fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У масовној гробници тела петочлане српске породице

Чека се анализа ДНК, али постоји индиција да је реч о породици Шутаковић – супружницима Недељку и Дари и њиховим синовима Радоману, Александру и Ђорђу

Масовна гробница откривена је на ђубришту на периферији Ђаковице (Фото Симо Спасић)
Масовна гробница откривена је на ђубришту на
периферији Ђаковице (Фото Симо Спасић)

Међу посмртним остацима пронађеним недавно у масовној гробници на периферији Ђаковице сумња се да пет тела припадају убијеној српској породици са троје деце. Ову сумњу данас је на основу сазнања из Комисије за нестале особе изнео први потпредседник владе Ивица Дачић гостујући на ТВ Пинк, али није прецизирао о којој је породици реч.

У поменутој комисији Владе Србије данас су за „Политику” рекли да идентификација посмртних остатака још није завршена и да ће тек након добијених резултата од Међународне комисије за нестале и разговора са породицама жртава бити саопштена њихова имена.

Међутим, према нашим незваничним сазнањима, постоји индиција да би пронађени посмртни остаци могли да припадају петочланој породици Шутаковић, киднапованој средином јуна 1999. године у Ђаковици. Ове наше информације надлежни нису могли да потврде. Претпоставку да је реч баш о породици Шутаковић не одбацују, али напомињу да ће тек после упоређивања коштаних узорака узетих са посмртних остатака пронађених пре три недеље у гробници на периферији Ђаковице са ДНК материјалом чланова породица несталих моћи са сигурношћу да се говори о именима жртава.

Фотографија породице Шутаковић са "Српског зида плача" (Фото Д. Ивановић)
Фотографија породице Шутаковић са „Српског зида плача“ (Фото Д. Ивановић)

Подсећамо, „Политика” је објавила да је пре три недеље на гробљу у Ђаковици, по налогу Еулекса и уз присуство чланова радних група из Приштине и Београда, почело ископавање масовне гробнице, а само из овог региона, у званичној евиденцији наше земље, још 53 особе се воде као нестале. Ипак, према подацима више удружења несталих на Косову и Метохији, једина породица са троје деце која је отета крајем деведесетих година прошлог века у Ђаковици била је баш породица Шутаковић – супружници Недељко (1936) и Дара (1939) и њихова три сина: Радоман (1989), Александар и (1981) и Ђорђе (1986). Њихова имена налазе се на списку киднапованих и несталих у јужној српској покрајини под бројевима од 361 до 365, а о Шутаковићима је приликом обраћања Савету безбедности 6. децембра 2012. године говорио и тадашњи премијер, а садашњи председник Србије Александар Вучић.

„Породица Шутаковић киднапована је 13. јуна 1999. на путу од њиховог стана до цркве у Ђаковици, где су кренули да се склоне од албанских терориста. Сви се још воде као нестали”, рекао је тада Вучић.

О овој породици није откривено много података: Недељко Шутаковић рођен је у Ораховцу, а све до тренутка кад је отет живео је на Косову и Метохији. Из првог брака имао је две ћерке са којима је из Ораховца отишао у Призрен, а после развода и оснивања нове породице преселио се у Ђаковицу. Његова супруга Дара, родом из Подгорице, добила је стан од фирме у којој је дуго радила, и то у близини болнице у Ђаковици, у тада новом насељу Градић Пејтон.

Копија фотографије породице Шутаковић из 1989. године налази се на српском „зиду плача”, међу стотинама слика несталих и убијених на Косову и Метохији у последњим годинама прошлог века.

На петнаестогодишњицу нестанка породице Шутаковић, 2014. године, „Политика” је разговарала са ћерком и рођаком Недељка Шутаковића. До њих су, како су нам тада испричале, допрле приче Срба из збегова 1999. године са Косова и Метохије да су Недељко, Дара и њихова три сина потражили уточиште од албанских терориста у цркви у којој се окупљао српски живаљ пре бекства из Ђаковице. Наводно је Недељко тада отишао назад у стан да нешто узме, а како се није враћао, за њим су кренули Дара и деца. После тога нико их више није видео. Касније су колале приче да је породица Шутаковић отета и камионом пребачена у Албанију, али доказа за то није било.

Верица Томановић, председница Удружења породица киднапованих и несталих на КиМ, за наш лист каже да се од 1999. до данас и даље не зна судбина 572 наша грађанина нестала у јужној српској покрајини, док су у последњих 19 година пронађени посмртни остаци њих 370, који су идентификовани и предати породицама.

– Ако се ради овим темпом утврђивања судбине несталих тешко да ћемо доћи до сазнања шта је било са нашим најмилијима – додаје Томановићева.

Аутор: Дејана Ивановић

Извор: ПОЛИТИКА

Везане вијести:

У гробници код Ђаковице тијела најмање пет Срба

Ово је масовна гробница у Ђаковици у којој су тела …

Породице желе да присуствују ископавању гробнице у Ђаковици

Откривени посмртни остаци наших сународника на КиМ: Гробница код Ђаковице крије тела 20 Срба?

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: