U policijsko-bezbednosnim agencijama često je više zaposlenih pripadnika nacionalnih manjina nego srpskih građana, koji imaju status konstitutivnog naroda u BiH
Od našeg dopisnika
Sarajevo – Konstitutivnost tri naroda u BiH, kao temeljna ustavna kategorija, po svemu sudeći, izgubilo je svoj smisao u Federaciji BiH (FBiH), zahvaljujući odnosu lokalnih vlasti prema malobrojnim Srbima koji su ostali ovde da žive. Zapošljavanje je samo jedan od primera koji svedoči o ignorisanju legitimnih i ustavnih prava Srba, što potvrđuju i zvanični podaci da u FBiH postoje institucije u kojima ima više zaposlenih pripadnika nacionalnih manjina nego srpskih građana, koji imaju status konstitutivnog naroda u BiH. Zabeleženi su slučajevi u kojim Srba uopšte nema, naročito na rukovodećim pozicijama.
U takvim institucijama broj zaposlenih Bošnjaka uveliko je premašio kvotu koja im je zagarantovana prema popisu stanovništva iz 1991. godine. Ovakva dominacija koja izlazi iz zakonskih okvira prisutna je, između ostalih, i u federalnim policijsko-bezbednosnim agencijama.
Nedavno je Radio-televizija Republike Srpske objavila zvanične podatke prema kojima je u Ministarstvu unutrašnjih poslova FBiH „zaposleno samo devet Srba, od kojih nijedan na rukovodećem mestu”, a u Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo jedan više, ili dvostruko manje u odnosu na broj zaposlenih koji se izjašnjavaju kao „ostali”. U oba ova slučaja broj zaposlenih Bošnjaka meri se stotinama, kao što se meri i u većini kantonalnih ministarstva unutrašnjih poslova, poput Tuzlanskog, Bosansko-podrinjskog. Zeničko-dobojskog.
Dakle, nije Sarajevo koje je postalo monoetnički grad i u kome od predratnih 150.000 Srba živi njih nešto više od 10.000, usamljen primer diskriminacije i kršenja prava jednog od konstitutivnih naroda, jer to se događa i u drugim sredinama u FBiH. Kad je u pitanju zapošljavanje u policijskim formacijama, Srba nema ni u nekim ministarstvima unutrašnjih poslova kantona u kojima dominantno žive Hrvati.
Osim toga, stanje etničke slike Sarajeva, konkretno, ogleda se i u javnim preduzećima i obrazovnim institucijama u kojima se takođe broj zaposlenih Srba može prebrojati na prste jedne ruke ili ih uopšte nema.
Dušan Šehovac, iz Demokratske inicijative sarajevskih Srba, koji i danas živi u Sarajevu, smatra da je besmisleno govoriti o poštovanju konstitutivnosti Srba u FBiH. „Srpski narod u FBiH nema nikakva prava, ima samo pravo da se iseljava i umire. Nismo mi ni manjina, mi smo ništa. U FBiH se ne rađaju srpska deca, ne idu u školu i ne zapošljavaju”, kaže Šehovac za „Politiku”.
Autor: D. Stanišić
Izvor: POLITIKA