatsku.
Od ekstradiranih do sada je protiv 18-orice postupak obustavljen ili je optužba odbijena, uglavnom nakon prekvalifikacije djela ratnog zločina u oružanu pobunu, što ima za posljedicu gubitak obeštećenja za vrijeme provedeno u pritvoru.
Ovoliki broj obustava postupaka protiv lica sa Interpolovih potjernica ukazuje i na zloupotrebu Interpola od strane Hrvatske – ocjenjuju u „Veritasu“.
Vezane vijesti:
UHAPŠEN 80-GODIŠNjI SRBIN MILE DAKIĆ – Jadovno 1941.