У Братунцу ће сутра бити служен парастос и положени вијенци код Спомен-крста на градском гробљу поводом обиљежавања 26 година од страдања више од 3.500 Срба у Подрињу.
Предсједник Пододбора Владе Српске за обиљежавање значајних историјских догађаја Велимир Дуњић рекао је Срни да ће парастос бити служен у 11.00 часова.
Он је навео да је за 12.00 часова предвиђено обраћање званичника у Дому културе, те приказивање документарног филма „Суза анђела“ посвећеног дванаестогодишњем Слободану Стојановићу из околине Зворника, који је 1992. године звјерски убијен.
Дуњић је подсјетио да је Стојановића 1992. године на свиреп начин убила Елфета Весели, којој се суди у Суду БиХ.
„Овај филм, снимљен у продукцији Радио-телевизије Републике Српске, а у копродукцији Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих, истовремено ће бити приказан на Тргу и у Дому културе у Братунцу“, навео је Дуњић.
Он је додао да ће филм, након Братунца, бити приказан у свим градовима и општинама у Српској, те да представља један од симбола страдања Срба у средњем Подрињу, гдје је убијено више од 3.500 Срба.
Дуњић је рекао да ће обиљежавању 26 година од страдања Срба у Подрињу присуствовати предсједник Републике Српске Милорад Додик, министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Миленко Савановић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Зоран Ђорђевић, те амбасадор Руске Федерације у БиХ Петар Иванцов.
Обиљежавање 26 година од страдања Срба у Подрињу посвећено је свим српским жртвама из овог краја у одбрамбено-отаџбинском рату, а организује се у знак сјећања на страдање Срба на Петровдан 1992. године у селима око Сребренице и Братунца, када је убијено 69 и заробљено 22 војника и цивила, од којих нико није преживио.
На Петровдан 1992. године муслиманске јединице из Сребренице напале су српска села Залазје, Биљачу, Сасе и Загоне убијајући све што су стигли, пљачакајући и палећи српску имовину.
Тако су наставили реализацију свог плана етничког чишћења започетог у априлу те године, према којем су уништавали све што је српско, да би потпуно затрли трагове постојања Срба на овим просторима. Осим убијања и прогона становништва и уништавања имовине, уништавали су и српска гробља и богомоље, што говори о томе какав су план имали.
Обиљежавање организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, уз помоћ општине Братунац.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Дворжак почео да снима филм о српском страдању у Сребреници
Сведочења која леде крв у жилама: Орић без милости према српској деци и трудницама