fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Učenici OŠ “ Bubanjski heroji” oživeli dokumentarnim filmom Varvarinsku bitku (video)

Učenici OŠ ,,Bubanjski heroji” iz Niša snimili su dokumentarni film o Varvarinskom boju, koja je skoro zaboravljena, a cilj je bio da oživimo i otrgnemo od sećanja ovaj veličanstveni boj, koji se desio pre tačno 208. godina.

Foto: Srpska istorija

Film je rađen u korelaciji predmeta, istorija, veronauka i geografija, a realizatori filma su učenici osmog razreda i njihovi profesori Đorđe Bojanić, profesor istorije,  veroučitelj đakon Dejan Jovanović i profesorka geografije Aleksandra Colić.

Ova škola je već prepoznatljiva po ovakvim dokumentarnim ambijentalnim kratkom filmovima sa autentičnih mesta. Kroz ovakve video zapise naš cilj je da se učenici širom Srbije upoznaju sa određenim istorijskim temama sa lica mesta.  Svi filmovi se prevode na ruski jezik, tako da i đaci u Rusiji mogu da se upoznaju sa Srpskom istorijom, a ovaj film je takođe bitan i za ruske đake i profesore, pošto je u ovom boju učestvovalo 3000 Rusa, a u boju je poginuo i ruski grof Orurk.

Pre nešto više od dva stoleća u zajedničkoj bici srpski i ruski vojnici izvojevali su veliku pobedu. Neposredno pre boja, 3. septembra 1810.godine kod Ražnja, spojio se odred ruskih vojnika sa Karađorđevim ustanicima. Srpsko-ruska vojska brojala je 9 000 Srba i 3 000 Rusa, imala je od 12 do 14 topova. Srpsku vojsku je predvodio Stanoje Glavaš, a rusku grof Orurk. Dok je tursku vojsku predvodio Huršid paša, ovaj boj je vrlo značajan za istoriju Prvog srpskog ustanka, a ovaj boj se vrlo malo spominje u udžbeniku istorije.

Snimanje pored Varvarinskog polja,  kompleksa Sastavci i ušća gde  spajanjem Zapadne i Južne Morave nastaje Velika Morava,  nastavilo se snimanje i u mestu Orašje gde su ranjenicima sa boja  vidane rane u manastiru. Danas je to crkva Svetog Jovana Krstitelja, a sve do 1813.godine bila je manastir, koji se u literaturi pojavljuje kao manastir Orašje. Potiče iz doba Svetog kralja Milutina. Zanimljivo je da je ovaj  manastir podignut na mestu pomirenja braće, srpskih vladara Dragutina i Milutina.

U znak sećanja na ovu veliku pobedu, na stogodišnjicu bitke 1910. godine podignut je spomen kompleks Sastavci. Ruskom generalu grofu Jozefu Orurku podignut je spomeniksa uklesanim tekstom, da nas stalno podseća: „U SLOZI JE SLOVENIMA SNAGA“.

Na Varvarinskom polju

Svoj veliki doprinos dao je i protojerej stavrofor Vlajko Grabež prigodnom besedom. Bili smo gosti manastira Sveti Roman, gde nas je srdačno dočekao iguman Damaskin i otac Vlajko Grabež. Na kraju smo se svi zajedno, ucenici i profesori sa ocem Vlajkom pomolili ispred moštiju svetog Romana za zdravlje i spasenje svih nas i za spasenje otadžbine Srbije.

U manastiru Sveti Roman sa ocem Vlajkom Grabežom

Deo filma snimljen je i u zgradi Kopnene vojske, u Spomen sobi  i prostoru za Bogosluženje. Hvala  generalu Milosavu Simoviću što je dozvolio  snimanje u prostoru za Bogosluženje gde smo svi zajedno uputili zajedničke molitve Bogu za sve postradale Srbe u svim ratovima i za spasenje i svetliju budućnost Otadžbine.

Autor: Đorđe Bojanić

Izvor: Srpska istorija

Vezane vijesti:

Dr Drago Njegovan: Srpski ustanak u Drvaru i Srbu 27. jula 1941. godine protiv genocida Nezavisne Države Hrvatske

U Dobrunu obilježen Dan boraca i Prvog srpskog ustanka

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: