fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Данас парастос за погинуле из Смолуће, Потпећи и Тиње

Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Хризостом данас ће на бијељинском гробљу Пучиле служити парастос за 75 мјештана Смолуће, Потпећи и Тиње који су погинули 1992. године, бранећи своја опкољена села, најављено је из Борачке организације Бијељина.

Споменик у Пучилама
Споменик у Пучилама

Више од 7.000 становника ова три мјеста, бранило се од бројнијег непријатеља, а њих 250 је рањено.

Предсједник Борачке организације Бијељина Миодраг Стевановић рекао је јуче на конференцији за новинаре да су мјештани Смолуће, Потпећи и Тиње дали велике жртве у протеклом одбрамбено -отаџбинском рату.

„Бранили су своје село пуна три мјесеца, а за то вријеме нападао их је вишеструко бројнији непријатељ. Уз помоћ припадника Гарде `Пантери` и припадника Војске Републике Српске /ВРС/, Смолућа је деблокирана 30. августа 1992. године, када се становништво извукло из обруча према Семберији“, рекао је Стевановић.

Ратни командант Гарде „Пантери“ Љубиша Лазић подсјетио је да је војно и политичко руководство Републике Српске средином августа 1992. године издало наредбу за деблокаду Смолуће.

„У Смолући је било од 7.000 до 8.000 становника, слабо наоружаних, са недовољно муниције и хране. Из Бијељине је кренуло 550 војника и полицајаца. У тим борбама, које су трајале петнаест дана, имали смо четворицу погинулих и 16 рањених бораца, а задатак је успјешно обављен“, истакао је Лазић.

Милорад Илић из Потпећи навео је да је стање у Смолући у ратним данима било веома тешко.

„Јели смо кукуруз хибрид, нисмо имали ни муниције. Имали смо импровизовану болницу и љекара, апсолвента медицине, који је одлично обавио посао. Захваљујући припадницима Гарде `Пантери` и борцима ВРС из свих крајева, успјели смо да се извучемо из обруча“, додао је Илић.

Предсједник Удружења грађана „Смолућа“ Мирко Трифковић позвао је грађане Семберије, некадашње становнике Смолуће, Тиње и Потпећи да присуствују сутра парастосу који ће служити владика Хризостом.

„У једној од најхуманијих битака ВРС у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату, за деблокаду Смолуће, погинуло је 18 припадника ВРС. Данас становници Смолуће, Потпећи и Тиње живе овдје у Семберији, широм Републике Српске, али и у иностранству“, истакао је Трифковић.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

ОСЛОБАЂАЊЕ СМОЛУЋЕ, ПОТПЕЋИ И ТИЊЕ – НАЈХУМАНИЈА …

ОПЕРАЦИЈА КОРИДОР – Битка за пут живота, I део | Јадовно …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: