Поводом 160 година од рођења Николе Тесле, у требињском Музеју Херцеговине одржано је предавање о највећем научнику наше цивилизације и савременим технологијама.
Организатори и предавачи били су представници Међународног центра за истраживање наслеђа Николе Тесле из Београда.
– Никола Тесла нам је оставио научно-техничке основе нове будућности . Он је Божије даровање цивилизације кроз ум једног Србина – рекла је директорка Међународног центра за истраживање наслеђа Николе Тесле, Милка Кресоја, која живи и ради у Русији. Посљедњих година, додаје, тамо влада потпуна „Тесломанија“, и зато је убијеђена да његово вријеме тек долази.
– Тог генија заиста треба изучавати, па толико је патетната које није успио примјенити, нити је то доступно јавности да бисмо до краја знали. Оно што знамо је – пробајте да искључите електричну енергију и цијела планета ће стати, угасиће се. Па за 100 година нисмо измислили нову бандеру, Тесла је све за нас урадио, и за 19. и за 20. нарочито за 21. вијек и ко зна колико још – рекла Кресоја.
Спасоје Влајић до сада је написао 40-ак књига, од којих је четири посветио Тесли. Основна област којом се бави јесте „Физика и технологија свијести“, а која је наставак Теслиног дјела. У Међународном центру каже Влајић, тренутно истражују на који начин енергија једне мисли може одредити кретање свемира.
– Видјели смо да је далеко испред свог времена, прије мјерења можданих таласа, знамо да мисао има енергију, а како се преноси енергија мисли? Основни образац је да када човејк нешто помисли мисао покреће мождане ћелије, а из њих зраче живчане струје и мождани таласи – рекао је Влајић.
Међународни центар за истраживање наслеђа Николе Тесле има у плану да с научницима из Русије, на планини Ртањ направи Теслин торањ и мало насеље које ће носити име највећег научника данашњице. А све у циљу упознавања генерација које тек долазе с Теслиним изумима и достигнућима.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
Бањани: Споменик Тесли у земљи предака
Да није био научник, Тесла би био књижевник | Јадовно 1941.
Порекло родитеља Николе Тесле: „Колијевка мојих дједова, Краљевина Србија…“ (I)