fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

У Јањилама служен парастос за Крајишнике погинуле у „Олуји“

Код спомен-крста у Јањилама код Босанског Петровца данас је служен парастос за Србе погинуле у избјегличкој колони која се повлачила из Републике Српске Крајине усљед бомбардовања хрватске авијације током акције „Олуја“ 1995. године.

Спомен-крст у Јањилама код Босанског Петровца Фото: СРНА
Спомен-крст у Јањилама код Босанског Петровца
Фото: СРНА

Директор Документационо-информационог центра „Веритас“ Саво Штрбац рекао је Срни да, нажалост, ни након 22 године нико није одговарао за овај стравичан злочин, а Тужилаштво БиХ, и поред давно датог обећања, није подигло оптужницу.

„Тужилаштво БиХ за ратне злочине годинама води истрагу о овом злочину, сарађивали су о овом питању са `Веритасом`, а њихови истражитељи су више пута у Београду саслушали преживјеле свједоке и на десетине тешко повријеђених, прикупили су комплетну документацију и давно обећали подизање оптужнице“, истакао је Штрбац.

Он је рекао да је „Веритас“ прошле године пред обиљежавање 21 године од „Олује“ добио одговор из Тужилаштва БиХ у којем је наведено да је дошло до застоја због промјене тужиоца који је узео овај предмет, док ове године нису одговорили ни у којој се фази налази овај предмет.

„Од својих извора сазнао сам да Тужилаштво БиХ још чека одговор из Хрватске на њихов захтјев да кажу имена пилота који су управљали авионима који су бомбардовали српску избјегличку колону на Петровачкој цести и у Сводни код Новог Града“, навео је Штрбац.

Он каже да Хрватска никада неће одговорити БиХ ко су били њихови пилоти који су бомбардовали избјегличку колону, док Тужилаштво БиХ нема другог избора већ да за злочине оптужи најодговорније људе по командној линији и њихове пилоте.

Штрбац је рекао да злочин на Петровачкој цести није велики по броју страдалих, али јесте по томе када се зна да су овдје убијена дјеца и да су хрватски војни авиони прешли у ваздушни простор БиХ и далеко од својих граница бомбардовали избјегличке колоне које су и онако већ напустиле Хрватску.

Он је додао да је „Веритас“ дошао до најновијег податка да је на овој локацији током бомбардовања хрватске авијације убијено 10, а не девет српских цивила, како се годинама говорило.

„Сазнали смо да је десета жртва у избјегличкој колони била Мика Ковачевић рођена 1912. године из села Беглуци код Доњег Лапца и њено име смо уклесали на плочу код спомен-крста“, рекао је Штрбац.

Према његовим ријечима, Мику која је била у избјегличкој колони у приколици са трактором који је возио њен син нечујно је погодио гелер авио-бомбе, али је тек пред Кључем њена снајка која је, такође, била у приколици примијетили да свекрви није добро.

Након данашњег парастоса, који су служили свештеници Бихаћко-петровачке епархије, вијенце код спомен-крста на Петровачкој цести положили су чланови породица погинулих, делегације „Веритаса“, начелници општина Дринић, Босански Петровац, Доњи Лапац, генерални секретар Удружења Срба из Хрватске Милојко Будимир, те представници Српског народног вијећа Хрватске, Удружења „Против заборава“, Самосталне демократске српске странке /СДСС/ Доњи Лапац.

Учесници обиљежавања страдања Срба на Петровачкој цести посјетили су општину Дринић, те спомен-собу погинулим борцима Војске Републике Српске /ВРС/ у овој општини.

На овом мјесту, између Босанског Петровца и Кључа, авион хрватског ратног ваздухопловства „миг-21“ 7. августа 1995. године бомбардовао је избјегличку колону Срба из Републике Српске Крајине. Тада је погинуло 10 цивила, међу којима четворо дјеце и 21-годишња дјевојка, док је око 50 рањено.

Погинули су Даринка Дрча /1927/ и њени унуци Јовица Дрча /1989/ и Мирјана Дубајић /1974/, сви из Бротиње код Доњег Лапца, Невенка /1984/ и Жарко /1986/ дјеца Спасе Рајића из Доњег Лапца, Крстан Вуковић /1951/ рођен у Хан Кули код Бањалуке и његов син Дарко /1982/ рођен у Бихаћу, обојица живјели у Доњем Лапцу и Бранко Стјеља /1923/ и његов син Мирко /1961/ из Надина код Бенковца.

Хрватска војно-полицијска акција „Олуја“, у којој су учествовале и једнице Петог корпуса такозване Армије БиХ, те ХВО, почела је 4. августа 1995. године и током неколико дана убијено је 2.000 лица, углавном цивила, док је са подручја Лике, Баније, Кордуна, сјеверне Далмације, које су биле зоне под заштитом УН, протјерано више од 200.000 Срба са вјековних огњишта.

Извор: СРНА

Везане вијести:

Усташким злочином над Србима етнички очишћен бихаћки простор

Балканске скице – правдање злочина

22 године од погрома Срба у „Олуји“: Памтимо збегове и јаме

Сад све то запали! + ФОТОГАЛЕРИЈА

Лутке у колони

Честитам вам „Олују“!

Обележен дан сећања на жртве акције Олуја (ВИДЕО)

Загребачко тумачење: „Олуја“ спречила нове Сребренице?!

Сјећање на Србе страдале на Петровачкој цести | Јадовно 1941.

Маја Колунџија Зорое рођена је 5. августа у Книну …

Мост спаса- у Новом Граду обиљежено страдање Срба у „Олуји …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: