У Долини хероја на Tјентишту данас ће бити обиљежене 73 године од Битке на Сутјесци.
Обиљежавању, које организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиција ослободилачких ратова, присуствоваће делегација Народне скупштине Републике Српске и предсједник Социјалитичке партије Петар Ђокић.
Програм ће почети у 11.00 часова полагањем вијенаца на Спомен-костурницу, док је у 11.20 часова планирно обраћање званичника.
Потом ће од 11.45 часова услиједити пригодан културно-умјетнички програм, а затим и бесплатан ручак за посјетиоце.
Министар рада и борачко инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић, који је и предсједник Одбора Владе Српске за његовање традиција ослободилачких ратова, рекао је раније да је Битка на Сутјесци, синоним одбране слободе.
Према његовим ријечима, битка на Сутјесци је ушла у историју као примјер показане велике издржљивости и високог морала.
Начелник општине Фоча Радисав Машић навео је да ће локална заједница и ове године учинити све да овај догађај буде обиљежен како заслужује.
„Битка на Сутјесци један је од догађаја из Другог свјетског рата који су значили прекретницу у борби против окупатора, и она је потврда нашег опредјељења да смо увијек били на страни слободе и правде“, истакао је Машић.
Предсједник бањалучког СУБНОР-а Раде Џајић рекао је, поводом обиљежавања 73 године од битке на Сутјесци, да је ова битка за партизански покрет значила „бити или не бити“.
„Многе јединице су у тој бици биле преполовљене, десетковане. Значајан број Крајишника, као и Бањалучана, изгинуо је на Сутјесци. То је била велика битка за све, а они који то тврде супротно, нису на добром путу“, рекао је Џајић Срни.
Битка на Сутјесци или Пета непријатељска офанзива је назив који је у југословенској историографији одомаћен за операције кодног назива „Шварц“ /“Црно“/ њемачких трупа у љето 1943. године.
Циљ ове операције било разоружање четника и уништење оперативне групе НОВЈ. Операција је имала двије етапе – разоружање и распуштање четника /и ликвидацију штаба Драже Михаиловића/, и уништење оперативне групе НОВЈ.
Борбе су почеле 15. маја, концентричним наступањем против главнине снага НОВЈ на простору Санџака и сјеверне Црне Горе, а завршиле се 15. јуна 1943. године пробојем обруча и пробојем главнине снага НОВЈ у БиХ.
И према обиму и броју погинулих војника, Битка на Сутјесци била је највећа до тада предузета операција на простору Југославије.
Битка на Сутјесци постала је због тога симбол изузетног пожртвовања, храбрости и моралне чврстине у најтежим искушењима. Многе улице, школе, установе и спортска друштва у послијератној Југославији назване су по овој бици.
За све који желе да присуствују данашњем обиљежавању обезбијеђен је аутобуски превоз до Тјентишта из Бањалуке, Козарске Дубице, Приједора, Лакташа, Tеслића и Фоче. Очекују се и аутобуси са посјетиоцима из Србије и Црне Горе, као и долазак студената са Пала.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Сутјеска – најзначајнија битка за партизански покрет