fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Свједочење о злочинима на подручју Трнова

У наставку суђења Едхему Годињаку, Медарису Шарићу и Мирку Бунози за злочине над Србима на подручју Трнова, свједок Тужилаштва БиХ Рајка Поповић говорила је о заточеништву у Основној школи у Дејчићима, гдје је била заробљена са још жена и дјеце.

sud_1.jpg

Поповићева је испричала да су је припадници муслимансе војске заробили на превоју Рогој у љето 1993. године када је са породицом кренула према Калиновику.

Она каже да је након заробљавања одведена на оближње брдо Јаворак, гдје је било још становника српске националности и заробљених припадника Војске Републике Српске.

„Ту је био и Годињак који нам је рекао да нигдје не бјежимо и да смо ту сигурни“, навела је Поповићева.

Она је рекла да је муслиманска војска заробљенике са брда Јаворак повела у село Дејчиће када је почео противнапад Војске Републике Српске.

„Док смо пролазили, видјели смо мртве људе око кућа“, присјетила се Поповићева.

Она каже да су смјештени у Основну школу у Дејчићима, гдје је са још жена и дјеце била затворена у једној од учионица.

Поповићева је рекла да није видјела гдје су смјештени мушкарци, али да се „могло чути када се нешто дешава“.

Она се присјетила ноћи када је извјесни војник Тоза ушао у њихову учионицу, ошамарио двије или три жене, а једну дјевојку извео, преноси Бирн.

„Те ноћи се чула галама у цијелој школи. Касније је он њу вратио. Сљедеће јутро, када су нас водили да чистимо у `Рајски до`, видјели смо да износе тијело неког мушкарца“, посвједочила је Пповићева.

Она је навела да је у „Рајском долу“ срела и Годињака, кога је видјела и у Дејчићима када је нудио затвореницима да потпишу уговор о лојалности.

Поповићева је рекла да је у школи у Дејчићима боравила седам дана, након чега је са другим женама пребачена у обданиште, док су мушкарци пребачени у Дом здравља.

За злочине над заробљеницима и цивилима почињене на подручју Трнова, с Годињаком су оптужени и Медарис Шарић и Мирко Буноза.

На терет им је стављено учешће у злочиначком подухвату с циљем убијања и затварања Срба у селима на подручју Трнова.

Према оптужници, Годињак је био начелник Станице јавне безбједности Трново, Шарић командант Штаба Територијалне одбране, а Буноза командант јединица Хрватских одбрамбених снага.

Суђење се наставља 25. октобра.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Тимотије прича о премлаћивању у заробљеништву у Трнову …

Оптужница за злочине над Србима у Трнову

Настављено суђење за ратне злочине над Србима око Трнова

оптужница против тројице за злочин над србима у трнову

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: