Tужилаштво БиХ није жељело да изда наредбу за ексхумацију на 29 локација на којима се налазе гробнице са тијелима несталих Срба, иако су за неке од њих институције Републике Српске упутиле захтјев за ископавање још прије десет година, пише „Глас Српске“.
У извјештају Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, који ће разматрати Народна скупштина, наводи се да су институције Српске у захтјевима за ексхумације тачно одредиле микролокације.
Највећи број локација гробница несталих Срба налази се на подручју Озрена, Возуће, Сребренице и Сарајева.
Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић рекао је да су тражили састанак са главним тужиоцем БиХ и да им је обећано да ће примити делегацију Српске да би разговарали о проблемима који се тичу трагања за несталима.
„Инсистирамо на томе да то раде окружна и кантонална тужилаштва јер би све било ефективније. Тужилаштво БиХ тврди да је потребан огроман новац за ексхумације и то јесте тачно ако је све сконцентрисано на једну институцију, али ако би то било у окружним и кантоналним тужилаштвима били би мањи појединачни износи“, нагласио је Којић.
Бивши руководилац Оперативног тима за тражење несталих лица Српске Горан Крчмар сматра да је грешка почињена када је тражење несталих дато у надлежност Тужилаштва и Института за нестала лица БиХ.
„Док је дјеловала Комисија за нестала лица Републике Српске, захтјев за ексхумацију је од дана подношења до реализације био ријешаван и за седам дана. Сада имамо захтјеве које смо доставили 2010. године, а тек сад траже координате за тијела која се налазе на површини“, рекао је Крчмар, који је актуелни начелник Одјељења за тражење несталих у Републичком центру за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.
Предсједник Удружења несталих Сарајевско-романијске регије Милан Мандић каже да располаже информацијама да у Тужилаштву БиХ има више од 140 захтјева представника Срба за ексхумацију.
„Тужилаштво БиХ ништа не ради. Прије четири године почела је ексхумација на депонији у Бућа потоку, прекинута је и никад није настављена. Исто је било са Алипашиним пољем, Казанима и више од 20 ископавања на подручју бивших десет сарајевских општина“, рекао је Мандић.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Тужилаштво БиХ без одговора на захтјев за ексхумацију српских …
Грабовац: Тужилаштво БиХ опструише ексхумацију у Оџаку …
Тужилаштво БиХ јенострано и дискриминаторско | Јадовно 1941.