Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom danas će na bijeljinskom groblju Pučile služiti parastos za 75 mještana Smoluće, Potpeći i Tinje koji su poginuli 1992. godine, braneći svoja opkoljena sela, najavljeno je iz Boračke organizacije Bijeljina.
Više od 7.000 stanovnika ova tri mjesta, branilo se od brojnijeg neprijatelja, a njih 250 je ranjeno.
Predsjednik Boračke organizacije Bijeljina Miodrag Stevanović rekao je juče na konferenciji za novinare da su mještani Smoluće, Potpeći i Tinje dali velike žrtve u proteklom odbrambeno -otadžbinskom ratu.
„Branili su svoje selo puna tri mjeseca, a za to vrijeme napadao ih je višestruko brojniji neprijatelj. Uz pomoć pripadnika Garde `Panteri` i pripadnika Vojske Republike Srpske /VRS/, Smoluća je deblokirana 30. avgusta 1992. godine, kada se stanovništvo izvuklo iz obruča prema Semberiji“, rekao je Stevanović.
Ratni komandant Garde „Panteri“ Ljubiša Lazić podsjetio je da je vojno i političko rukovodstvo Republike Srpske sredinom avgusta 1992. godine izdalo naredbu za deblokadu Smoluće.
„U Smolući je bilo od 7.000 do 8.000 stanovnika, slabo naoružanih, sa nedovoljno municije i hrane. Iz Bijeljine je krenulo 550 vojnika i policajaca. U tim borbama, koje su trajale petnaest dana, imali smo četvoricu poginulih i 16 ranjenih boraca, a zadatak je uspješno obavljen“, istakao je Lazić.
Milorad Ilić iz Potpeći naveo je da je stanje u Smolući u ratnim danima bilo veoma teško.
„Jeli smo kukuruz hibrid, nismo imali ni municije. Imali smo improvizovanu bolnicu i ljekara, apsolventa medicine, koji je odlično obavio posao. Zahvaljujući pripadnicima Garde `Panteri` i borcima VRS iz svih krajeva, uspjeli smo da se izvučemo iz obruča“, dodao je Ilić.
Predsjednik Udruženja građana „Smoluća“ Mirko Trifković pozvao je građane Semberije, nekadašnje stanovnike Smoluće, Tinje i Potpeći da prisustvuju sutra parastosu koji će služiti vladika Hrizostom.
„U jednoj od najhumanijih bitaka VRS u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu, za deblokadu Smoluće, poginulo je 18 pripadnika VRS. Danas stanovnici Smoluće, Potpeći i Tinje žive ovdje u Semberiji, širom Republike Srpske, ali i u inostranstvu“, istakao je Trifković.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti: