fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Свијет обиљежава Дан сјећања на жртве холокауста

Данас се обиљежава Међународни дан сјећања на жртве холокауста.

Полагање вијенаца Фото: РТРС
Полагање вијенаца Фото: РТРС

Представници Јеврејске општине Бања Лука , Јеврејског културног центра “Арие Ливне“ и Друштва српско-јеврејског пријатељства су у знак сјећања на жртве Холокауста у Другом свјетском рату, положили вијенце на Новом гробљу, у Бања Луци.

Генерална скупштина УН-а је на засједању 1. новембра 2005. године усвојила Резолуцију о обиљежавању Међународног дана сјећања на жртве холокауста.

За датум обиљежавања изабран је 27. јануар, дан када је 1945. ослобођен највећи нацистички концентрациони логор у Другом свјетском рату Аушвиц-Биркенау у Пољској, гдје је убијено више од милион и по људи.

У Босни и Херцеговини је 1941. године живјело 14 хиљада Јевреја. 12 хиљада њих убијено је у холокаусту, који су осим Њемаца проводиле и хрватске усташе. Највећи број Јевреја из тадашње злочиначке НДХ-а убијен је у Јасеновцу.

Поводом обиљежавања Међународног дана сјећања на жртве холокауста, у Спомен-подручју „Доња Градина“ отворена је изложба под називом „Доња Градина – од села до меморијала“.

У Њујорку ће бити отворена изложба „Истина о Јасеновцу – право на незаборав“, поводом 75 година од формирања овог усташког злогласног логора.

Николић: Увести установу „Спомен жртве“

Предсједник Србије Томислав Николић предводио је централну државну комеморативну церемонију одавања почасти код Споменика жртвама геноцида у Другом свјетском рату у оквиру комплекса некадашњег концентрационог логора на Старом сајмишту.

Том приликом је истакао да се залаже за увођење установе „спомен жртве“ да би се на институционалан начин исказало поштовање према страдању и мучеништву и његовало сјећање на жртву Срба, Јевреја и Рома и других страдалих у Првом и Другом свјетском рату.

„Неуморно и заувек ћемо подсећати на покушај затирања српског, јеврејског и ромског народа, на људе који нису само број, који су имали име и презиме, послове, занимања, породице, пријатеље, своје љубави и снове, обичне људе попут нас са својим обичним, драгоценим животима“, нагласио је Николић током централне државне комеморације одавања почасти жртвама Холокауста.

Он је рекао да се залаже за увођење установе „спомен жртве“ као предсједник државе која се поноси слободарском традицијом свог народа, часним побједама српске војске у оба свјетска рата, која поштује жртве свих својих грађана без обзира на нацију и вјероисповијест.

Николић је навео да би та установа требало да обухвати постојећи Музеј жртава геноцида, као подручје јединствене намјене, да би посјетиоци осјетили атмосферу која је владала у тим мучним временаима, страх, језу, ишчекивање смрти.

„Преци се чувају и не заборављају да би потомци имали на чему да се уздижу. Наша будућност је у очувању Србије и њеном напретку, остварићемо је сарадњом са свима и изградњом пријатељства, мира и просперитета. Свесни свих разлика међу државама и народима, не желећи да повредимо било кога, градимо је пажљиво и посвећено. Будите сигурни да од тога нећемо одустати“, поручио је Николић.

Он је подсјетио да је у свијету један број криваца пронађен и осуђен за затирање Срба, али да је то занемарив број, и додао да је нацистички терор према Србима био једнако суров и нељудски као и обрачун са Јеврејима, само је циљ био другачији – Јевреје је требало уништити, а Србе проредити, обесхрабрити, претворити у робље.

Николић је нагласио да су Срби одлучни да не забораве и да истрају у одбрани историјских чињеница, и не смије се дозволити мијењање историје, коју данас покушавају да мијењају моћници, јер би то жртве убило други пут.

Он је рекао да Србима понекад пребацују да се превише баве историјом и да би требало да се окрену будућности, али ти савјети долазе углавном од оних који се са својом прошлошћу никада нису суочили искрено.

„Због тога и данас неки од моћника сматрају да је послушност услов који би требало да буде испуњен да бисмо сарађивали како они кажу `отворено и конструктивно`. Покушавају да нас натјерају да чињенице `дотјерамо`, идеолошки уподобимо, како то данас некоме највише одговара, али да то више нису чињенице и историја, већ трговина жртавама на коју Србија никада неће пристати“, поручио је Николић.

Предсједник Србије поручио је и да се односи међу народима, државама граде на разумијевању и уважавању, а никада на уступцима који доводе у питање српске жртве.

Полагању вијенаца присуствовали су и предсједник Скупштине Србије Маја Гојковић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Александар Вулин, представници Војске Србије, Јеврејске и Ромске заједнице, као и дипломатског кора, међу којим и амбасадор БиХ у Србији Лазар

Извор: РТРС/РТС/Агенције

Везане вијести:

Отворена изложба „Доња Градина-од села до меморијала“

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: