Поводом међународног Дана сјећања на Холокауст, 27. јануара 2014. године, у Aмбасади Републике Србије у Лондону, отворена је изложбена поставка „Моје Jадовно“.
Удружење грађана „Јадовно 1941.“ из Бањалуке и Амбасада Р. Србије у Лондону, оргaнизацијом овог догађаја потрудили су се да представницима дипломатског кора, српској дијаспори али и стручној јавности Велике Британије, представе страдање у комплексу логора смрти Госпић-Јадовно-Паг, као и контекст Холокауста и Геноцида почињеног у Независној држави Хрватској.
Отворајући изложбу, његова Екселенција, Амбасадор Р. Србије у Лондону, Огњен Прибићевић, нагласио је низ историјских чињеница о глобалном феномену Холокауста и указао на важност обиљежавања датума као што је 27. јануар. У пригодном обраћању, Амбасадор Прибићевић јеподсјетио на важност суочавања са прошлошћу као основе за сарадњу како на регионалном тако и на међународном нивоу и подсјетио на значај ширења истине о оваквим страшним злочинима као што је онај који се догодио у госпићкој групи логора.
Душан Басташић, предсједник удружења грађана Јадовно 1941. из Бања Луке, наводећи основну фактографију о копмлексу логора као и историјски контекст развоја догађаја и почињених злочина геноцида на нашим просторима у 1941. години, указао је на обавезу друштва у цјелини према чувању успомене на жртву наших предака.
„Изложбена поставка „Моје Јадовно“ само је један од пројеката које удружење реализује у својој јадовничкој мисији. Константан, адекватан и одговоран рад УГ Јадовно 1941, израз је настојања да се објелодане страшни детаљи злочина који не смијемо заборавити“ рекао је Басташић.
Он се посебно захвалио јадовничким добротворима у Лондону, господину Александру Симићу и његовој породици, на њиховој пресудној помоћи у организовању изложбе у Лондону и Лестеру.
„Међународни значај комплекса логора смрти Госпић-Јадовно-Паг, контекст изучавања Холокауста и Геноцида почињеног над Србима и Ромима у Независној Држави Хрватској, са својим специфичностима и карактеристикама, и фактографија коју можемо видјети на изложби обавезује нас да управо на дане као што је овај данас, посветимо истини“, рекао је на отварању изложбе Предраг Лозо, секретар удружења Јадовно 1941.
Он је нагласио, да се истина на жалост не пробија увијек лако на свјетлост дана, те да болне слике ове истине показују да идеолошки контекст геноцида проузрокује низ других историјских процеса са којима се сусрећемо и данас.
„Српски народ, поготово онај његов дио са подручја Хрватске, најбоље је то осјетио на својој кожи током сурових ратова деведесетих, када је поред националне и вјерске припадности, и успомена на жртву представљала опасност по живот појединца.
Посебан значај отварању изложбе „Моје Јадовно“, дао је својим присуством и обраћањем уважени енглески истраживач и историчар Рори Јеоманс (Rory Yeomans), човјек који се већ низ година бави изучавањем геноцидне прошлости НДХ, посебно њеном културолошко-идеолошком основом. Господин Јеоманс је нагласио важност ангажмана потомака жртава на очувању сјећања на страдање њихових предака.
Изложба „Моје Јадовно“ у Амабасади Р. Србије изазвала је интересовање представника низа дипломатских представништава у Лондону, јеврејских организација у Великој Британији као и људи који се на различите начине баве темом Холокауста и геноцида.
Изложби су присуствовали и представници Срспке Православне Цркве као и јеврејски Рабин у Лондону.
Јадовничкој вечери у Лондону, присуствовао је и господин Ристо Ковачевић, Србин поријеклом из Мостара који већ више од двадесет година живи и ради у Лондону. Господин Ковачевић носи име и презиме свог дједа, јадовничке жртве поријеклом из Мостара, чија се фотографија налази на једном од изложбених паноа.
Удружење Јадовно 1941, изражава дубоку захвалност Његовој Екселенцији Амбасадору Р. Србије у Великој Британији, господину Огњену Прибичевићу, Њеној Екселенцији госпођи Љиљани Зарубици, Конзулу Р. Србије у Лондону као и њиховим сарадницима, на гостопримству и ангажману у организацији изложбе.
Изложба „Моје Јадовно“, својеврсно путујуће свједочанство и успомена на жртве Геноцида и Холокауста, биће постављена у Амабасади Р. Србије у Лондону, наредних седам дана.
Везане вијести:
Објелодањена Јадовничка трагедија Србима у Лестеру
ОБИЉЕЖАВАЊЕ ДАНА СЈЕЋАЊА НА ЈАСЕНОВАЦ
Фото: Отварање изложбе МОЈЕ ЈАДОВНО у Београду
Нови Сад: отворена изложба Моје Јадовно
Марко Ковачевић: О Изложби „Моје Јадовно“ у КЦНС – Jadovno
БЛ – Отворена изложба „Моје Јадовно“