fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Сутра помен Србима убијеним у Ледићима

У селу Ледићи, у федералној општини Трново, сутра ће бити обиљежено 27 година од свирепог злочина који су починили припадници такозване Армије БиХ над 24 српска цивила.

ledici.jpg

Злочин над српским цивилима у селу Ледићи 3. јуна 1992. године у вечерњим часовима, починили су припадници такозване Армије БиХ, регрутовани са подручја Сарајева, те комшије муслимани из сусједног села Дејчићи.

У злочиначком походу припадника такозване Армије БиХ убијено је 10 чланова породице Васић, цијела породица Тешановић, која је имала девет чланова, три члана породице Миовчић, те Саво Кењић и Слађана Секулић.

Најстарија жртва била је Иконија Васић која је имала 92 године, а најмлађа Милан Тешановић који је имао само 18 мјесеци а којем су, према извјештају патолога, злочинци ломили нејаке руке и ноге.

Село је опљачкано, спаљено и разорено, да се губи скоро сваки траг српског присуства на том простору.

Окупација села, које је у међувремену претворено у својеврстан муслимански логор за Србе, трајала је до 10. јуна.

До 2001. године ископани су остаци 24 жртве. Костури су већином били непотпуни, а неке лобање су пронађене одвојене од тијела. Према извјештају МУП-а Српске, становници Ледића убијени су на најбруталнији начин – клањем, вјешањем или гушењем.

Предсједник Организације породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила Трново Горан Тимотија рекао је Срни да се у Ледићима догодио страшан злочин за који још нико није правоснажно осуђен.

„Тренутно се пред Судом БиХ води поступак против Едхема Годињака који се, као најодговорнији, по командној одговорности терети за злочине над Србима на подручју Трнова. Још се чека епилог тог судског процеса, јер правосуђе БиХ свој посао ради споро, или никако“, додао је Тимотија.

Предсједник Удружења грађана „Моје огњиште“ из Трнова Славко Васић рекао је Срни да су прве жртве тог злочина били његови родитељи, који су на превару и подмукао начин убијени 2. јуна 1992. године у Дејчићима.

„Не знам ко је то учинио, ни која војска је ту била присутна, али тврдим да је најодговорнији био Едхем Годињак, који је био командир Станице полиције. Мислим да је он морао да буде одговоран за цивилно становништво на том подручју“, рекао је Васић.

Он каже да је приликом напада на Ледиће, осим родитеља, убијена и његова бака, која је имала 92 године и била најстарија у селу, док је већина мјештана на најсуровији начин страдала на кућном прагу.

Они малобројни, који су покушали да се сакрију по околним шумама, пронађени су и убијени.

Васић је подсјетио да су мјештани Ледића који су кренули према Трескавици побијени на локалитету Пољице, гдје су их пресреле муслиманске снаге. Преживио је само дванаестогодишњи Драган Васић, који је рањен лежао међу убијеним и тако успио да се спаси од сигурне смрти.

Он је додао да је група која је тада кренула према Крупцу стигла на српску територију у Војковиће жива и здрава.

Парастос за убијене становнике Ледића биће служен сутра 12.00 часова код спомен-обиљежја.

За родбину и пријатеље страдалих биће организован превоз који ће од каменолома у Крупцу кренути у 11.00 часова, док ће један број становника Трнова у исто вријеме кренути у Ледиће преко Дујмовића.

Очекује се да ће обиљежавању 27 година од злочина у Ледићима, осим чланова породица страдалих и локалних власти Трнова, присуствовати званичници Републике Српске и града Источно Сарајево, као и представници градских општина, те борачких организација.

Извор: СРНА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: